Pokud se Michal Hašek stane předsedou ČSSD, chce změnit její styl, aby neurážela politické soupeře, a pokusit se straně vrátit koaliční potenciál.

Pokud se Michal Hašek stane předsedou ČSSD, chce změnit její styl, aby neurážela politické soupeře, a pokusit se straně vrátit koaliční potenciál. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Hašek: Nemůžeme pokračovat v politice, kdy všechny okolo urážíme

  • 768
Sociální demokracie musí začít podle kandidáta na předsedu ČSSD, jihomoravského hejtmana Michala Haška, trpělivě budovat svůj koaliční potenciál, který ztratila. "Nemůže pokračovat politika, kdy během jednoho dne ve Sněmovně pozurážíme všechny ostatní strany," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Hašek.

Získal jste nominaci na předsedu ČSSD v Praze, která je z pohledu sociální demokracie druhým nejpočetnějším krajem ohledně zastoupení na sjezdu, uspěl jste už v jižních Čechách. Jak by se po vaším vedením změnila sociální demokracie?
Ještě nejsem přehnaný optimista. Pražská konference byla důležitá, ale není jediná. Vážím si podpory, kterou jsem získal. Pokud budu zvolen předsedou, budu se snažit realizovat maximum z toho, co předkládám jako svou vizi. Hlavní změnou by bylo, že bych zahájil budování koaličního potenciálu sociální demokracie. Je evidentní, že nejpozději od posledních parlamentních voleb, kdy byla ČSSD smutným vítězem, koaliční potenciál na centrální úrovni vymizel.

Ve vašem programovém "desateru" říkáte, že nechcete spolupracovat se stranami extrémistickými, populistickými a stranami minulosti. Kdo jsou podle vás ideální partneři pro sociální demokracii?
Česká politická scéna ještě podle mě v příštích letech zažije různé proměny. Je ale zřejmé, že komunistická strana není koaličním partnerem pro ČSSD, stále zůstává v platnosti bohumínské usnesení a pokud budu zvolen předsedou, rozhodně nebudu navrhovat jeho zrušení. Nemyslím si, že by ČSSD měla přivést zadními vrátky k moci KSČM v její současné podobě a se současným programem.

Na pražské konferenci ČSSD získal nominaci na předsedu jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Vůči vládě nebudeme uplatňovat politiku nulové tolerance

Nesouhlasíte tedy s tezí Jiřího Paroubka, že aby si vaše strana mohla vybírat koaliční partnery, musí nejprve levice ve Sněmovně získat 101 a více křesel a v podstatě by pak ostatní strany přistoupily na koalici s vámi, abyste se náhodou nedomluvili s komunisty?
Hledání koaličního partnera je trpělivé jednání, ne vydírání. Musíme trpělivě budovat koaliční potenciál, což by znamenalo, že budeme ve Sněmovně i v Senátu uplatňovat jiný styl politiky. Nestaneme se provládní opozicí, jak mi někteří dávají nálepku, ale nebudeme uplatňovat politiku nulové tolerance. Reformy nejsou patentem pravice, ale měl by být podle mě nalezen konsensus napříč spektrem, který bude znamenat, že reformy přežijí více volebních období, i když se budou střídat vlády. Mám na mysli reformu zdravotnictví, důchodového systému i určitou ústavní reformu. Udělám maximum pro to, aby se podařilo vyjednat přímou volbu prezidenta, aby mohla být s krajskými volbami v roce 2012.

Už jste v souvislosti s volbou prezidenta zmínil jména možných kandidátů - Zdeňka Škromacha, Lubomíra Zaorálka, Romana Onderku - s tím, že máte v zásobě další, Posunul jste se nějak více v této vaší úvaze směrem k jednomu jménu?
Vycházím z teze, že po Václavu Klausovi bych rád na Hradě viděl silného kandidáta sociální demokracie a když jsem zmiňoval ty tři, vycházel jsem spíš z toho, že by to měl být určitý typ osobnosti, která má navíc srovnatelnou podporu veřejnosti jako někteří politici ODS, o nichž sami občanští demokraté hovoří jako potenciálních kandidátech. Není to tak, že by měl Michal Hašek několik jmen, která by tahal jako králíky z klobouku.

Petra Buzková může být mou poradkyní v Lidovém domě, na Hrad ani do vedení ČSSD nemíří

Co třeba takoví lidé jako Jiří Paroubek, Miloš Zeman či exministryně školství Petra Buzková, která vám teď dělá poradkyni?
Petra Buzková Sama Petra Buzková popřela, že by kandidovala na jakékoli vnitrostranické funkce nebo třeba na prezidentku. Moje spolupráce s ní není založena na jejím návratu do politiky v aktivní politické funkci. Pomáhá mi a podporuje mě při volbě předsedy a pokud uspěji, bude mou poradkyní v Lidovém domě, nestane se ani místopředsedkyní a nebude ani kandidátkou ČSSD na pozici prezidenta. Co se týká bývalých předsedů sociální demokracie, měla by si s nimi strana urovnat vztahy, protože jsem přesvědčen, že nejsou na ideální úrovni.

Mohl by některý z bývalých předsedů být právě tím vaším kandidátem?
ČSSD se nejprve rozhodne, kam bude chtít směřovat a potom budoucí vedení strany bude trpělivě hledat kandidáta, který by měl šanci právě ve veřejné volbě.

Ještě k novému stylu chování ČSSD, který chcete prosazovat. Má to veřejnost chápat tak, že se chcete změnit tak, aby pro žádnou z demokratických parlamentních stran nebyl problém s vámi uzavřít koalici?
Budeme tvrdý, ale korektní soupeř. Na chyby vládní koalice budeme upozorňovat. Nemůže ale pokračovat politika, kdy během jednoho dne ve Sněmovně pozurážíme všechny ostatní strany. Diskuse o tom, kdo ze členů Nečasovy vlády má v krvi více alkoholu není cestou ke zvýšení koaličního potenciálu sociální demokracie.

Zkušenosti ze zahraničí říkají, že buď vláda přidá peníze, nebo padne

Když to převedeme do praktické podoby. Jaké vidíte řešení reformy zdravotnictví a hrozícího odchodu lékařů, jak byste se na tom rád dohodl s vládní koalicí?
Hlavním hybatelem v současné krizi musí být jednoznačně vláda a ministerstvo zdravotnictví. Budeme jednat s ministrem Hegerem v pátek v Brně. Základem je, že všichni pacienti musí mít k dispozici dostupnou veřejnou zdravotní péči. Nemůže to být stupidní mocenská válka. Hejtmani nejsou ti, kdo mají v rukou tvorbu sítě lůžkových zdravotnických zařízení. Rozhodně by mělo platit, že jednotlivé nemocnice budou více specializované, aby se nedělalo všude všechno. Celková částka peněz, které jdou do zdravotnictví, je dostatečná...

...i na případné vyšší platy lékařů?
Ano, pokud by se například zracionalizovaly nákupy léků ve veřejných nemocnicích, pokud by se našel systém na rozdělování finančních prostředků na investice do přístrojové techniky a nebylo to systémem kdo koho zná, nevykazoval by systém znaky černé díry, kdy je v zásadě jedno, kolik peněz dáte, protože vždy někdo vstane a řekne, že je to málo.

Ustoupí podle vás nakonec vláda a přidá lékařům nebo většina lékařů stáhne na poslední chvíli výpovědi, když uvidí, že přidáno nedostanou? Jaký je váš odhad?
Zahraniční zkušenosti s podobnými akcemi říkají, že buď vláda přidá peníze, nebo padne. Mým úkolem jako šéfa Asociace hejtmanů je do poslední chvíle jednat, aby nedošlo k žádné katastrofě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video