Hasiče zaskočila direktiva z Bruselu

  • 38
Řek Stavros Dimas zamotal hlavu českým hasičům. Komisař, který má v EU na starosti práci a sociální věci, totiž chce, aby se přestaly vyplácet peníze za "nečinnost" během služeb. Tedy za dobu, kdy hasiči, lékaři či policisté "jen" čekají, až přijde jejich chvíle.

Za spánek ve službě nebudou peníze - ZDE




Důsledky Dimasovy direktivy, kterou "evropská vláda" schválila, však mohou být přesně opačné: místo úspory mohou přinést další výdaje.

"Podívejte, pokud hasiči nebudou mít  pohotovost, budou muset místo toho normálně sloužit, protože na pracovišti být musí. To by znamenalo, že by bylo potřeba víc lidí. Odhaduji to asi tak na další dva tisíce, které bychom museli přijmout. A stát by je musel zaplatit," řekl šéf hasičských odborářů Vladimír Mühlfeit.

Toho si je vědom i ministr Zdeněk Škromach: "Efektivita  práce výrazně stoupá, ale stále nedosahuje úrovně srovnatelné s EU. Myslím, že výrazné omezení pracovní doby bylo konkurenčně nevýhodné,"  řekl.

Návrh, který nyní čeká na  schválení ministry sociálních věcí členských států (bez toho by byl jen cárem papíru), se však mnohým evropským zemím nelíbí. Mezi ně patří i Česko.

"Vnímám to tak, že tento návrh, co se týče pohotovostí, nemá většinovou podporu v Evropské unii. Spíš by tady měl být opačný trend: netrvat na výrazném omezování pohotovostí a přesčasové práce," říká ministr práce a sociálních věcí Škromach, který bude o direktivě s kolegy z ostatních vlád rozhodovat.

Návrh se pochopitelně nelíbí ani českým lékařům, i když těm by paradoxně zhoršení situace nepřinesl. "Pro nás by se nezměnilo nic. My chystáme žaloby na to, že současné směrnice jsou v Česku překračovány. Ale to,  co navrhuje Evropská komise, není v souladu s cílovým stavem, kterého bychom rádi dosáhli," řekl předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek.

"Míval jsem služby dvanáct let, obnášelo to jednou měsíčně sloužit celý víkend a k tomu tři noční ve všední den. Myslím, že to je větší zátěž lékařů, což ve svém důsledku zase ohrožuje pacienty," dodal.

Kubek připomněl, že proti je i Evropská federace lékařů-zaměstnanců, která připravuje konferenci ve Štrasburku, kde chce lobbovat u evropských poslanců. "Co mám informace, vůbec není jisté, že to bude schváleno," dodal.

Návrh Evropské komise velmi překvapil hasičské odboráře. "To opravdu komise vymyslela?" reagoval překvapený šéf hasičských odborářů Vladimír Mühlfeit. "Vždyť hasiči při pohotovosti musí být na pracovišti, nemohou si někam odskočit. To tam mají být zadarmo? Kdo by tu práci potom dělal?" ptá se.

Tahanice o pohotovost v západní Evropě vyprovokoval německý lékař Norbet Jäger. Ten si u Evropského soudního dvora v Lucemburku stěžoval, že musí být v práci dlouho a že navíc je za to špatně placen. A soud mu dal před rokem za pravdu. Uznal, že celá doba, kterou tráví v práci, je dobou pracovní.

Jeho postup byl inspirující pro další země: podobnou žalobu, s jakou u Evropského soudního dvora uspěl Jäger, v současné době připravují i čeští lékaři, žádný podnět však zatím nepodali.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video