Předkladatel návrhu, komunista Zdeněk Ondráček

Předkladatel návrhu, komunista Zdeněk Ondráček | foto: Petr Topič, MAFRA

Za hanobení prezidenta rok vězení, navrhují poslanci v čele s komunistou

  • 2376
Skupina šesti desítek poslanců navrhla vrátit do trestního zákoníku čin veřejného hanobení prezidenta republiky. Za jeho spáchání by lidem hrozilo až roční vězení. Předlohu podepsali poslanci vládních ČSSD a hnutí ANO a opozičních KSČM a Úsvitu. „Trestní právo by nemělo být používáno v politickém boji,“ odmítl návrh premiér Bohuslav Sobotka.

„Kdo veřejně hanobí prezidenta republiky, ruší výkon jeho pravomoci a snižuje tak jeho vážnost, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo propadnutím věci,“ znělo by nové ustanovení. Předkladatelé novely chtějí doplnit také přestupkový zákon. Postih by hrozil lidem, kteří by znevážili postavení prezidenta při výkonu pravomoci.

„Díky této novele trestního práva a práva přestupkového by v budoucnosti nemělo docházet k excesům na adresu prezidenta republiky, k jeho hrubým veřejným urážkám,“ napsali autoři v čele se Zdeňkem Ondráčkem (KSČM) v důvodové zprávě. Krom Ondráčka se pod návrh podepsalo dalších 63 poslanců, namátkou jeho spolustraníci Vojtěch Filip a Miroslav Grebeníček či poslanci Vítězslav Jandák, Stanislav Huml (ČSSD), Zdeněk Soukup (ANO) a Marek Černoch a Petr Adam (Úsvit-Národní koalice).

Premiér se diví, jaké mají někteří poslanci starosti

„Divím se, jaké mají poslanci starosti,“ reagoval na jejich iniciativu předseda vlády. V Poslanecké sněmovně podle něj leží řada důležitých zákonů, jimiž by se podle Sobotky měli poslanci zabývat místo tohoto nápadu.

„Obávám se, že pokud bychom obnovili takový trestný čin, který jsme tady měli minimálně za komunistického režimu, ale něco podobného platilo i za Rakouska-Uherska, alespoň si vzpomínám na příslušné pasáže z Dobrého vojáka Švejka, tak pokud bychom obnovili takové pasáže, tak by se trestní právo začalo používat v politickém souboji. Těžko říci, kde by to skončilo,“ řekl premiér. Je navíc vysoce pravděpodobné, že jejich návrh do voleb už Parlament nestihne ani projednat.

Předkladatelé jsou přitom přesvědčeni o preventivním účinku navrhovaného trestného činu a přestupku a tvrdí také, že postihy by nebyly nijak „drakonické, ale měly by spíše výchovný charakter“. Šéf komunistů Filip uvedl, že návrh jen zaplňuje existující mezeru v zákoně. „Vzhledem k tomu, že jsou chráněni nejen soudci, ale i úředníci i před slovními útoky, jeví se zrušení ochrany úřadu a osoby prezidenta za mezeru v právu,“ napsal v SMS.

Poslanci jej opírají o praxi ze zahraničí. „Kupříkladu v Nizozemí je v platnosti zákon z 19. století, o urážce majestátu, který poskytuje ochranu královské rodině. Například dne 14. července roku 2016 uložil nizozemský soud vězení v délce 30 dní pisateli hanobného článku na Facebooku na adresu královské rodiny. Obdobně chrání zákony v jiných evropských zemích jak představitele monarchií, tak prezidenty či ústavní činitele,“ uvádějí v důvodové zprávě (.pdf).

Měla by být urážka prezidenta trestným činem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 22. listopadu 2016. Anketa je uzavřena.

NE
NE 21427
ANO
ANO 2848

Návrat ochrany komunistických papalášů, zní z pravice

Návrh celkem 64 poslanců (kdo jej podepsal, se podívejte v boxu zde) označují zástupci pravicové opozice za normalizační či za „návrat ke komunistické ochraně papalášů“. Poslanec za TOP 09 a STAN Jan Farský uvedl, že předkladatelé si zřejmě myslí, že úctu lze vynutit zákony. „Mýlí se. Prezidentství nejvíce poškozuje sám Miloš Zeman, který lže, zneužívá svoje pravomoci ke mstě a ponižuje český národ před mocnými,“ uvedl Farský.

Zeman by podle něj udělal rozumný státnický krok, kdyby se proti „nesmyslnému normalizačnímu návrhu postavil“. „Tím by udělal pro vážnost prezidenta víc než předkladatelé,“ uvedl. Neschválení novely je ve vlastním zájmu Zemana i podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. „On sám by byl v konfliktu se zákonem minimálně jednou týdně,“ napsal na Twitteru.

15.listopadu 2016 v 11:59, příspěvek archivován: 15.listopadu 2016 v 14:14

Je ve vlastním zájmu M.Zemana,aby se to nikdy neschválilo.On sám by byl v konfliktu se zákonem minimálně jednou týdně. https://t.co/shWhwHep6i

Europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil na stejné sociální síti napsal, že nápad poslanců „zavání návratem ke komunistické ochraně papalášů“. Stačí podle něj trestnost pomluvy. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů František Laudát (TOP 09) poznamenal, že jestli se někdo chová z hlediska etiky a slovníku velmi nevybíravě, tak je to nynější prezident.

Poslanec ODS Marek Benda soudí, že předkladatelé se předlohou přihlásili k Zemanovi ve smyslu přísahy věrnosti, jiný praktický význam novela nemá. Návrat „archaického“ ustanovení do zákona by Benda nepodpořil. Poukazuje na to, že existuje obecný trestný čin pomluvy. „A abychom z toho speciálně vytahovali prezidenta republiky, pokládám za úplný omyl,“ řekl Benda.

Předseda ODS Petr Fiala se na Twitteru podivil nad tím, čím vším se někteří poslanci zabývají. „Aby pak někdo nehanobil je. Ale na to může být další zákon,“ napsal. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák uvedl, že pro novelu určitě ruku nezvedne. „Rád bych i nadále žil v zemi, kde se lidé mohou svobodně vyjadřovat,“ uvedl.

Ochrana hlavy státu byla v právním systému už za první republiky, popisují autoři novely. Za socialismu bylo hanobení republiky a jejích představitelů trestným činem až s dvouletou sazbou odnětí svobody. V 90. letech minulého století ale byly tyto skutky z trestního řádu vypuštěny.

Kdo návrh podepsal?

Hlavní předkladatel: Zdeněk Ondráček, KSČM

Dále podepsali:

KSČM (26): Marie Pěnčíková, Hana Aulická Jírovcová, Ivo Pojezný, Václav Snopek, Jaroslav Borka, Karel Šidlo, Leo Luzar, Jiří Valenta, Josef Nekl, Miroslav Opálka, Alena Nohavová, Milada Halíková, Stanislav Grospič, Marta Semelová, Stanislav Mackovík, Josef Zahradníček, Josef Šenfeld, Alexander Černý, Gabriela Hubáčková, Květa Matušovská, Jan Klán, Pavel Kováčik, Vladimír Koníček, René Číp, Miroslav Grebeníček, Vojtěch Filip

ČSSD (15): Vítězslav Jandák, Richard Dolejš, Jaroslav Foldyna, Zdeněk Syblík, Dana Váhalová, Pavlína Nytrová, Miroslava Strnadlová, Jiří Běhounek, Marie Benešová, Markéta Wernerová, Jaroslav Zavadil, Ladislav Velebný, Zuzana Kailová, Jaroslav Krákora, Stanislav Huml

ANO (14): Zdeněk Soukup, Petr Adam, Zuzana Šánová, Milan Brázdil, Stanislav Pfléger, Pavel Plzák, Stanislav Berkovec, Bronislav Schwarz, Josef Hájek, Martin Sedlář, Josef Kott, Pavel Čihák, Margit Balaštíková, Bohuslav Chalupa

Úsvit-Národní koalice (6): Marek Černoch, Olga Havlová, Jana Hnyková, David Kádner, Martin Lank, Karel Fiedler

Ostatní (2): Vlastimil Vozka (Severočeši.cz, za ANO), Jana Lorencová (nestraník, za ANO)

↑ Zpět k rozečtenému textu

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video