Havel a Klestil se shodli, nesoulad trvá

  • 39
Vídeň - Dusnou atmosféru v česko-rakouských vztazích se ve čtvrtek pokusili vyčistit prezidenti Thomas Klestil a Václav Havel. Při setkání ve Vídni také pojmenovali nejzávažnější překážky opětovného sblížení: Temelín a otázka Benešových dekretů. Při debatě o Temelínu se vyslovili pro zapojení Evropy do řešení tohoto problému. Podle Klestila by to přineslo lepší přehled o technických nárocích na podobné stavby.
Podívejte se na fotografie.

V souvislosti s Benešovými dekrety se shodli, že další hodnocení minulosti je hlavně záležitostí odborníků. Havel ocenil, že v českém povědomí zdomácnělo morální odsouzení poválečných křivd.

Dobrá nálada obou prezidentů však nemohla zahladit jizvy, které dostaly vztahy mezi Českem a Rakouskem v posledních měsících. Na rakouské straně klesá podpora rozšiřování unie o Českou republiku. Ve slovní válce proti Temelínu padají tvrdá slova. A česká strana zase nelibě poslouchá mentorování zpoza hranic.
Kvůli četným třenicím tak obě země, které by mohly být ideálními partnery, po sobě pálí tvrdé slovní salvy.

S těmi silně kontrastovala vstřícná schůzka. Havel i Klestil zavzpomínali na tradici svých setkání. Problémy neobcházeli, snažili se však naznačovat pozitivní řešení.

"Vybudovali jsme přátelské vztahy a chceme v nich pokračovat," prohlásil Klestil.

Oba státníci radili přenechat ožehavé věci odborníkům a řešit je v rámci Evropy. Vztahy mezi oběma zeměmi podle nich navíc nejsou tak napjaté, jak se může zdát při vnímání každodenních zpráv.

Útržkovité pojmy, jako je Temelín či dekrety, podle Václava Havla vyvolávají zbytečně dojem beznadějné krize. "Lidé musí mít potom dojem, že vztahy obou zemí jsou krajně napjaté," řekl Havel. Proto je podle něho třeba, dívat se na problémy z většího nadhledu. Pak jsou zřetelnější i jiné zprávy, například že Rakousko je pro Českou republiku třetím nejvýznamnějším obchodním partnerem.
Současně se oba prezidenti shodli, že je potřeba se vymezit proti lacinému populismu.

"Vyjádřil jsem otevřeně obavy, které cítí rakouské obyvatelstvo," prohlásil Thomas  Klestil. Odmítl však jakýkoli ultimativní nátlak na českou stranu. "Vyhrožování druhé straně referendem, to nepřinese žádný úspěch." Jako nejlepší recept proto vidí pokračující kontakty na základě protokolů z Melku.

"Temelín by měl být předmětem důkladných a vysoce odborných analýz," řekl Havel. Experti by se podle něj měli přitom opřít o co nejlepší informaci. A to je podle něho možné jenom v případě, že se problémem bude zabývat tým nezávislý na žádných lobbistických tlacích. Garantem podobného postupu by mohla být angažovanost Evropy. "Chceme, aby se problémy řešily v evropském kontextu," souhlasil prezident Klestil.

Debata se nevyhnula ani Benešovým dekretům. Rakouská strana naznačila uspokojení nad morálním odsouzením, které český prezident vyjádřil již dříve. Jako další krok by v budoucnosti mohlo následovat vyjádření parlamentů. Tak jako to chystá Rakousko učinit se Slovinskem. Václav Havel však upozornil, že za současné atmosféry, kterou diktuje blízkost voleb, není otázka na pořadu dne.

Dusnou atmosféru v česko-rakouských vztazích se ve čtvrtek pokusili vyčistit prezidenti Thomas Klestil a Václav Havel. (6. září 2001)

Dusnou atmosféru v česko-rakouských vztazích se ve čtvrtek pokusili vyčistit prezidenti Thomas Klestil a Václav Havel. (6. září 2001)

Dusnou atmosféru v česko-rakouských vztazích se ve čtvrtek pokusili vyčistit prezidenti Thomas Klestil a Václav Havel. (6. září 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video