Hasiči mají strach, že chytili syfilis

  • 6
Bruntál - Tři hasiči z Bruntálu se bojí, že se nakazili pohlavní nemocí syfilis. Minulé úterý je totiž při zásahu pokousala a poškrábala rumunská žadatelka o azyl, o které se vzápětí dozvěděli, že se na syfilis léčila. Lékaři míní, že právě díky léčbě je dost nepravděpodobné, že by mohla nakažlivou nemoc dále šířit. „Kluci jsou přesto nervózní, jak dopadnou výsledky testů,“ uvedl operační důstojník bruntálských hasičů Hanuš Ovčačik.

Hasiči přišli s ženou do styku, když jí zachraňovali život. Pětatřicetiletá Rumunka vylezla na asi osmimetrový sloup vysokého napětí v centru města a nechtěla dolů. Reagovala tak na příchod policistů, kteří přijeli do uprchlického tábora v Bruntálu řešit rvačku, do které byla zřejmě zapletena. „Měla prý panický strach z uniforem,“ tvrdí referentka oblastní cizinecké policie Radka Vašíčková.

Vašíčková zjistila, že mladá Rumunka požádala v minulém roce české úřady o azyl. Ministerstvo vnitra, které o žádostech rozhoduje, ji shledalo jako neodůvodněnou a zamítlo ji. Cizinecká policie ji tři dny po incidentu s hasiči převezla do Mostů u Jablunkova, odkud byla repatriována. „Republiku opustila 19. dubna,“ sdělila Vašíčková.

Poškrábaní hasiči, kteří patří k lezecké skupině, chodí od té doby normálně do práce. „O tom, co se stalo ale nechtějí mluvit. Jsou naštvaní,“ dodal Ovčačik. „Měli oděrky a škrábance. Žena se nechtěla nechat ze sloupu sundat, byla nějak mimo sebe. Museli to udělat násilím.“

Upřesnil, že ji sundávali pomocí vysunovacího žebříku, když předtím dohodli s dodavateli energie, aby část elektrického vedení odpojili od sítě. Když ženu dostali na zem, předali ji zdravotníkům. Ti je upozornili, že byla nedávno v nemocnici s nakažlivou pohlavní chorobou.

Marie Masaříková ze Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra potvrdila, že všichni žadatelé o azyl procházejí při vstupních procedurách důkladnými prohlídkami. „Jsou zaměřeny i na zjištění nakažlivých chorob. V případě pozitivního nálezu následuje léčení,“ uvedla.

Takových případů nebylo málo. „Zatímco jsme mezi Čechy v kraji loni evidovali jednadvacet případů syfidy, ve sběrném utečeneckém táboře ve Vyšních Lhotách to bylo celkem pět set jedenáct nakažených,“ uvedla epidemioložka Krajské hygienické stanice v Ostravě Šárka Matlerová.

Podotkla však, že jde v drtivě většině o latentní formu nemoci, kdy ji nakažený nešíří. „U dvou případu bylo podezření, že jde o akutní stav a nemocní by tak mohli být zdrojem nákazy,“ uvedla.


Video