Krkonošské muzeum, o něž Harrach usiloval, mapuje ve své expozici život jeho rodu.

Krkonošské muzeum, o něž Harrach usiloval, mapuje ve své expozici život jeho rodu. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Harrachové nedostanou z Krkonoš vůbec nic. Ulevilo se nejen Jilemnici

  • 35
Šlechtický rod Harrachů neuspěl u Evropského soudu pro lidská práva. Pozemky, zámky a další majetek za několik set milionů korun v Krkonoších se mu nevrátí. V obcích si oddechli. Třeba v Jilemnici usilovali Harrachové o zámek i pivovar, zvelebené za desítky milionů korun.

"Nepočítali jsme s tím, že by Ernst Harrach mohl získat zámek a pivovar zpátky," řekla jilemnická místostarostka Jana Čechová. "Rozhodnutí soudu nás potěšilo. Do zámku i do muzea jsme dali v posledních letech hodně peněz a neradi bychom o ně přišli," dodala.

Po rozhodnutí Evropského soudu odlehlo i Miloslavu Martinovi, starostovi nedaleké Horní Branné. Harrachové tam vlastnili zámek, rodinnou hrobku, špitál a pozemky.

"Nevím přesně, jestli se jejich restituční nároky dotýkaly i zámku, hrobky a špitálu. Určitě ale u nás chtěli pozemky. Nacházejí se vedle sportovního areálu a můžeme s nimi konečně bez obav nakládat," prohlásil Martin.

Československo zabavilo Harrachům majetek na základě Benešových dekretů. Patřil Janu Nepomukovi Harrachovi, který zemřel 12. května 1945 v zajateckém táboře ve Vídni jako voják říšskoněmeckého wehrmachtu. Podle tehdejších státních úřadů Harrach spolupracoval s hitlerovskými okupanty a působil v nacistické straně.

Advokáti Ernsta Harracha tvrdili, že konfiskace majetku jeho předků nebyla platná, poněvadž nelze odebírat majetek mrtvým. Soudy ale jejich názor odmítly.

"Harrach zanechal v Krkonoších silnou stopu"

Ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici Jan Luštinec považuje Harrachy za šlechtice, mezi nimiž se objevila řada vynikajících osobností.

"Zasloužili se o zdejší kraj a především Jan Harrach po sobě zanechal v Krkonoších silnou stopu," prohlásil Luštinec. "Ernst Harrach, který usiloval o vrácení majetku, nepocházel z jilemnické větve rodu. Její příslušnicí vymřeli po meči v roce 1961."

Harrachové vlastnili zámek nejen v Jilemnici a Horní Branné, ale i palác ve Vídni. Patřil jim rovněž zámek v Hrádku u Nechanic, který rovněž zůstává státu (více o tom čtěte zde).

Mezi rodová sídla se řadila i Náměšť na Hané, Kunín, Velké Meziříčí a Janovice u Rýmařova. Hraběcí titul získali v roce 1627.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video