V Reaktoru B vědci produkovali plutonium, které bylo využito při jaderném testu...

V Reaktoru B vědci produkovali plutonium, které bylo využito při jaderném testu Trinity a následné výrobě jaderné bomby Fat Man, | foto: Profimedia.cz

Z rodiště atomové bomby bude národní park. Zpřístupní se i města duchů

  • 57
Z místa, ze kterého vzešla první atomová bomba v historii, se už příští rok stane národní park a turistická atrakce. Americký Hanford návštěvníkům nabídne pohled do zákulisí projektu Manhattan i návštěvu měst duchů, která vláda kvůli jadernému výzkumu evakuovala.

Hlavní atrakcí pro turisty by měl být Reaktor B a vyklizené městečko White Bluffs.

V Reaktoru B vědci produkovali plutonium, které bylo využito při jaderném testu Trinity a následné výrobě jaderné bomby Fat Man. Tu pak Američané v srpnu 1945 svrhli na japonské město Nagasaki.

V oblasti se stále nachází největší skládka jaderného odpadu ve Spojených státech. Podle manažerky projektu národního parku Colleen Frenchové však návštěvníkům žádné nebezpečí nehrozí. „Vše je zde čisté a bezpečné,“ uvedla Frenchová pro server The Guardian.

Veškerý radioaktivní materiál je podle ní uložen ve vzdálenosti mnoha kilometrů od plánovaných turistických prohlídek.

Oblast okolo města Hanford se stala vědeckým centrem v roce 1943, kdy se sem z celých Spojených států sjelo pracovat více než 50 tisíc lidí.

Součástí komentovaných prohlídek budou podle Chipa Jenkinse ze Správy amerických národních parků i příběhy některých z nich. „Smyslem parku je nabídnout komplexní příběh,“ vysvětluje Jenkins a dodává, že opomenut určitě nebude ani pohled z japonské strany.

Detaily a konkrétní vyžití pro turisty zatím drží správci nového národního parku v tajnosti.

Reaktor B a některá městečka duchů mohou lidé v rámci komentovaných prohlídek navštívit už od roku 2009. Ročně tuto možnost využije asi deset tisíc lidí. Vláda však očekává, že v následujícím roce s rozšířenou nabídkou atrakcí počet návštěvníků vzroste.

Oblast okolo Hanfordu se však nestane jen atrakcí pro turisty. Na místě stále pracují tisíce vědců a dalších pracovníků, kteří zde zkoumají možnosti likvidace radioaktivního odpadu. Toho se na místních skládkách nachází desítky milionů litrů. Vláda na jeho uložení ze státního rozpočtu ročně vynaloží miliardu dolarů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video