Prezident Abbás prosazuje jednání s Izraelem, Hamas ho odmítá. Ilustrační foto

Prezident Abbás prosazuje jednání s Izraelem, Hamas ho odmítá. Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Hamas a Fatah se znovu sešly k jednání, na programu je vláda národní jednoty

  • 12
Zástupci znepřátelených palestinských frakcí Hamas a Fatah dnes v Káhiře zahájili usmiřovací jednání. Plánují, že do konce března sestaví vládu národní jednoty. Ta má připravit prezidentské a parlamentní volby a převzít dohled nad rekonstrukcí pásma Gazy.

Politici a analytici podle agentury Reuters označují úspěch káhirských rozhovorů za klíčový pro znovusjednocení Palestinců po 21 měsících rozkolu mezi radikálním hnutím Hamas, vládnoucím v pásmu Gazy, a stranou Fatah palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse, která ovládá západní břeh Jordánu.

Dva hlavní rivalové se zásadně rozcházejí v přístupu k Izraeli. Hamas neuznává právo Izraele na existenci a přísahá na ozbrojený boj proti židovskému státu, i když je údajně ochoten zvážit příměří s ním.

Abbás naproti tomu prosazuje jednání s izraelskou stranou jako jediný prostředek pokročit k míru a palestinskému státu.

Na úvod jednání vyzval šéf egyptské zpravodajské služby Umar Sulajmán, který vnitropalestinské rozhovory zprostředkovává, přítomné palestinské frakce, aby zapomněly na minulé sváry a rychle vyřešily vzájemné rozpory.

"Díváme se jen do budoucna. Doufám, že rychle ukončíme svou práci a během několika dnů oslavíme jednotu," citovaly agentury ze Sulajmánova projevu, přímo přenášeného televizí. "Setkáváme se tu, abychom dosáhli úspěchu." Podle Sulajmána bude prioritním úkolem Palestinců vytvořit vládu národní jednoty.

Ta by podle něj měla být složena z nestranických technokratů, čímž by palestinská strana vyhověla požadavkům Západu, který považuje Hamas za teroristickou organizaci a odmítá jednat s jeho představiteli.

Západ bojkotoval minulou palestinskou vládu vedenou Hamasem poté, co tato islamistická skupina vyhrála v roce 2006 parlamentní volby. Mnozí Arabové a Palestinci tvrdili, že Západ trestá Palestince za jejich demokratickou volbu.

Nová palestinská vláda nestraníků by podle Sulajmána byla schopna "komunikovat se světem" v zájmu zrušení izraelské blokády pásma Gazy, dohlížet na rekonstrukční snahy v pásmu a připravit volby.

"Nyní máme vzácnou příležitost, která se nemusí opakovat," řekl a důrazně apeloval na palestinské zástupce, aby plně dostáli své odpovědnosti, skoncovali s vnitřními rozpory a nechali převládnout národní zájem.

Podle agentury AP se očekává, že vnitropalestinská jednání zprostředkovávaná Egyptem potrvají deset dnů, mohou se ale v případě nutnosti protáhnout.

Delegace Fatahu a Hamasu se už koncem února při schůzce v Káhiře dohodly na dalších jednáních, která se kromě vytvoření případné společné vlády mají zaměřit také na reorganizaci policie a na otázku vězňů. Ustaveno bylo pět společných výborů, které jsou pověřeny rozhovory o nejsložitějších otázkách vzájemných vztahů. Palestinské usmíření je podmínkou mezinárodní pomoci pro obnovu Gazy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video