Příletovou halu mezinárodního letiště v Nairobi zničil ve středu požár.

Příletovou halu mezinárodního letiště v Nairobi zničil ve středu požár. | foto: Reuters

Místo hašení kradli a rabovali, obviňuje Keňa záchranáře z letiště

  • 3
Středeční požár, který zničil část mezinárodního letiště v Nairobi, nemusel způsobit takové škody. Stačilo by, kdyby se záchranáři místo tamních bank a směnáren věnovali plamenům. Podle agentury AP teď keňské úřady vyšetřují nejméně sedm policistů. Na letišti měli krást peníze i elektroniku.

Oheň řádil v příletové hale, kde je mimo jiné mnoho směnáren a bankovních poboček. Zprvu malý požár se brzy rozšířil a halu prakticky zničil. Přispělo k tomu i nedostatečné vybavení záchranářů. Letiště má sice pro podobné případy vlastní hasičské vozy, podle deníku Daily Mail ovšem v některých z nich nebyla vůbec žádná voda. Hasiči tak museli poněkud improvizovat a místo cisteren používali i plastové kbelíky.

I přes mizerné technické vybavení však mohly být následky požáru mírnější, kdyby se zasahující jednotky na jeho zdolání plně soustředily. Americký list Los Angeles Times píše, že jejich soustředění zřejmě příliš rozptylovaly směnárny a bankomaty. A údajně se pokusili zdolat i bankovní trezor.

Kromě hasičů na místě zasahovalo množství policistů, kteří měli za úkol zabránit zvědavcům i zlodějům v přístupu do objektu. Na jejich práci si podle místní policie nikdo oficiálně nestěžoval. Na vyšetřování se podle International Business Times podílí i americká FBI a izraelský Mossad.

Ve hře je elektrický zkrat i zahlazování stop

Příčinu požáru zatím vyšetřovatelé neznají, ale vylučují možnost, že by šlo o teroristickou akci. To byla původně jedna z hlavních teorií. Plameny totiž letiště zachvátily v den výročí útoku, který se na území afrického státu odehrál před 15 lety. Teroristé tehdy vyhodili do povětří americké ambasády v Keni a Tanzanii, o život přišlo 224 lidí.

Místní média spekulují, že by za útokem mohla stát závada elektroinstalace nebo pokus o zahlazení stop. Na tom by mohli mít zájem imigrační úředníci, kteří údajně za úplatu umožňují lidem nelegální pobyt v zemi.

Státní zaměstnanci, a to včetně příslušníků bezpečnostních sil, jsou v Keni podle AP mizerně placeni a často čelí obvinění z korupce. Policisté sloužící na nairobském letišti jsou prý vyhlášení tím, že vymáhají úplatky od taxikářů i dalších řidičů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video