Hasič Tománek zabil. Je vinen?

  • 8
Ostrava - Vyhlídky hasiče z Ostravy Antonína Tománka, který před čtyřmi lety ubodal patnácti ranami nožem mladíka, jenž na něho jako první zaútočil, jsou dodnes střídavě temné i nadějné. Je sice po propuštění z vazby na svobodě, neví však, jak dlouho ještě. Soud ho v prvním hlavním líčení uznal vinným z ublížení na zdraví. Pak senát krajského soudu v opakovaném hlavním líčení dvakrát uvěřil, že je nevinen, a že se jen bránil.
Státní zástupce nesouhlasil a nadřízený soud mu dal za pravdu. Nedávno případ pětatřicetiletého hasiče dostal jiný senát, ten ho odsoudil k sedmiletému vězení.

Prvních sedm ran z patnácti totiž uznal jako nutnou obranu, zbývajících osm ne. Případ stále není pravomocně uzavřen. Zatím trvá lhůta, ve které se může obžalovaný a státní zástupce k rozhodnutí vyjádřit. Že se hasič, který od začátku tvrdí, že je nevinný, odvolá, je více než jisté.

Tománek si vyšel s přítelkyní do ostravského klubu Nike. Během noci se dostali do konfliktu s dalšími hosty a personál Tománka i jeho partnerku vyhodil. Sedmnáctiletý mladík David Faust, který se hádky ani neúčastnil, za nimi vyběhl a Tománka napadl. Ten se bránil tak, že útočník zasažený do srdce padl na zem.

Hasič s přítelkyní odešel pryč. Přestože zachraňování lidí je jeho profese, teprve po delší době zatelefonoval na linku tísňového volání. "Obžalovanému pomáhala v obraně přítelkyně," líčil předseda senátu Miroslav Mucha. "O nutnou obranu se jednalo jen do okamžiku, kdy skočila útočníkovi na záda a zakryla mu oči. Tománek totiž pokračoval v bodání, přestože útočník nebyl schopen dalšího útoku. Právě tehdy přitom utrpěl smrtelná zranění. Tománek proto překročil míru nutné obrany," je přesvědčen Mucha, který předsedal senátu, jenž Tománka odsoudil.

"Říkal jsem od začátku, že nejde o nutnou obranu," souhlasil státní zástupce Jaroslav Kandráč. "Podstatné je, kdo spor začal," oponuje obhájce Jiří Matijaševič. Ten míní, že problémem je rozdílné posuzování toho, kdy je útok přiměřený a když už ne. Že se Tománek bránil, si myslí i Milan Ihnát, předseda senátu, jenž hasiče dvakrát zprostil obžaloby.

"Není to jednoduché. Zákon je ale podle mě v pořádku. Musí být trochu nekonkrétní, aby postihoval všechny možné podobné případy. Každý má asi jiný úhel pohledu a otázkou je, který je ten správný," řekl Ihnát. "Nutná obrana je složitý institut. Okolnosti každého případu se musí posuzovat velmi citlivě," uvedl i státní zástupce Česlav Kubiczek.

"Na složité otázky neexistuje jednoduchá odpověď," míní soudce Karel Gil, který řešil několik podobných případů. Letos v srpnu osvobodil například Rudolfa Pohlodku z Českého Těšína, který bodl útočníka podobně jako hasič Tománek čtrnáctkrát.

Video