Otci amnestie jsou podle Mynáře Jakl, Hájek a Hasenkopf. Poslední jmenovaný se hodlá nařčení bránit. Ilustrační snímek

Otci amnestie jsou podle Mynáře Jakl, Hájek a Hasenkopf. Poslední jmenovaný se hodlá nařčení bránit. Ilustrační snímek | foto: Repro iDNES.cz

Zveřejním vše o amnestii, brání se Klausův právník vyhozený z Hradu

  • 246
Hradního právníka Pavla Hasenkopfa, bývalého poradce Václava Klause, označil kancléř Vratislav Mynář za jednoho z autorů amnestie. Hasenkopf za to dostal výpověď – a chce se bránit. Chystám se zveřejnit vše o své účasti na amnestii, den po dni, uvedl v rozhovoru pro MF DNES Hasenkopf.

Hasenkopf se však nehodlá bránit samotné výpovědi, pokud bude podána korektním způsobem. "Hodlám se bránit proti pomluvě a pokusu mne dehonestovat. A hodlám se bránit právní cestou," vysvětluje.

Když Hasenkopf oznamoval, že hodlá zveřejnit, jak to s přípravou amnestie bylo, žertoval o své zvýšené pozornosti na přechodech pro chodce. Narážel tak na možnost, že by se ho někdo pokusil odstranit. Podle svých slov však nepřehání.

"Pokud mne kancléř Mynář z ničeho nic a sám od sebe zaskočí jménem jistého bývalého velmi nechvalně proslulého ministra spravedlnosti se zvláštní slabostí pro předávání nepotrestaných prznitelů malých holčiček do zahraničí, dnes protřelého advokáta s jedinečnou pověstí (narážka na Pavla Němce – pozn. red.), napadne vás, že by na těch řečech mohlo i něco být. V ten moment se já stávám člověkem, který ví víc než druzí. Ano, opravdu se teď bedlivěji rozhlížím a vyhýbám se opuštěným místům," vysvětlil Hasenkopf.

Jeho návrh amnestie se prý od té vyhlášené tehdejším prezidentem Klausem výrazně liší. "Nebe a dudy. Můj návrh byl s tím výsledným nejen nesrovnatelný, ale v řadě bodů šel zcela opačným směrem, než pro který se rozhodl prezident Klaus," uvedl Hasenkopf. S jeho podobou amnestie si prý mohl Klaus ušetřit lavinu kritiky.

"Jediní, kdo by řvali jak pominutí, by byli soudci a státní zástupci, protože moje verze by od nich vyžadovala chirurgickou přesnost při aplikaci. Právě odpor ministerstva spravedlnosti byl důvodem, proč někdo napsal druhou verzi, která se od té výsledné lišila už jen technikáliemi. Jejím jediným na první pohled patrným účelem bylo uvolnit prostor ve věznicích," dodal Hasenkopf.

Bývalý poradce Václava Klause by se podle všeho nebránil spolupráci ani s Milošem Zemanem, pokud by tedy nedostal výpověď. "Proti novému prezidentovi osobně nic nemám, oceňuji jeho suchý smysl pro humor a bystrost. Názorově bychom se v řadě věcí jistě neshodli, ale neviděl jsem důvod, proč bych právě jemu měl prásknout dveřmi před nosem a nepočkat si, s čím přichází," vysvětlil Hasenkopf.

Jakl, Hájek, Hasenkopf. Otcové amnestie, tvrdí Mynář

Za pravé otce amnestie označil nový hradní kancléř Vratislav Mynář tehdejšího tajemníka Ladislava Jakla, Petra Hájka a právě Pavla Hasenkopfa (více o tom čtěte zde).

Proti tomu se však Hájek okamžitě ohradil. "Je to absurdní smyšlenka typu 'Jedna paní povídala', nebo zaslechl nějaké drby na hradních chodbách či toaletách. Lže jako když Rudé právo tiskne. Lituji prezidenta Zemana, že má takové v uvozovkách zpravodajce," uvedl v sobotu Hájek (více čtěte zde).

Celkem na základě amnestie opustilo věznice bezmála šest a půl tisíce vězňů. Dotkla se však i tisíců uložených trestů, jako jsou například obecně prospěšné práce. Na základě druhého článku však došlo i k zastavení velkých případů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue