Palestinka kouří vodní dýmku v internetové kavárně v Pásmu Gazy

Palestinka kouří vodní dýmku v internetové kavárně v Pásmu Gazy | foto: AP

Hamas zakázal ženám kouření vodní dýmky. Prý může za rozvody

  • 61
Hamas zakázal ženám v Pásmu Gazy kouřit vodní dýmky na veřejnosti. Podle radikálního palestinského hnutí je kouření šíši čili nargily proti tradicím a vede k vyšší rozvodovosti.

Podle Hamasu, který Pásmo Gazy ovládá, má zákaz zlepšit morálku. O víkendu přišli do kaváren a restaurací vousatí představitelé hnutí, aby majitele podniků informovali o novém rozhodnutí.

Na mnoha místech se ale stalo, že zmatení podnikatelé přestali podávat vodní dýmky úplně všem. Stálí zákazníci zvyklí na posezení s vonným tabákem se rozmrzelí odebrali domů. Na dodržování zákazu budou dohlížet policisté v civilu.

"Policie se rozhodla ženám zakázat kouření nargily na veřejných místech. Je to proti našim tradicím, zvykům a společenským hodnotám," řekl podle agentury AP mluvčí ministerstva vnitra Hamasu Iháb al-Husajn.

Vodní dýmky v Pásmu GazyVodní dýmky v Pásmu Gazy

Podle mluvčího je nargila odpovědná za nárůst rozvodovosti v Gaze. Mnoho mužů prý opustí svoji ženu, protože se stydí za to, že kouří na veřejnosti dýmku. Kouření vodní dýmky je v Gaze oblíbenou kratochvílí, především od roku 2007, kdy Hamas zakázal konzumaci alkoholu.

"Je to absurdní. Nekouříme nargilu na ulici, ale v restauracích, kam se vejde jen pár lidí. Nařízení povede pouze k nárůstu počtu kuřaček, protože zakázané ovoce nejvíce chutná," řekla AP devětadvacetiletá účetní a vyznavačka šíši Haja Ahmedová.

Radikální hnutí se v Gaze snaží prosadit přísnou interpretaci islámského práva. Minulý rok Hamas zakázal ženám jezdit na motorce. V některých případech se ale obyvatelé Gazy nařízením vzepřou. Nikdy tak nevstoupilo v platnost nařízení, že muži nesmějí pracovat v dámských kadeřnictvích nebo že ženy musí chodit k soudu zahalené.

Šíša a arabky

Vodní dýmky v Pásmu Gazy

Vodní dýmka byla původně vynalezena v Indii a zhruba před 500 lety ji přejali Turci. Šíša čili nargila je oblíbená především v severní Africe a Arábii. Zařízení funguje na principu filtrace a ochlazování kouře přes vodní filtr. Jako kuřivo se ve vodní dýmce používá tabák smíšený s melasou a oleji, který je vlhký a mazlavý a při hoření silně dýmá. Dodává se v mnoha příchutích.
Dýmku vždy kouřili Arabové i jejich ženy bez rozdílu a v polovině 19. století se šíša stala oblíbeným módním doplňkem Arabek.
Dnes si šíšu mohou ženy svobodně dopřávat v Libanonu, Sýrii a Jordánsku. V Egyptě si bohaté ženy s oblibou zakouří v lepších restauracích mimo oči veřejnosti. V Saúdské Arábii mají kouření dýmky zakázáno jak ženy, tak muži.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video