Zásah hasičů v protichemickém obleku

Zásah hasičů v protichemickém obleku | foto: HZS Pardubického kraje

Hasiči vyjeli k bojovému yperitu ve školním kabinetu, odvezli si rtuť

  • 12
Že se 3. července už v kabinetu základní školy nemůže nic zajímavého stát? Omyl. Tři minuty po dvanácté hodině volali hasiče do Horního Jelení na Pardubicku, kde se prý při úklidu našla ampule s yperitem, bojovým plynem.

"Na místo vyjeli profesionální hasiči z Pardubic a Holic, přivolána byla také laboratoř Institutu ochrany obyvatelstva z Lázní Bohdaneč," popsala poplach hasičská mluvčí Vendula Horáková.

Co je yperit

Yperit, neboli hořčičný plyn, je chemická zbraň, kterou poprvé použili Němci v první světové válce u belgického města Ypres v roce 1917. Kapalina nažloutlé až tmavohnědé barvy zapáchá po česneku a hořčici. Proniká oděvem i kůží a na organismus působí v kapalném i plynném stavu. Obvykle není smrtelný, ale na pokožce vytváří puchýře, způsobuje dýchací potíže a zasahuje i oči. Narušuje činnost centrální nervové soustavy a tvorbu krvinek. Při vdechování účinkuje do několika hodin, při požití po 30 až 60 minutách.
V roce 2005 čeští vědci oznámili, že umí yperit zneškodnit.

Její kolegové se hned navlékli do obleků s nejvyšší ochranou a velitel zásahu zjišťoval, kolik je ve škole lidí. Na to, že je druhý den prázdnin, jich bylo dost: čtyři zaměstnanci a deset dětí.

"Hasiči je okamžitě evakuovali a i přes ujištění ředitelky, že už se v budově nikdo jiný nenachází, provedli průzkum objektu," uvedla mluvčí.

Pak už byl čas věnovat se třem neznámým předmětům, které hasiči uložili do přepravního boxu.

"Nakonec se ukázalo, že to byly trubičky do průkazníků, které slouží k prokazování přítomnosti yperitu v ovzduší," vysvětlila Horáková.

Její kolegové ale nadarmo nevyjeli. V kabinetu našli ještě půl litru rovněž nebezpečné rtuti, kterou vyzvedli a předali pracovníkům Institutu ochrany obyvatelstva.


Video