Po konfrontaci se falešný kominík přiznal k pěti provedeným kontrolám. Hasiči se však domnívají, že na území Karlovarského kraje mohl mít zákazníků mnohem více (ilustrační foto).

Po konfrontaci se falešný kominík přiznal k pěti provedeným kontrolám. Hasiči se však domnívají, že na území Karlovarského kraje mohl mít zákazníků mnohem více (ilustrační foto). | foto: KOLÁŽ: MF DNES, MF DNES

Pozorná žena odhalila falešného kominíka. Razítko patřilo jeho otci

  • 4
Hasiči varují před falešným kominíkem, který v Karlovarském kraji bez oprávnění a odborné způsobilosti provádí kontroly a revize komínů. Svojí činností může způsobit problémy majitelům nemovitostí, kteří by si proto měli v současné době dávat větší pozor, jakého kominíka si domů na kontrolu pozvou.

Jméno falešného kominíka hasiči neprozradili, vodítkem však může být místo jeho působiště - Loket na Sokolovsku. Podle katalogů firem na webu momentálně v Lokti žádný kominík nepůsobí. Pokud by tedy lidem někdo odtamtud své služby nabízel, měli by si dopředu ověřit informace o něm v živnostenském rejstříku.

Falešný kominík z Lokte provádí pravidelné kontroly a revize, přestože nemá oprávnění ani dostatečné znalosti požární bezpečnosti komínů. Na jeho činnost hasiče upozornila jedna z jeho pozorných zákaznic.

Kontroly komínů

Kontroly, revize a čištění komínů upravuje Nařízení vlády č. 91/2010 Sb., o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. Podle platné legislativy může revizi nebo pravidelnou kontrolu provést jen odborně způsobilá osoba, kterou je kominík s platným živnostenským listem a revizní technik s platným osvědčením.

Na vykonané kontroly totiž vydává i pokladní doklady či faktury.

"Podle údajů na dokladu si zákaznice zjistila, že uváděná firma má pozastavenou činnost," vysvětlil mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Hasiči se proto začali o falešného kominíka zajímat. Vyšetřovatelé požárů následně zjistili, že muž používá údaje firmy svého otce, který měl na tuto činnost oprávnění. Letos v lednu však s podnikáním v oboru skončil a odstěhoval se z Karlovarského kraje.

"Právě tehdy se jeho syn začal vydávat za oprávněného kominíka a s doklady s razítkem svého otce provedl zatím nezjištěné množství kontrol a revizí," uvedl Kasal.

Po konfrontaci se muž přiznal k pěti provedeným kontrolám. Hasiči se však domnívají, že falešný kominík mohl mít na území Karlovarského kraje zákazníků mnohem více. 

Zákazníci se vystavují dvojímu riziku

I když mají jeho zákazníci o provedené kontrole doklad, přesto je neplatná. Při následné kontrole proto majitelům nemovitostí hrozí pokuta za nesplněnou povinnost pravidelné kontroly komína. "To může mít za následek i problémy při případném pojistném plnění," upozornil mluvčí.

Navíc je pravděpodobné, že majitelé domů mají po návštěvě falešného kominíka spalinové cesty zkontrolované zcela nedostatečně a neodborně. Tím roste i riziko vzniku požáru či úniku nebezpečného kouře.

Kvůli špatnému stavu komína či neodbornému čištění a kontrolám hasiči často zasahují u požárů sazí v komínech. V řadě případů se tento požár rozšířil i do dalších částí domu.

"Tyto požáry pak mohou způsobit obrovské škody a také vážné poškození zdraví obyvatel těchto domů," konstatoval Kasal.

Pokud má kdokoliv podezření, že v posledních měsících mohl mít co do činění s falešným kominíkem a není si jistý, že i přes řádně sjednanou kontrolu a čištění komína má vše v pořádku, může se na telefonním čísle 950 370 113 nebo na linku 150 obrátit na hasiče, kteří každý další případ prověří.


Video