Happening na pražském náměstí Míru

Happening na pražském náměstí Míru | foto:  Petr Topič, MAFRA

Chceme uhlí, ne památky. Odpůrci prolomení limitů parodovali těžaře

  • 185
V převlečení za horníky dorazili ve čtvrtek ráno na pražské náměstí Míru pořadatelé happeningu proti bourání Horního Jiřetína a Černic. Demonstrace, koncerty a jiné akce proti prolomení hnědouhelných limitů se konaly i v dalších zhruba dvaceti českých městech.

Akce pořádá iniciativa Limity jsme my, která nesouhlasí se zvažovaným záměrem ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka limity prolomit (více o jeho návrhu čtěte zde). Protesty v podvečer proběhly například v Brně, Jihlavě či Mostě.

Starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt ve čtvrtek připomněl, že boj trvá už dvacet let. „Je to velmi náročné na psychické i fyzické síly. Plno občanů má pocit, že jsme sami. Ale tato akce ukazuje, že sami nejsme. Je to pro nás obrovská vzpruha,“ řekl pro ČTK.

„Debata o prolomení limitů je absurdní. Vláda se už několik let rozhoduje, zda zničit domovy dvou tisíc lidí, abychom mohli zůstat třetím největším vývozcem elektřiny v Evropě. Vyvážíme víc elektřiny, než spotřebují všechny české domácnosti dohromady,“ uvedl na náměstí Míru vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.  

Bez uhlí z velkolomu ČSA se podle něj česká energetika obejde. „Tento závěr potvrdila i minulý měsíc schválená Státní energetická koncepce,“ doplnil (více o koncepci čtěte zde).

Těžební limity podle aktivistů chrání přírodu, ale i domovy lidí

Limity těžby hnědého uhlí stanovené usnesením vlády v roce 1991 zaručují obcím, pod nimiž je uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány. Pokud by těžba ve velkolomu ČSA byla rozšířena, přišly by o své domovy dva tisíce obyvatel Horního Jiřetína a jeho místní části Černic.

Aktivisté upozorňují, že v případě prolomení limitů by se těžba přiblížila na 500 metrů od nejbližších obytných domů v Litvínově. A nastala by devastace 23 kilometrů čtverečních krajiny, které by bylo možné znovu osídlit nejdříve po sto letech.

„Doufáme, že se vláda v téhle věci postaví na stranu sedmdesáti procent české veřejnosti, která bourání obcí kvůli uhlí odmítá. Věříme, že tento náš silný apel na zachování limitů těžby vezme vláda v potaz a bude hájit zájmy těch, kteří ji volili,“ řekl Tomáš Křemen z Mladých zelených.

Ministerstvo průmyslu a obchodu v lednu představilo čtyři varianty toho, jak s limity dále naložit. Nyní si nechává zpracovat studii, která mají určit, zda by se těžba za limity vyplatila. Závěry má resort předložit vládě do konce srpna.

Jste pro prolomení limitů a zbourání Horního Jiřetína?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 14. června 2015. Anketa je uzavřena.

NE
NE 2178
ANO
ANO 513

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue