Sjezd ČSSD v Brně - jihomoravský hejtman Michal Hašek (18. března 2011)

Sjezd ČSSD v Brně - jihomoravský hejtman Michal Hašek (18. března 2011) | foto: Radek Miča, MAFRA

Hašek: Nechci prezidenta bez chuti a zápachu. Zemana nemůžeme vyloučit

  • 166
ČSSD by se podle prvního místopředsedy Michala Haška měla pokusit najít silného levicového kandidáta na Hrad, který vystřídá Václava Klause. Překvapivě říká, že při této debatě nemůže opomenout Miloše Zemana, který stranu opustil. "Nechci prezidenta bez chuti a zápachu," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz jihomoravský hejtman Hašek.

Pro vydání Víta Bárty a Jaroslava Škárky k trestnímu stíhání kvůli korupci bylo 177 ze 181 poslanců, kteří byli přítomni. Takové jednoznačné hlasování, když jde o imunitu, není ve Sněmovně právě obvyklé.
Pokud Poslanecká sněmovna nechtěla ztratit alespoň poslední zbytky respektu občanů, nebyl jiný výsledek možný. Jsem především rád, že v ČSSD hlasovali všichni pro vydání pana Bárty. Jasně se tím ukázalo, že ty letní spekulace, že Bohuslav Sobotka nebo Michal Hašek budou přesvědčovat sociální demokraty, aby nehlasovali pro, byly jen letní pohádky.

Také možná poslanci nechtěli riskovat nějaké další spekulace, jestli náhodou nepřiletěla další obálka s penězi...
Vít Bárta by byl sám proti sobě, kdyby nechtěl být vydán, protože by neměl šanci očistit své jméno v regulérním soudním procesu. A zůstala by pak nálepka korupčník, i kdyby neexistoval rozsudek se záhlavím - jménem republiky.

Pokud Paroubek odejde z ČSSD a nesloží mandát, bude přeběhlík

Zaujala mě vaše poměrně velmi razantní výzva Jiřímu Paroubkovi, aby buď znovu kandidoval do vedení ČSSD, nebo přiznal své plány, opustil stranu, složil poslanecký mandát a odešel budovat svou novou stranu, jak tím pořád hrozí. Už jste si to s panem Paroubkem nějak vyříkali?
Já jsem bohužel neměl možnost odletět za panem Paroubkem do St. Tropéz. To berte prosím jako legraci... Pan Paroubek je ještě na dovolené, zatím s ním jednal Bohuslav Sobotka a nebyl úspěšný. Obrátil se na mě. Já jsem připraven zapomenout v zájmu sociální demokracie na to, co o mně psala Petra Paroubková a co o mně říkal i Jiří Paroubek, jsem první místopředseda největší opoziční demokratické strany. Mám zájem, aby ČSSD byla jednotná, a věřím, že i další členové budou pana Paroubka přesvědčovat, že není správné, aby se tříštila nekomunistická levice.

Michal Hašek a Jiří Paroubek na jednání v Brně

Podle informací iDNES.cz je ale již Paroubek prakticky rozhodnutý. Chce odejít do ČSNS 2005 a příští rok kandidovat v krajských volbách v Ústeckém kraji. A je přesvědčen, že i špičky sociální demokracie vědí, že se již rozhodl. Bude to podle vás oslabení pro sociální demokracii?
Pokud Jiří Paroubek nakonec sociální demokracii opustí, bude tady nějaká nová nebo inovovaná strana. Třeba vzniká budoucí koaliční partner ČSSD.

Označil byste Paroubkovy záměry za přeběhlictví?
Za přeběhlictví bych tyto záměry označil v situaci, kdyby Jiří Paroubek kromě odchodu ze sociální demokracie zůstal v Poslanecké sněmovně a reprezentoval by tu již jinou politickou stranu. Pak by byl politickým přeběhlíkem.

Huml? Členem našeho klubu by měli být lidé zvolení za ČSSD

Místo Paroubka, který má nakročeno k odchodu, získala ČSSD novou posilu, poslance Stanislava Humla, který byl zvolen za Věci veřejné, opustil jejich klub a teď začal chodit na ten váš. Získat pana Humla do klubu by vám nevadilo, když jste vyčítali přeběhlictví vašim bývalým poslancům Melčákovi s Pohankou?
Na jednání poslaneckého klubu jsem nebyl, protože jsem byl na schůzce hejtmanů s ministrem vnitra, nicméně podle mých informací bude pan Huml zatím docházet jako host a není to tak daleko, že by už byl členem našeho klubu. Věřím, že než by náš klub přistoupil k jinému rozhodnutí, proběhla by k tomu vážná diskuse v našem stranickém grémiu.

Vidíte nějaký rozdíl mezi Humlem a Melčákem s Pohankou?
Zásadní rozdíl je v tom, že Melčák a Pohanka odešli z klubu ČSSD a podporovali vládu a díky jejich hlasům vláda vládla. Pan Huml opustil klub Věcí veřejných, nepřechází z opozičního tábora k vládě. Ale já bych principiálně řekl, že členem našeho klubu má být ten, kdo byl zvolen na kandidátce ČSSD.

Kandidáta na Hrad může ČSSD vybrat ve vnitrostranickém referendu

Podepsal jste minulý týden petici za přímou volbu prezidenta, kterou iniciovala konkurenční Strana práv občanů Zemanovci, ale navíc řekl, že Miloš Zeman sice ještě není kandidátem sociální demokracie na prezidenta, ale že to nemůžete vyloučit.
Začnu s dovolením tou peticí. Pokud ČSSD dlouhodobě prosazuje prvky přímé demokracie, nejen přímou volbu prezidenta, tak přihlášení se k tomuto principu nepovažuji na rozdíl od pana Sobotky za politickou chybu. Nebyla to petice za kandidaturu Miloše Zemana. Zdaleka nejsme tak daleko, abychom šermovali konkrétními jmény. Nejprve musíme udělat vše pro zavedení přímé volby. Když si přečtu vládní programové prohlášení a k tomu přičtu hlasy ČSSD, neměl by to být problém. A sociální demokracie by měla zahájit velmi hlubokou debatu celé členské základny na téma hledání vlastního prezidentského kandidáta. Vyvrcholením by mělo být vnitrostranické referendum nebo anketa, která určí takové jméno, které budeme podporovat.

Byl byste pro to, aby v té anketě figurovalo i jméno Miloše Zemana?
Pokud se to jméno objeví na okresních a krajských konferencích a získá podporu, nevidím důvod, proč by mělo být vyloučeno. Mohou padat další jména - bývalého premiéra Jana Fischera, ekonoma Jana Švejnara. Nejsem tím, kdo bude chodit s cedulí metr krát metr a s nápisem Miloš Zeman prezidentem, nicméně, a tam především hledejte odpověď - chci, aby Václava Klause na Hradě vystřídal levicový prezident, který zná dobře problémy českých občanů. Chci prezidenta, který bude výrazný, nechci prezidenta bez chuti a zápachu, který bude prezidentem jen proto, že nikomu nevadí.

Splňuje podle vás Zeman tato vaše kritéria?
Miloš Zeman je významný levicový politik, určitě jeden z nejvýznamnějších v posledních dvaceti letech, v tuto chvíli je čestným předsedou konkurenční strany. ČSSD bude nejprve hledat ve vlastních řadách, pak se bude případně rozhlížet jinde.

Ambicí ČSSD musí být obhajoba alespoň 10 křesel hejtmanů

Už máte jako šéf Asociace krajů a jeden z hejtmanů za ČSSD představu, s jakými ambicemi půjdete do krajských voleb, na které se už určitě chystáte, protože budou už za rok?
Budeme obhajovat třináct křesel hejtmanů, která jsme získali v posledních krajských volbách. Musím říci, že si neumím představit, že by se náš volební výsledek co nejvíce neblížil opakování výsledku z krajských voleb v roce 2008. Pomyslnou metou by mělo být dosažení minimálně deseti hejtmanských křesel a s tím také půjdu na vedení sociální demokracie z hlediska volebního projektu.

Michal Hašek, Jaroslav Palas a Bohuslav Sobotka po jednání o moravskoslezských nemocnicích.

Nemáte pocit, že je v poslední době sociální demokracie poměrně nevýrazná a není moc vidět ani slyšet?
Občas jsem zaznamenal ten názor, když jsem si to přečetl během okurkové sezony. Sociální demokraté vystupují jinak, než jak byli občané zvyklí zejména v posledních letech, když ji vedl Jiří Paroubek, který byl velmi razantním kritikem vlády Mirka Topolánka. Nicméně pokud se objektivně podíváte do českých médií, tak pokud mají sociální demokraté prostor, přicházejí s razantní kritikou vládních reforem a s našimi programovými představami. Jsem přesvědčen, že co se týká krajských voleb, které proběhnou prakticky za rok, bude o sociální demokracii slyšet. Ale ne žádným dryáčnickým způsobem, každý bude vidět, že je tu ČSSD s jasnou vizí a programem, nerozhádaná a která je připravená na budoucí převzetí vlády.

Na schůzi Sněmovny, která začala, vláda prosazuje celou sérii zásadních reforem - důchodovou, zdravotní, sociální. Vy je dlouhodobě kritizujete. Je mezi nimi ale něco, co by ČSSD akceptovala a nechtěla měnit, pokud uspěje v příštích volbách?
Pokud je v balíku zdravotní reformy zákon o zdravotní záchranné službě, tak tam si myslíme, že změna je potřebná, a umím si představit podporu ČSSD. Jinak pokud se týká penzijní reformy, zahájení privatizace penzijního systému a změn v sociální oblasti, tam s námi vláda konsenzus nehledala a nemůže počítat s tím, že by k nim sociální demokracie na půdě Sněmovny nebo pak v Senátu byla vstřícná.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video