Exilový lídr Hamasu Chálid Mišal

Exilový lídr Hamasu Chálid Mišal | foto: Profimedia.cz

Hamas překvapivě mění taktiku, chce se domluvit o řešení konfliktu v Gaze

  • 49
Palestinská militantní organizace Hamas překvapivě mění taktiku, místo vypouštění raket na Izrael se s ním chce domluvit a přispět k řešení izraelsko-palestinského konfliktu. V rozhovoru pro list The New York Times to řekl exilový lídr Hamasu Chálid Mišal.

Třiapadesátiletý Mišal, který byl nedávno počtvrté zvolen politickým vůdcem na další čtyři roky, rozmlouval s novináři ve svém dobře střeženém sídle v Damašku celých pět hodin.

Během nich vyslal Západu signál, že s Hamasem se lze domluvit. Jeho bojovníci prý přestali útočit raketami na Izrael a Hamas podle Mišala usiluje o vytvoření palestinského státu pouze na Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy, a nikoli na území dnešního Izraele, jak žádal dřív.

"Jsme pro vytvoření státu v hranicích z roku 1967 na základně dlouhodobého příměří. Součástí dohody o státu by bylo vydání východního Jeruzaléma, zrušení osad a zajištění práva návratu palestinských uprchlíků," řekl Mišal.

Zničený tábor Džabália v pásmu Gaza po izraelské invazi.

Na otázku, jaké období má na mysli, když hovoří o dlouhodobém příměří s Izraelem, odpověděl, že deset let. Tyto podmínky až na příměří odpovídají požadavkům palestinských mírových vyjednavačů.

Mišal také prohlásil, že Hamas chce být součástí řešení palestinského konfliktu s Izraelem, a nikoli překážkou. Západ a Izrael dosud Hamas řadily k teroristickým organizacím a na rozdíl od některých evropských politiků s ním odmítají jednat - přestože se k moci dostal volbami, a tedy legálně.

V jednom ovšem lídr Hamasu neslevil, právo Izraele na existenci prý jeho organizace nikdy neuzná. Právě uznání Izraele je ale jedním z požadavků, jimiž západní svět podmiňuje eventuální politický dialog s Hamasem. "Máme jediného nepřítele a tím je Izrael," uvedl Mišal.

"Obamův slovník je pozitivní"

Vyzval ale svět, aby přestal v argumentaci proti Hamasu používat citace z charty této organizace. Vyzývá se v ní ke zničení Izraele prostřednictvím svaté války. Jako analogii k tomuto dokumentu, který prý už nelze chápat doslovně, uvedl takzvané protokoly sionských mudrců o údajných plánech Židů na dosažení světovlády.

Jsou považovány za podvrh, který vznikl na zakázku ruského cara Mikuláše II. s cílem vyvolat antisemitské nálady. Hamas podle Mišala o změně své charty neuvažuje, ale údajně se "zkušeností poučil".

Policista Hamasu během prohamasovské demonstrace v městě Gaza (20. leden 2009)

Podle listu se Mišal snažil oslovit také amerického prezidenta Baracka Obamu, který přišel s nabídkou dialogu se Sýrií a Íránem, avšak nikoli s Hamasem. Podle amerického prezidenta se tato organizace musí nejdříve vzdát násilí, uznat Izrael a také minulé izraelsko-palestinské mírové dohody.

Mišal řekl, že Obamův slovník je ve srovnání s minulým prezidentem USA "odlišný a pozitivní", ale stěžoval si na ministryni zahraničí Hillary Clintonovou, která podle něj "hovoří jazykem minulé administrativy".

Palestinské kruhy, které s Izraelem vedou mírové rozhovory, žádají, aby budoucí palestinský stát vznikl na Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy a aby se jeho hlavním městem stal východní Jeruzalém. Tato území Izrael obsadil za války v roce 1967. Z pásma Gazy se už stáhl, ale právě po odchodu Izraelců se tam moci ujal Hamas.

Na Západním břehu je přes 100 židovských osad s více než 200 tisíci obyvateli. Východního Jeruzaléma se Izrael odmítá vzdát.

Hamas loni znásobil ostřelování jižního Izraele z pásma Gazy, ale zastavil tyto útoky po izraelské ofenzivě proti pásmu na přelomu roku. Boje si vyžádaly na palestinské straně 1 300 obětí. - čtěte o válce Izraele a Hamasu

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video