Havárii nad Kongem halí tajemství

  • 182
Úřady si neví rady se čtvrteční havárií nad Kongem. Iljušinu se za letu utrhly zadní dveře s nakládací rampou. Většinu cestujících vysál proud vzduchu. Stále však není jasné, kolik ruským letounem cestovalo. Ukázalo se dokonce, že stroj v době havárie letěl ve větší výšce než zmiňovaných 2200 metrů.

Dveře letounu Iljušin 76 se otevřely při letu nad Kongem ve čtvrtek odpoledne. Let si objednala konžská armáda, ruští piloti se s letadlem stačili vrátit na letiště a bezpečně přistáli.

"Dveře se otevřely, když se rozbil tlakový systém letadla. Všechny to vysálo, asi jsou mrtví," řekl úřední činitel v konžské metropoli Kinshase.

Právě z hlavního města letadlo odstartovalo. Cílem bylo město Lubumbaši na jihovýchodě země. K nehodě došlo zhruba v polovině cesty.

Pasažéry byli členové elitního policejního oddílu Demokratické republiky Kongo a jejich rodinní příslušníci.

Počet obětí je možná větší než 200
Počet cestujících na palubě ještě není přesně znám. Původní informace hovořily o 130 pasažérů. Mluvčí letiště v Kinshase ale v sobotu uvedl, že počet obětí může být vyšší než 200. "Počet pohřešovaných se stále odhaduje na 160, ale určitě jich je více," podotkl podle AFP.

Do tohoto typu letadla se podle AFP vejde až 300 osob, přepravují-li se vojenské nebo policejní jednotky.

Agentury uvádějí i rozdílné údaje o počtu lidí, kteří incident přežili. Počet zachráněných je podle nich 23 až 50.

Jeden ze zachráněných tvrdil, že letounem se z Kinshasy do Lumubashi na jihovýchodu země přepravovalo 100 příslušníků policejní jednotky rychlého nasazení. Podle něho policisty doprovázely jejich ženy a děti a na palubě údajně také byli černí pasažéři.

Konžské úřady dosud žádnou jednoznačnou zprávu o počtu cestujících nevydaly. Vládní prohlášení nejdříve uvádělo, že technické problémy si žádné oběti nevyžádaly. Konžský ministr informací Kikaya Bin Karubi později řekl, že z letadla vypadlo sedm lidí. Nevěděl ale, kolik cestujících bylo na palubě.

Ministr obrany Vital Kamerhe přiznal, že se letadlu otevřely během letu nákladní dveře, a že došlo ke škodám. Žádné bližší informace ale neposkytl.

Iljušin letěl v desetitisících metrech
Policii se zatím nepodařilo přesně zjistit, v jaké výšce letoun v době neštěstí letěl. Původně se hovořilo o 2200 metrech. Ministr informací ale v sobotu uvedl, že se dveře otevřely ve tří tisících. Jiné zdroje podle agentury Reuters uvádějí, že se nehoda stala dokonce ve výšce 10 tisíc metrů.

Zatím není ani jasné, proč se dveře náhle otevřely. To by měla stanovit analýza stroje, který po neštěstí bez vážných problémů přistál v Kinshase, odkud původně letěl do Lumumbashi.

Armáda si letadla najímá běžně
Příslušníci ozbrojených sil se vraceli na svoji základnu v Lubumbaši, druhém největším konžském městě. Příčiny nehody vyšetřují konžské úřady.

Najímání civilních letadel armádou je v Kongu běžnou praxí. Letadla většinou přepravují vojáky a jejich rodiny právě mezi metropolí Kinshasou a Lubumbaši.

Letecká neštěstí nejsou v Kongu ojedinělá
V roce 1996 například zahynulo 365 lidí, když přetížený nákladní letoun Antonov s ruskou posádkou nezvládl v Kinshase startovní manévr.

Stroj se tehdy zřítil na tržiště, které protizákonně fungovalo přímo u ranveje. Neoficiální údaje uvádějí, že při této tragédii zemřelo na osm set lidí.

Při poslední nehodě stroje typu Iljušin 76 zahynulo v Íránu 276 lidí, většinou elitních vojáků - více zde

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video