Hassan Mezian | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Zákazy burkin přicházejí v atmosféře islamofobie, říká senátor Mezian

  • 489
Dámské plavky zvané burkiny vyvolávají ve Francii střety a města Cannes i Sisco na Korsice už zakázaly jejich nošení. „Každá země a každá pláž má pravidla, která se musí dodržovat,“ řekl iDNES.cz český senátor a lékař syrského původu Hassan Mezian. Podle něj by měl každý vyznávat svou víru způsobem, který nikoho neobtěžuje.

Co si myslíte o zakazování burkin - plavek, které ženám zahalují celé tělo?
Každá země a každá pláž má pravidla, která by se měla dodržovat. Moře patří všem lidem a záleží na majiteli pláže, jestli určí místo pro nudisty anebo lidi v burkinách. Nemyslím si, že by se ty zákazy měly zakotvovat v zákonech. To by lidi jenom dráždilo. Zákaz by se měl napsat slušnou formou, která by neponižovala.

Hassan Mezian

Lékař, který se v roce 1947 narodil v Damašku, hlavním městě Sýrie. Senátor za ČSSD zvolený v roce 2012 na Litoměřicku, když porazil mimo jiné exministra obrany za ODS Alexandra Vondru. Je místopředsedou zahraničního výboru Senátu.

Do Československa Mezian přišel ve dvaceti letech studovat medicínu a už tu zůstal. Našel si tu ženu Helenu, s níž má tři děti. Kromě práce v Senátu je i rehabilitační lékař. Hovoří česky, anglicky, francouzsky a arabsky. Považuje se za věřícího, ale za muslima se neoznačuje.

Burkiny byly ve francouzském Cannes zakázány, protože prý dávají ostentativně najevo náboženskou příslušnost v době, kdy Francie čelí teroristickým útokům islamistů. Souhlasíte s tím?
Spor o plavky se řeší v atmosféře islamofobie, která se tu rozmohla. Teroristé a radikálové z organizace takzvaného Islámského státu chtějí radikalizovat Evropu vůči muslimům, kteří zde žijí, aby je získali na svou stranu.

Nejsem pro zákaz, ani proti němu. Každý může věřit, v co chce a takovým způsobem, aby nikomu neublížil a neobtěžoval ostatní.

Souhlasíte s nařízeními, které zakazují dávat najevo muslimskou víru?
Nejde ani o víru. Pokud se dostanete do nějaké země, musíte dodržovat tamní zákony i pravidla včetně dopravních předpisů. Pokud se to někomu nelíbí, tak tam nemusí být. Platí to nejen pro migranty, ale i pro turisty, kteří dostanou vízum k pobytu.

Setkal jste se už někdy s burkinami? Nosily je ženy v Sýrii?
V Sýrii, kde jsem se narodil, se normálně chodilo i ve dvoudílných plavkách. Bylo to tak bez ohledu na to, zda je měly oblečené muslimky, nebo křesťanky.

Burkini jsem zatím viděl jen na internetu, ale líbí se mi. Lidé, kteří to vymysleli, se snažili, aby to nějakým způsobem vypadalo a bylo to hezké.

Kampaň značky vyrábějící burkiny

Nemám rád, když jsou ženy zahalené ve stanu, aby jim koukaly jenom oči. Nemluvě o plavání, které by v tom nebylo možné. Jestli se to někomu nelíbí, tak ať pro ženy v burkinách vyhradí místo, nebo je zakáže.

Jako lékař bych burkini na pláž na přímé slunce či opalování nedoporučoval. Není to vhodné. Je to spíš ochrana před slunečním zářením. V zemích, kde je velké horko, burky nejspíš prapůvodně sloužily jako ochrana před sluncem. Bylo to něco jako stan, který člověk neustále nosí s sebou.

Začnou se burkini objevovat také v České republice?
Myslím si, že ne. Česká republika je země, kde je v tom určitá svoboda. Co člověk nosí, je otázka vkusu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video