Hanuša neuspěl s žalobou na stát

  • 10
Praha - Fehim Hanuša a jeho syn Fatmir se žalobou na stát neuspěli. Stěžovali si na liknavé vyřizování svého trestního oznámení. To se týkalo zákroku policie v Chlustině na Berounsku v roce 1995, při kterém byl Hanuša vážně zraněn.

Stát původně zastupovala ministerstva vnitra a spravedlnosti. Později však byla žaloba vedena proti vnitru a třem státním zastupitelstvím- okresnímu a krajskému v Plzni a Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze.

Podle právníka Hanušových zastupitelství řádně nevykonávala dozor nad prošetřováním trestního oznámení, a tím porušila práva jeho klientů na spravedlivé projednání věci.

Zástupci žalované strany od začátku procesu navrhovali žalobu zamítnout.

Zásahová jednotka v roce 1995 zakročila proti Fehimu Hanušovi v domku, kde pobýval s rodinou, jako proti pachateli údajného znásilnění. Hanuša byl vážně postřelen, zraněni byli i dva policisté.

Znalci však podezření ze znásilnění vyvrátili. Vyšlo najevo, že si je oznamovatelka vymyslela.

Hanušovy soudní spory
Kvůli události z roku 1995 vedl Fehim Hanuša s vnitrem ještě dva civilní spory. V prvním mu pražský soud přiřkl za policejní zásah omluvu a 300 tisíc korun odškodného. Vrchní soud však rozsudek zrušil a rozhodl, že se Hanušovi nikdo omlouvat nemusí a odškodné taky nedostane. Více zde.

Druhá pře se projednávala v Berouně. Za újmu na zdraví, společenském uplatnění a podnikání právě v důsledku policejního zásahu požadoval Hanuša odškodné nejméně 82 miliónů korun.

Občané bývalé Jugoslávie Hanušovi byli v roce 2000 v jiné kauze odsouzeni za vraždu policisty k 25 a 14 letům vězení. Do jednací síně je proto přivedla s pouty na rukou vězeňská eskorta.

Vězeňská služba přivádí Fehima Hanušu se synem do jednací síně, 20. září 2000


Video