Štěpení ČSSD po prezidentské volbě nepřipustím, říká Michal Hašek.

Štěpení ČSSD po prezidentské volbě nepřipustím, říká Michal Hašek. | foto: Petr Topič, MAFRA

Štěpení ČSSD po volbě na Hrad nebude, ví to ode mě i Zeman, řekl Hašek

  • 31
Ve stínu prezidentské volby zatím zůstává, že ČSSD v březnu zvolí nové vedení. "Žádné štěpení ČSSD po volbě prezidenta nebude. Řekl jsem jasně Miloši Zemanovi, že bych rád pokračoval v tandemu s Bohuslavem Sobotkou. Vzal to na vědomí," řekl iDNES.cz jihomoravský hejtman a první místopředseda sociální demokracie Michal Hašek.

Spokojí se s funkcí prvního místopředsedy a Sobotku podporuje na post předsedy strany. "Není to o nějaké dohodě, ale naše spolupráce takto fungovala," řekl Hašek. Právě toto jeho jasné prohlášení může utnout úvahy o tom, zda by zvolení Miloše Zemana na Hrad neznamenalo i zemětřesení ve vedení ČSSD na sjezdu v Ostravě-Vítkovicích, který se uskuteční 15. a 16. března.

Současný předseda Bohuslav Sobotka totiž před volbou prezidenta tvrdě proti Zemanovi vystupoval a Zemanův úspěch by mohl posílit lidi, kteří k němu mají blíž, třeba místopředsedkyni Marii Benešovou. Ještě v prosinci Sobotka vytýkal Benešové, že si musí vybrat mezi tím, zda bude dál podporovat při volbě na Hrad Zemana, nebo bude dál zastávat svou stranickou funkci. Strana totiž oficiálně podporovala senátora Jiřího Dienstbiera.

Po prvním kole, v němž místopředseda ČSSD Dienstbier vypadl, bylo náhle všechno jinak. Sociální demokracie pár hodin po oznámení výsledku prvního kola volby vydala prohlášení: "Žádáme občany, aby ve druhém kole zvážili podporu Miloše Zemana jako kandidáta, který není spojen s pravicovou vládní koalicí." (Více zde.) Usnesení předsednictva bylo jednomyslné, ale Dienstbier se jednání vedení neúčastnil a dál dává najevo, že Zeman je pro něj naprosto nepřijatelný.

Dienstbier: Zeman bude chtít ovlivňovat ČSSD

Senátor Dienstbier je přesvědčen, že pokud Zeman uspěje, bude chtít ovlivňovat situaci v sociální demokracii. "Ale ne už ten nejbližší sjezd," míní Dienstbier. Výsledky nominačních krajských konferencí nejsou podle něj rozhodující. Z dvanácti, které zatím proběhly, dostal podporu na Vysočině. Podporují ho také Mladí sociální demokraté.

"Na tuhle otázku budou muset odvětit delegáti sjezdu. Jiří Dienstbier splnil svou historickou úlohu jako prezidentský kandidát ČSSD. Dostal 16 procent hlasů, ale podpora sociální demokracie je dvakrát vyšší," odvětil Hašek na dotaz, zda by podle něj měl ve vedení strany zůstat i Dienstbier.

Na jihomoravské konferenci ČSSD, tedy v kraji, kde je Hašek hejtmanem, Dienstbier v tajné volbě podporu nezískal. Hlasovalo se o tom ještě dříve, než na konferenci dorazil. Ve straně má Dienstbier blíže k Sobotkovi, zatímco Hašek, který má zatím devět nominací, ho "moc nemusí".

Souboj o post místopředsedkyně: Gajdůšková a Benešová

Sociální demokraté musí mít podle stanov v nejužším vedení ženu. Dosavadní místopředsedkyně Marie Benešová získala před sjezdem podporu v Ústeckém kraji. Její vyzyvatelkou bude místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková, která má nominace ze Zlínského, Moravskoslezského, Karlovarského, Libereckého kraje a z Kraje Vysočina.

Nominace na posty místopředsedů sociální demokracie má zatím podle informací iDNES.cz celkem 14 lidí. Jsou mezi i dva hejtmani; Jiří Zimola z jižních Čech a Milan Chovanec, který je hejtmanem na Plzeňsku.

Pozici v nejužším vedení se pokusí získat také například Jaroslav Foldyna, který dlouhodobě patří k podporovatelům Miloše Zemana. "Rád bych ČSSD zficovatěl, aby se tu mohlo odehrát něco jako na Slovensku," prohlásil Foldyna začátkem ledna, když se stal prvním místopředsedou strany v Ústeckém kraji, v narážce na volební úspěch Roberta Fica.

Kromě Sobotky, Haška, Dienstbiera a Benešové jsou nyní v nejužším vedení strany také místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek, místopředseda Senátu Zdeněk Škromach a Martin Starec.

"Byl bych rád, aby se podařilo zvolit silné vedení. Lidé dnes už nevolí pouze stranu jako značku, ale orientují se podle jmen," řekl Sobotka. Volba vedení ČSSD bude důležitá proto, že strana je zatím favoritem příštích voleb a delegáti sjezdu tak zároveň budou vybírat lidi, kteří mají šanci po volbách 2014 řídit stát.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video