Britský ministr zahraničí Phillip Hammond na jednání v Indonésii (4. února...

Britský ministr zahraničí Phillip Hammond na jednání v Indonésii (4. února 2015). | foto: AP

Britský ministr zahraničí obvinil Putina, že se chová jako diktátor

  • 2252
Ruský prezident Vladimir Putin se podle britského ministra zahraničí Philipa Hammonda chová k Ukrajině jako diktátor poloviny 20. století. Britský politik není pro vojenské řešení konfliktu, krveprolití na východě Ukrajiny podle něj zastaví pouze politické východisko.

„Tento muž (Putin) posílá vojáky přes mezinárodní hranici a okupuje území jiného státu v 21. století. Chová se jako diktátor poloviny dvacátého století. Civilizované národy se takto nechovají,“ řekl Hammond.

Moskva opakovaně odmítá obvinění Západu a Kyjeva z podpory proruských separatistů na východě Ukrajiny a poslání vojáků a zbraní do regionu.

Co ukončí konflikt v Donbasu?

Kancléřka Merkelová a prezident Holland po jednání s prezidentem Putinem navrhují hlubokou demilitarizovanou zónu na obou stranách fronty a větší autonomii Donbasu.

Německá kancléřka Merkelová, ruský prezident Vladimir Putin a francouzský...

„Ukrajina nemůže porazit ruskou armádu, to není praktický návrh. Musí tam být politické řešení,“ doplnil Hammond. Navíc podle něj se Rusko musí stáhnout z Krymu, který anektovalo vloni, a začít dodržovat mezinárodní právo.

Tvrdá slova šéfa britské diplomacie přicházejí jen den poté, co německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že vyzbrojení ukrajinské armády nepomůže v řešení konfliktu. Hammond taktéž uvedl, že Velká Británie neplánuje poslání zbraní. Naopak podporuje sankce Evropské unie vůči Rusku. Ty podle něj společně s propadem cen ropy mají velký dopad na ruskou ekonomiku a nutí Putina k omezení „jeho zahraničního dobrodružství“.

V pátek Merkelová společně s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem představili mírový plán, o němž hovořili s ruským prezidentem Vladimirem Putinem (o jednání více zde). V neděli o Ukrajině ve společném telefonickém hovoru mluvili Merkelová, Hollande, Putin a ukrajinský prezident Petro Porošenko. Podle prohlášení Porošenka hovor přinesl pokrok, světoví lídři se ve středu v běloruském Minsku. Podle Porošenka je naděje na „rychlé a bezpodmínečné příměří“. Prezident Putin podle agentury TASS potvrdil, že schůzka se uskuteční, pokud se do té doby podaří sladit postoje.

„Domluvili jsme se, že se budeme snažit zorganizovat setkání v tomto formátu mezi šéfy států a vlád v Minsku a budeme se orientovat na středu, jestliže se do té doby podaří dohodnout řadu stanovisek, které jsme v poslední době intenzivně posuzovali,“ uvedl Putin.

Američtí senátoři chtějí vyzbrojit Ukrajinu

Odmítnutí vyzbrojení Ukrajiny na mnichovské bezpečnostní konferenci kritizovali američtí republikánští senátoři Lyndsey Graham a John McCain. „Ukrajinci jsou zabíjeni a my jim posíláme deky a jídlo. Deky si nepočínají dobře proti ruským tankům,“ řekl McCain.

Americký ministr zahraničí John Kerry se snažil ukázat, že USA a Evropa nemají rozporuplný pohled na řešení ukrajinské krize. Americká vláda dle Kerryho podporuje nový plán Merkelové a Hollanda. „Jsme spojení a pracujeme společně,“ řekl.

Do Spojených států v neděli odcestovala německá kancléřka, která o Ukrajině má jednat s prezidentem Barackem Obamou v pondělí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video