Hasiči mají tři verze požáru v nemocnici

Olomouc - Zejména střechu a inspekční pokoje lékařů poničil požár, který v pondělí řádil v olomoucké fakultní nemocnici. Oheň zachvátil půdu třípatrové budovy chirurgie, kde napáchal škody za zhruba deset milionů korun. Lékaři musejí omezit operace. Při likvidaci požáru, jehož příčina není dosud známa, se vážně popálil jeden hasič. Vyšetřovatelé mají tři verze požáru, v nichž nevylučují ani úmyslné zapálení.

"Škody se stále vyčíslují, ale podle našeho hrubého odhadu je to kolem deseti milionů. Zatím nikdo neví, proč oheň vznikl," řekl ředitel nemocnice Václav Rýznar.

"Šetříme, zda požár nemá na svědomí technická závada, například elektroinstalace či lidská nedbalost. Nemůžeme však vyloučit ani úmysl," řekl mluvčí hasičů Lubomír Vojtěch.

Příčinu požáru se pokoušeli vyluštit i speciální policejní psi. Kolegům přijedou pomoci i odborníci z Prahy. "Víme jistě, že na místě nic nevybuchlo. Odebrali jsme z místa vzorky a chemická expertiza zjistí, zda v těchto prostorách nebyly uloženy nějaké látky," dodal mluvčí.

Požár paradoxně urychlil stěhování budovy do nových prostor chirurgie, kam měli původně lékaři a pacienti směřovat až během listopadu. Vedení nemocnice bude muset celý prostor staré chirurgie vyklidit a strhnout část krovů.

Ruch na chodbách chirurgie, které shořela střecha, neutichne. "Provoz se nezastaví, pacienty přijímáme dál, jen jsme pro tento týden odsunuli některé plánované operace. Část evakuovaných pacientů z traumatologie jsme propustili domů a část jsme přesunuli na druhou chirurgii," popsala náměstkyně nemocnice Eliška Sovová. Ta také tvrdí, že práce na odstraňování následků ničivého požáru už začaly. "Zjišťujeme rozsah škod a začínáme pracovat na opravách prasklého vodovodního potrubí. Pak přijde na řadu elektroinstalace," řekla.

"Uděláme provizorní střechu, žádné pokoje tam už budovat nebudeme. Uvidíme, co s tím dál," podotkl Rýznar.

Podle vedení nemocnice musely chirurgii opustit více než dvě desítky pacientů z nejvyšších pater, mezi kterými byli i lidé po nejvážnějších operacích. "Rozhodli jsme, že nebudeme operovat žádné neakutní případy. Normální provoz rozjedeme znovu zřejmě až na konci týdne," uvedl ředitel.

Požár zlikvidovalo pět hasičských jednotek po šestihodinovém úsilí až v pondělí v noci. Na místě zůstala jen čtyřčlenná hlídka, jejíž úkolem bylo doutnající střechu střežit. Záchranáři museli s živlem kvůli hustému dýmu bojovat v dýchacích přístrojích.

Při zásahu se vážně popálil jeden hasič, který propadl stropem. "Ale obejde se to pravděpodobně bez pracovní neschopnosti," vysvětlil operační důstojník olomouckých hasičů.

Plamenům pomáhal vítr
Oheň se několik hodin vymykal kontrole, roznášel ho totiž silný vítr. Požár vypukl v podkroví a rozšířil se až k oddělení úrazové chirurgie. Hrozilo, že začne hořet střecha. Záchranáři museli v první fázi odstěhovat z podkroví drahé přístroje a pacienty s nejtěžšími zraněními. Ze skladů pak odnášeli gumové rukavice, které mohly snadno vzplanout.

Později, když do nižších pater začala prosakovat voda, kterou požár likvidují, odvézli i pacienty ze zbývajících dvou pater. "Pacienti, jejichž onemocnění nejsou vážná, byli propuštěni domů a zbytek lidí jsme přestěhovali na jiná oddělení nemocnice," řekl šéf olomoucké záchranné služby Michael Fischer.

Je to horší, než jsme si mysleli, říkali hasiči
"Původně to vůbec nevypadalo na tak velký zásah. Když jsme dostali v 16:30 hlášení z nemocnice, ještě se nám omlouvali, že možná pojedeme zbytečně, protože se zdálo, že zas tak moc nehoří. Teď už ale můžu říct, že za těch 30 let co jsem u hasičů, jde v nemocnici o největší požár," řekl řídící důstojník olomouckých hasičů Miroslav Karlec.

Hasičům z Olomouce museli vypomáhat dýchací technikou i kolegové z Prostějova. "Poslali jsme jim dvanáct přístrojů a třiadvacet náhradních náplní," upřesnil operační důstojník prostějovských hasičů.

Šéf zásahu Karlec řekl, že se potýkají se silným větrem, který na půdě rozdmýchává nová ohniska požáru. "Obáváme se, aby střecha náhle nevzplanula. Povolali jsme proto více výškové techniky, abychom byli i na tuto variantu připraveni," uvedl.

Odsun byl zpočátku klidný, míní zdravotnice
"Přestěhovali jsme šest pacientů z ARO a šestnáct z traumatologie do nové budovy chirurgie, kde jsme měli volná lůžka a také celou kapacitu na jednotce intenzivní péče, která se má dnes otvírat. Zvládli jsme to v klidu, pacienti jsou v pohodě," pochvalovala si tři hodiny po vypuknutí požáru lékařka Sovová.

Ke klidu podle ní přispěl protipožární plán, který zdravotníci každého půl roku cvičí. "Ten nařizuje: nejprve pacienti, pak přístroje a materiál, potom zavíráme všechny přívody a nakonec odcházíme. Nějaký materiál jsme přemístili a teď čekáme, až nám hasiči řeknou, že mají oheň pod kontrolou," dodala Sovová.

Pacienti hasiče pozorovali jako show
S postupujícím večerem však klid zdravotníků přeci jen pomalu mizel, protože hasičům se nedařilo dostat oheň pod kontrolu. Po chodbách chirurgie tak běhaly sestry s psacími stroji, zdravotníci stěhovali kapačky a drahé přístroje, po zemi se válely poztrácené vatové tampony a lidé byli nervózní.

Naopak pacientům nijak nevadilo, že jim hoří střecha nad hlavou a že chodbami běhají zmožení hasiči.

"Řekli nám, že nám dole se nemůže nic stát, tak se nebojím," komentoval rozruch kolem jeden z pacientů chirurgie, který seděl dole pod hořící budovou na lavičce a stejně jako řada ostatních lidí obdivoval hasiče při práci.

Hasiči likvidují požár podkroví staré chirurgie olomoucké fakultní nemocnice.

Hasiči likvidují požár podkroví staré chirurgie olomoucké fakultní nemocnice.

Hasiči likvidují požár podkroví staré chirurgie olomoucké fakultní nemocnice.

Hasiči likvidují požár podkroví staré chirurgie olomoucké fakultní nemocnice.

Hasiči likvidují požár podkroví staré chirurgie olomoucké fakultní nemocnice.

Hasiči likvidují požár podkroví staré chirurgie olomoucké fakultní nemocnice.

Hasiči likvidují požár podkroví staré chirurgie olomoucké fakultní nemocnice.

, ,

Video