Havel omilostnil redaktory MFD

Prezident Václav Havel včera udělil milost redaktorům MF DNES Sabině Slonkové a Jiřímu Kubíkovi. Policie je stíhala za to, že odmítli sdělit jméno člověka, od něhož získali hanopis na Petru Buzkovou. "Trestní stíhání dnes prezident zastavil," oznámil mluvčí Ladislav Špaček. Oba redaktoři - obvinění z trestného činu nadržování - ovšem trvají na tom, aby vyšetřování probíhalo dál. Kauza se tedy může dostat až před soud, který by však rozhodoval pouze o vině nebo nevině, nikoliv o trestu.

"Prezidentův krok vítám, je to významná podpora obou obviněných kolegů. Jsem však spolu s vydavatelem MF DNES přesvědčen, že spor by měl pokračovat. Jde totiž o obecný problém, zda u nás platí ochrana zdroje informací jako v civilizované Evropě, nebo nikoli," prohlásil šéfredaktor Petr Šabata.

Premiér Zeman s Havlovým rozhodnutím nesouhlasí. "Je to jedna z četných pochybných milostí pana prezidenta. Právě kvůli těmto často zkratkovitým reakcím navrhuje sociální demokracie změnu ústavy." Slonková a Kubík se rozhodli milost nepřijmout proto, aby se u soudu potvrdilo, že jejich obvinění v kauze Olovo bylo neopodstatněné. "Samozřejmě nikomu nemohu říkat, aby se vzdal prezidentské milosti, ale kdybych byl na jejich místě, tak bych se zachoval stejně - odmítl bych ji," řekl šéfredaktor týdeníku Respekt Petr Holub.

Ve většině evropských zemí respektují právo novinářů chránit zdroj informací.

Rozpaky proto vyvolalo nedávné uvěznění nizozemského novináře, který informátora odmítl prozradit. "Novináři mají právo chránit svůj zdroj. Pochybovat o tom lze jen výjimečně, kdy je odhalení zdroje otázkou života a smrti. A to v českém ani v nizozemském případě není," stojí v prohlášení Mezinárodní federace novinářů, která se proti takovému nátlaku úřadů ohradila.

Oba redaktoři MF DNES hodlají využít možnosti, které jim dává ústava. "Chceme, aby vyšetřování jednou provždy vyjasnilo, kdy novináři mohou chránit své zdroje.

Žádný podobný případ tu totiž ještě nebyl," řekl Jiří Kubík.

Tento názor potvrdili všichni oslovení novináři.

"Sám bych milost prezidenta taky nepřijal. Nechtěl bych, aby zasáhla nějaká moc shůry," prohlásil šéfredaktor zpravodajství Českého rozhlasu Alexandr Pícha.

Stíhání novinářů tedy bude nadále pokračovat. Pokud by se případ dostal až k soudu a redaktoři by byli odsouzeni, díky prezidentově milosti by nešli do vězení. Za trestný čin nadržování jim hrozil až dvouletý trest, o rok víc než autorovi dokumentu Olovo Vratislavu Šímovi. Jemu Havel milost nedal.

Mluvčí Špaček zdůraznil, že prezidenta o milost pro novináře nikdo nežádal. "Byla to jeho vlastní iniciativa," řekl Špaček. O důvodech, které k tomuto rozhodnutí prezidenta vedly, nechtěl mluvit.

"Já je neznám a obvykle ani není zvykem je zveřejňovat." Komentář ústavy říká, že prezident se rozhoduje v těchto případech bez ohledu na názor obviněných či odsouzených, tedy i bez jejich souhlasu.

Vyšetřovatelka případu Jana Kadeřábková odmítla prezidentův krok jakkoli komentovat: "Já o tom zatím nic nevím."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video