Palestinské děti v Pásmu Gazy. Ilustrační foto

Palestinské děti v Pásmu Gazy. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Hamas zakázal smíšené třídy ve školách, dívky už budou učit jen ženy

  • 88
Palestinské děti v Pásmu Gazy se napříště budou učit výhradně v rozdělených třídách - dívčích a chlapeckých. Oznámilo to hnutí Hamas, které Gazu od roku 2007 ovládá. Segregace už v řadě škol v Gaze funguje, nyní však bude přímo nařízená zákonem.

Od nového školního roku bude pravidlo platit v každém vzdělávacím zařízení v Pásmu Gazy, včetně škol křesťanských, soukromých či provozovaných Organizací spojených národů, napsal britský deník The Daily Telegraph. V rozdělených třídách se budou učit všichni žáci a studenti starší devíti let a v dívčích třídách navíc budou smět vyučovat jen ženy.   

"Jsme muslimský národ. Nemusíme z lidí muslimy dělat," řekl agentuře Reuters Valíd Mizhír, právní poradce ministerstva školství. "Děláme jen to, co slouží našim lidem a jejich kultuře. Snažíme se chránit zákonem konzervativní muslimské hodnoty." Nový zákon ministerstvo zveřejnilo v pondělí s tím, že platit začne už od nového školního roku.

Právě to, co Hamas nazývá "konzervativními muslimskými hodnotami", kritizují ochránci lidských práv, kteří v Gaze pracují. Ti islamistické hnutí soustavně obviňují, že uvaluje čím dál přísnější pravidla na každý aspekt života žen a dívek v Pásmu Gazy.

"Jsou to fundamentalisté, kteří jsou přesvědčeni, že ženy by měly být doma a ven by měly vycházet jen zahalené," citoval britský list Halu Kišávíovou, šéfku organizace Women's Affairs Centre v Gaze. "Je znepokojivé, že tahle islamistická omezení týkající se žen se podle všeho stala jejich prioritou," dodala Kišávíová.

Islamistické hnutí Hamas kontroluje Gazu od roku 2007. Druhé palestinské území, Západní břeh Jordánu, zůstává pod kontrolou konkurenčního (a umírněnějšího) Fatahu prezidenta Mahmúda Abbáse. Obě hnutí spolu před šesti lety svedla krátkou občanskou válku, po níž právě Hamas ovládl Gazu.

Islamismus prostupuje Gazou, zakázán byl i maraton

V Pásmu žije pod vládou islamistů 1,6 milionu lidí. "Hamas se dopouští systematického porušování lidských práv. V poslední době udělal několik katastrofálních rozhodnutí týkajících se ekonomiky i života společnosti," řekla nedávno iDNES.cz María Torres Machová z úřadu OSN, který se zabývá humanitárními problémy na palestinském území.

Jako příklad zesilujícího islamistického tlaku Hamasu uvádějí ochránci práv třeba nedávnou kauzu maraton. V Pásmu Gazy se měl v únoru běžet mezinárodní maraton pod hlavičkou OSN. Hamas jej ale zakázal s tím, že není možné, aby spolu běželi muži a ženy. Je to prý "nemuslimské".

Hamas považuje řada států (kromě Izraele například USA, Kanada, země Evropské unie nebo Japonsko) za teroristickou organizaci. Rusko, Turecko či řada arabských států jej do této kategorie nezařazuje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video