Havárie migů má být uzavřena

Havlíčkův Brod - Vyšetřování tragické havárie dvou vojenských letounů MiG-21 na Havlíčkobrodsku, při níž počátkem loňského října zahynuli dva piloti z čáslavské základny, by podle vojenských expertů mohlo být ukončeno počátkem října. "Čekáme na výsledky armádní části vyšetřování, která vázne na ukončení expertíz letecké techniky," řekl zástupce ředitele úřadu vyšetřování havlíčkobrodské policie František Zamazal.

Jeden z migů tehdy dopadl asi pětadvacet metrů od provozní budovy armádního psince 52. ústřední muniční základny v Chotěboři - Bílku. V té době bylo ve dvoupodlažní budově s učebnami a kuchyní sedm vojáků základní služby a jeden civilní zaměstnanec. Trosky letadla a tlaková vlna po výbuchu stroje objekt z větší části zdemolovaly, ale nikomu se nic nestalo. "Škoda na vojenských budovách činila 1,8 milionů korun," uvedl Zamazal.

Naši piloti
doplácejí
na hazard

Pilot druhého letadla se pravděpodobně snažil stroj zvednout, budovu přelétl, ale zřítil se do lesa ve vojenském prostoru základny, asi 125 metrů od svého kolegy. Lesům ČR vznikla škoda asi 240.000 korun. Škody na životním prostředí byly minimální, protože piloti se vraceli na mateřskou základnu a měli jen málo pohonných hmot. Ty navíc shořely při výbuchu. "Škodu na letounech, začleněných do pohotovostního systému Severoatlantické aliance, armáda odhadla na 6,6 milionů korun," řekl Zamazal.

Vyšetřování tragické nehody letounu Su-22 z 16. června 2000, při které zahynul pilot z náměšťské základny nedaleko elektrárny Dukovany, bylo uzavřeno za sedm měsíců. Případ dvou migů u Přibyslavi, při níž zahynuli dva piloti v červnu 1999, byl po třinácti měsících vyšetřování odložen.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video