Havel odjel z nemocnice do Lán

  • 74
Prezident Václav Havel ve čtvrtek ráno opustil Ústřední vojenskou nemocnici v pražských Střešovicích, kam byl v pondělí převezen kvůli srdeční arytmii. Odtud Havel odjel na zámek v Lánech na Rakovnicku. Již po poledni tam na něj čekají první pracovní schůzky a jednání.

Lékaři upravili Havlovu srdeční činnost
Během pobytu v nemocnici se prezident podrobil elektrické kardioverzi. Jde o metodu, která vrací srdce pomocí elektrického výboje do pravidelné rytmu. Václav Havel byl kvůli tomuto zákroku krátkou dobu pod narkozou. "Je to minutová záležitost," uvedl jeho osobní lékař Ilja Kotík.

Elektická kardioverze byla plánovaná. Už dříve tuto metodu lékaři použili během jeho operací. Lékaři hlavě státu také podávali léky na upravení srdeční činnosti.

"Porucha srdečního rytmu se u prezidenta objevila již dříve v zátěžových situacích," potvrdil již v pondělí ČTK Havlův ošetřující lékař Ilja Kotík. Arytmií hlava státu trpí ve stresových situacích a při infekčních onemocněních.

V nemocnici byla s prezidentem, který ležel v normálním pacientském pokoji, i jeho manželka Dagmar Havlová.

Prezident neodjel kvůli zdraví do Itálie
Václav Havel neodjel kvůli zdraví na státní návštěvu Itálie a to i přesto, že se už rozbíhaly motory letadla. To mělo do Itálie odletět v pondělí v poledne.

Lékaři: Srdeční arytmie je u starších mužů běžná

Lehká porucha srdečního rytmu je u starších mužů celkem běžná a většinou je léky dobře zvládnutelná, shodují se lékaři, které oslovila ČTK.

Podle jejich odhadu trpí téměř pětašedesátiletý prezident jako bývalý dlouholetý kuřák ischemickou chorobou srdeční, která je nejčastější příčinou poruch srdečního rytmu.

"Prezidentův osobní lékař Ilja Kotík rozhodl o převozu do nemocnice," informoval v pondělí tiskový mluvčí Ladislav Špaček.

Havel měl podle svého lékaře Ilji Kotíka dvakrát vyšší srdeční frekvenci než obvykle. "Přesto u něj nedošlo k ohrožení základních životních funkcí," řekl novinářům lékař. Podle Kotíka vyplynuly Havlovy potíže se srdcem zřejmě z přepracování.

Na tiskovou konferenci, která se konala na Ruzyni  před Havlovým odletem, dorazil prezident vpořádku a normálně odpovídal na otázky o cestě.

"Nevěděli jsme o ničem. Že má prezident Havel potíže, si všiml až v letadle pan Kotík," tvrdí Špaček. Na zhoršený zdravotní stav lékaře upozornila jeho manželka Dagmar Havlová.

Prezident se prý již několik dní cítil unaven. Pokud by se však neobjevila porucha srdečního rytmu, nebyl podle lékaře žádný důvod cestu do Itálie odložit.

Havel se svému protějšku omluvil
Podle Špačka je Václavu Havlovi líto, že cesta musela být odložena. "Doufáme, že se brzy podaří uskutečnit," dodal mluvčí v pondělí.

O den později poslal Václav Havel svému italskému protějšku Carlu Anzegliu Ciampimu telegram, kde se mu omluvil za odklad plánované třídenní návštěvy.

"Na návštěvu Italské republiky jsem se velmi těšil a byl jsem přesvědčen, že její naplnění, i v této pohnuté době, bude žádoucí a smysluplné. Bohužel lékaři mi na poslední chvíli nedoporučili tuto cestu uskutečnit," uvedl český prezident v telegramu, který Ciampimu poslal.

O zdraví prezidenta se zajímali politici i chirurg Bodner
O zdravotní stav českého prezidenta se začali takřka ihned po jeho převozu do nemocnice zajímat politici z celého světa. "Volal například Bílý dům, slovenský prezident Rudolf Schuster, rakouský prezident Thomas Klestil a další politici z Evropy," poznamenal Martin Krafl.

Několik minut poté, co se dozvěděl o zhoršení Havlova zdraví, volal na Pražský hrad i rakouský chirurg Ernest Bodner, který českého prezidenta několikrát operoval.

Havel onemocněl naposledy v únoru, kdy byl po návštěvě států Blízkého východu hospitalizován 13 dní ve střešovické nemocnici se zánětem průdušek.


Přehled onemocnění a chirurgických zákroků, které prodělal prezident
24. 9. 1981 operace hemeroidů
23. 1. 1983 těžký zápal plic, zánět pohrudnice a absces na plicích
5. 10. 1989 podezření z recidivy onemocnění z roku 1983
24. 3. 1990 operace břišní kýly
7. 1. 1993 chirurgické odstranění podkožní hnisavé výdutě
27. 5.-4. 6. 1993 "plánovaný chirurgický zákrok"
15. 2. 1994 zlomené žebro
jaro 1994 léčba virového onemocnění komplikovaného zánětem plic
13. 2. 1996 akutní operace kvůli náhlému krvácení z polypu v ústní dutině
18. 11. 1996 zápal plic
2. 12. 1996 odstranění poloviny pravé plíce kvůli zhoubnému nádoru
24. 8. 1997 lehký průduškový zánět
2. 11. 1997 zvýšené teploty
18. 5. 1999 viróza horních cest dýchacích
12. 2. 1998 porucha ventilace v pravé části plicního laloku
18. 2. 1998 plastická operace, která zacelila otvor v kůži na krku po tracheotomii
14. 4. 1998 těžká operace tlustého střeva s pooperačními komplikacemi
24. 4. 1998 tracheotomie
11. 5. 1998 plastická operace, která zacelila otvor po tracheotomii
srpen 1998 operace, která zacelila vývod tlustého střeva
2.-3. 8. 1998 porucha provzdušnění pravého středního laloku plic, opět tracheotomie
4. 8. 1998 porucha srdečního rytmu, začínající zápal plic
13. 12. 1998 viróza horních cest dýchacích
únor, březen 2000 porucha srdečního rytmu, začínající zápal plic
2. 10. 2000 nachlazení, dva dny domácího léčení
27. 11. 2000 začínající zápal plic včasná léčba zažehnala
12. 2. 2001 Václav Havel náhle onemocněl zánětem průdušek při cestě po Blízkém východě. Hospitalizován byl 13 dní ve střešovické nemocnici.
24. 9. 2001 Kvůli lehké srdeční arytmii musel Václav Havel zrušit plánovanou cestu do Itálie, přestože už seděl v letadle. Prezident byl převezen do Vojenské nemocnice v Praze - Střešovicích.

Prezident Václav Havel s manželkou Dagmar nastupují do letadla, kterým měli odletět na státní návštěvu Itálie. Cestu ale překazila prezidentoval lehká srdeční arytmie, 24. září 2001

Prezident Václav Havel s manželkou Dagmar nastupují do letadla, kterým měli odletět na státní návštěvu Itálie. Cestu ale překazila prezidentoval lehká srdeční arytmie, 24. září 2001

Prezident Václav Havel s manželkou Dagmar nastupují do letadla, kterým měli odletět na státní návštěvu Itálie. Cestu ale překazila prezidentoval lehká srdeční arytmie, 24. září 2001

Osobní lékař Václava Havla Ilja Kotík, který informoval o prezidentově zdraví. Ten ležel několik dnů kvůli poruše srdečního rytmu ve střešovické nemocnici, 25. září 2001

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video