Jednoho ze čtenářů zajímalo, jak daleko byl Václav Havel od pravdy, když napsal v dopise Johance Kaplicky: "...kdy jsem stál před nebeskou branou i já ... kdy jsme tam okamžik stáli vedle sebe a čekali na výrok osudu. Když jsem se dozvěděl, že dostávám ještě příležitost..." - čtěte Nevím, proč v nebi dostal přednost on, píše Havel dceři Kaplického
"Pan prezident Havel věděl dobře, co paní Kaplické napsal," odpověděl Holcát.
šéf lékařského konsilia odpovídá zde |
Podle Martina Holcáta je bývalý prezident jedním z nejsympatičtějších pacientů, jaké kdy potkal. "V nemoci je velmi trpělivým a dobře spolupracujícím pacientem. Zajímá se o svůj stav, o plánované výkony i postupy," popsal prominentního pacienta šéf lékařského konsilia.
V on-line rozhovoru se také objevil dotaz, zda by se toto patnáctičlenné konsilium sešlo, i kdyby se nejednalo o exprezidenta, ale obyčejného pacienta s tou samou diagnózou. "Ano, před dvěma dny jsem řídil konsilium asi osmi odborníků u jiného pacienta, který nebyl ani z politiky, umění a byl dělnické profese," odpověděl Holcát.
"Pokud je stav pacienta komplikovaný, může být v konsiliu větší počet lidí, časté to ale není. V tomto případě je to znásobené tím, že Václava Havla sledují i jiné nemocnice, konkrétně IKEM (Institut klinické a experimentální medicíny), má také osobního lékaře," zdůvodnil Holcát.
Martin HolcátLékař Martin Holcát je původní specializací otorinolaryngolog, nyní pracuje ve Fakultní nemocnici Motol jako náměstek pro léčebně preventivní péči. Stejnou funkci zastával v roce 1996 ve Všeobecné fakultní nemocnici, kde se později stal ředitelem. Rok působil v pozici prvního náměstka ministra zdravotnictví, poté budoval koordinační středisko transplantací. |
Prezidentské konsilium bylo již třetí, které Holcát organizoval. "První bylo shodou okolností u Václava Havla před 15 lety ve Všeobecné fakultní nemocnici, druhé tamtéž u prezidenta Václava Klause," shrnul lékař.
Známý rakouský chirurg Ernst Bodner, který Havla sám léčil v roce 1998, okomentoval počet Havlových lékařů slovy: "Tolik lidí v konsiliu, to není dobré." - čtěte Havlův rakouský lékař: Velká konsilia jsou k ničemu
"Profesor Bodner je chirurg, jeho stanovisko odráží jeho profesi. Pokud vím, i v jejich nemocnici probíhala vedle malých konsilií ta širší, s více lékaři," míní Holcát.
"Tvrzení profesora Bodnera nepovažuji za korektní. V konsiliu prezidenta Havla byli i externisté, kteří znali jeho ‘zdravotní minulost’. Proto se možná jevilo jako velké," doplnil.
Na Havlově zdraví se podepsal jeho život
Bývalý prezident je podle Holcáta velmi nemocný člověk, na jeho zdravotním stavu se podepsala jeho životní historie. "Na jedné straně kriminál, na druhé straně cigarety. Jeho nejslabším místem jsou plíce," popsal iDNES.cz Holcát.
Dnes byl bývalý prezident z nemocnice propuštěn do domácího léčení. - čtěte Havel opustil nemocnici, poděkoval „andělíčkovi strážnému“
Patnáctičlenné konsilium, které se o Havla staralo, tvořili odborníci z kardiologie, imunologie, chirurgie, fyzioterapie nebo interny. Podle Holcáta nebývá časté, aby se všichni lékaři konsilia scházeli najednou. "Kromě toho, že projednáváme zdravotní stav a další postup, musíme koordinovat vyjádření pro tisk, aby byla jednotná," doplnil.
Kdo je kdo v Havlově konsiliu
|