Hasiči odstraňovali cisternu deset hodin

  • 9
Podhořany - Deset hodin blokovala cisterna s kaprolaktamem silnici u Podhořan na Mělnicku. Hasičům se nakonec podařilo naložit ji s pomocí dvou jeřábů na tahač. Specialisté likvidují chemikálii, která se po nehodě vylila na silnici. Provoz bude obnoven během neděle, řekl mluvčí hasičů Ladislav Křivan.

Hasiči dopravili cisternu zpět do Spolany Neratovice, odkud náklad vyjel, píše ČTK.

Nehoda se stala před devátou hodinou ranní u obce Podhořany na silnici mezi městy Velvary a Kralupy nad Vltavou. "Je to tam úzké, z kopce dolů a jsou tam serpentiny," řekl iDNES Křivan.

Cisterna vezla přes dvacet tun kaprolaktamu. Látka je nebezpečná při vdechnutí. Z auta unikla čtvrtina nákladu. Na místo nehody, která se obešla bez zranění, přijely tři hasičské jednotky.

Odpoledne se hasičům nejprve podařilo od cisterny odpojit a odvézt tahač. Na kola pak podle ČTK postavili i kontejner s chemikálií. Naložit ho na náhradní auto ale nebylo snadné. Podařilo se to až navečer s pomocí dvou jeřábů.

Zhruba dvě hodiny po poledni se odborníci z firmy Dekonta pustili do likvidace vylité chemikálie. Větší kus silnice jim ale ještě zbývá očistit. Kaprolaktam, který na vzduchu tuhne, nahřívají horkou vodou, pod tlakem slupují a jímají do provizorní hráze.

Z ní pak látku průmyslovým vysavačem sbírají do kontejneru, popsal Křivan. Pokud bude práce pokračovat podle plánu, mohli by být do půlnoci hotovi.

Sloučenina vytékala po havárii pomalu po silnici a hasiči jejímu dalšímu šíření bránili hrázemi. Látku museli také odebrat ze strouhy u silnice.

Nehoda si nevyžádala žádné zraněné. "Kvůli zásahu hasičů je třeba místo objíždět," řekl iDNES mluvčí středoeských policistů Pavel Truxa.

Na likvidaci následků nehody se podílejí dva hasičské sbory z Kralup a jednotka Spolany Neratovice.

Podle hasičů i policistů uniklá chemikálie, která se přepravuje při teplotě 80 stupňů Celsia, neznamená velké nebezpečí.

Kaprolaktam v cisterně je čirá kapalná látka, která se na vzduchu mění do tuhého bílého stavu.

Kaprolaktam je podle biologicky snadno odbouratelný a vykazuje minimum nebezpečných vlastností pro životní prostředí. Používá se například při výrobě polyamidových textilních a technických látek a konstrukčních plastů.

Látka je však nebezpečná při inhalaci, dráždí dýchací cesty, oči a pokožku. Páry ve směsi se vzduchem jsou výbušné v rozmezí koncentrací 1,3 až 8,0 procenta. V případě úniku látky do vodního toku by došlo k silnému zamoření.


Video