Harrach prohrál spor o zámek Hrádek

  • 23
Šlechtický potomek Ernst Harrach nezíská zámek Hrádek u Nechanic. Soud zamítl jeho žalobu na určení vlastnictví. Harrach žádá i další majetky. Na Královéhradecku se jeho nároky týkají šestatřiceti obcí. Usiluje tak o podobný rozsah majetku jako František Oldřich Kinský.

Čtyřiaosmdesátiletý Ernst Leonhard Harrach žádá od českého státu majetek za několik set milionů korun.

Potomek hraběcího rodu, který žije ve Vídni, požadoval u Okresního soudu v Hradci Králové zámek Hrádek u Nechanic a okolní pozemky.

Harrach je vzdáleným bratrancem posledního majitele dnes státního zámku Hrádku u Nechanic Jana Nepomuka Harracha. Zámek, který byl Harrachům v roce 1945 zkonfiskován na základě dekretů prezidenta Beneše, spravují pardubičtí památkáři.

Harrach už neuspěl s restituční žádostí. Předloni ji zamítl Ústavní soud. Ten Harrachovi doporučil, aby se svých nároků domáhal jinou právní cestou.

Hradecký soud proto projednával jeho žádost na určení vlastnického práva. Nakonec ale Harrachovu žalobu zamítl.

"Soud shledal, že pro dědické řízení je žaloba nadbytečná," uvedla soudkyně Šárka Hůrková s tím, že dědické řízení bude u hradeckého soudu nadále pokračovat.

Harrachův advokát Pavel Hrdina si ponechal čas na rozmyšlenou, zda se proti rozsudku odvolá. Verdikt tak dosud není pravomocný.

Pokud se žalobce proto rozsudku odvolá, případ bude řešit krajský soud. "Naše cíle jsou stanoveny a zůstávají stejné," řekl Hrdina.

Harrachovu žalobu Okresní soud v Hradci Králové zamítl. "Soud shledal, že pro dědické řízení je žaloba nadbytečná," odůvodnila rozhodnutí soudkyně Šárka Hůrková.

Harrach nesouhlasí s konfiskací
Posledním majitelem zámku Hrádku u Nechanic byl Jan Nepomuk Harrach. Stát mu v roce 1945 majetek zkonfiskoval, ale to už byl poslední zámecký pán mrtev. Zemřel několik dní po skončení druhé světové války v německém zajateckém lazaretu.

Právní zástupce pardubických památkářů Miloš Hošek prohlásil před soudem, že konfiskace majetku Jana Harracha proběhla podle tehdy platných právních předpisů.

S tím však Harrachův advokát nesouhlasil. "Podle názorů právních odborníků okolo čtyřiceti procent konfiskací neproběhlo tak, jak mělo. Toto byl typický případ zneužití Benešových dekretů," řekl Hrdina.

Na Hradecku by mohl Ernst Harrach získat podle pozemkového úřadu přes dva tisíce hektarů pozemků. Vedle zámku hrádeckého zámku ve stylu romantické windsorské gotiky se jedná o lesy, zemědělskou půdu či řadu hospodářských budov. Má zájem také asi o tři sta hektarů Krkonošského národního parku.

Harrach chce stejně jako Kinský
Podle Národního památkového ústavu se rozsah majetku, který Harrach požaduje, dá srovnat s rozsahem majetku, o který usiluje František Oldřich Kinský.

DÁLE ČTĚTE

Kauza Kinský
zpravodajství iDNES

Ten dosud podal u různých soudů 157 žalob kvůli majetku v hodnotě zhruba 40 miliard korun.

Právní zástupce památkářů Miloš Hošek si po vynesení rozsudku před soudní budovou zapálil dýmku. (5. března 2004)

Právní zástupce Ernsta Harracha Pavel Hrdina při vynášení rozsudku. (5. března 2004)

Soudkyně Šárka Marková Harrachovu žalobu na určení vlastnického práva zamítla. (5. března 2004)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video