Haló, tady je Škromach. Poradím vám

  • 49
Celých pětadvacet minut se vicepremiér Zdeněk Škromach dušoval: vláda to teď s podporou rodin myslí vážně. A nasliboval toho spoustu. "No uvidíme," zachovala si skepsi Martina Metličková, když pokládala telefonní sluchátko.

Seděla v křesle ve vlastním obýváku a přece ji přepadla tréma. Zbytečně. Když se z telefonního sluchátka ozvalo: "Dobrý den, tady Škromach", sedmadvacetiletá Martina Metličková spustila jako kulomet.

Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí, který jako první člen nové vlády přijal výzvu MF DNES a kývl na to, že zkusí v telefonní diskusi obhájit své plány před ženou, které se jeho práce přímo dotýká, se nestačil divit.

A tu a tam se na něco dokonce sám zeptal. Matka ani ne čtyřleté Adély z Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku mu byla v rozhovoru rovnocenným partnerem.

"Musíme si to zopakovat," loučil se s ní. "Tak já zavolám hned v lednu, až to, co slibujete, začne platit," nenechala se zaskočit Metličková. Jak jejich rozhovor vypadal?

Metličková: Prý chcete slyšet, co ženy na mateřské nejvíc tíží. U nás je to rozhodně práce. Dceři budou za tři měsíce čtyři roky, hledám zaměstnání, ale marně. Stejně jsou na tom i ostatní ženy tady u nás. Stát pro nás nic nedělá. 

Škromach: Ale já s vámi souhlasím, že je to problém...

Kamkoli se přijdu zeptat na zaměstnání, hned se zeptají: "Máte jedno dítě. Plánujete si další?"

A můžu se vás teď zeptat na něco já? Jak zjistí, že máte jedno dítě, když přijdete žádat o práci? Na to se nemají co ptát.

No ale bohužel to tak prostě je...

Na rodinu a počet dětí se vás ptát nesmějí. Je to diskriminační otázka. Takovou věc byste měla okamžitě oznámit na kontrolní odbor úřadu práce a oni by to měli prošetřit.

Tohle je malé město s čtrnáctiprocentní nezaměstnaností. Nikdo se neodváží si stěžovat. Jakmile to jednou udělá, bude mít nálepku a práci nesežene. Tady se všichni znají.

No ale v tom to právě je. Když lidé na tuto hru přistoupí, když ji přijmou, tak se s tím moc udělat nedá. Já vím, že to vypadá jako knížecí rady, ale bez toho to prostě nejde. A k tomu shánění zaměstnání po mateřské: chceme, aby rodiče, kteří jsou s dětmi doma, neztráceli se svou prací kontakt. Tím se jim návrat usnadní. Proto jsme umožnili, aby si rodiče na mateřské mohli neomezeně přivydělávat.

Říkáte možnost přivýdělku. Potíž je v tom, že jste to zároveň v zákoně podmínili tím, že rodič v takovém případě nemůže dát dítě do školky na víc než pět dní v měsíci. I kdybych si mohla přivydělat, tak nemám šanci. Kam to dítě dám?

Ve sněmovně už je poslanecký návrh, který by to omezení měl změnit tak, aby bylo možné dítě dávat do školky i během rodičovské dovolené na čtyři hodiny každý den. Mohlo by to začít platit od prvního ledna. To jsou ovšem věci, které zatíží státní rozpočet, protože počet lidí, kteří budou čerpat déle rodičovský příspěvek, se samozřejmě zvýší. Mimochodem, my jsme ho teď od prvního května zvýšili.

O tisícovku...

Samozřejmě by bylo ideální, kdyby se zvýšil až někam k pěti šesti tisícům korun měsíčně. Je to náš cíl. A můžu se ještě zeptat na něco já? My tu často vedeme takové diskuse: co vás osobně vedlo k tomu pořídit si dítě? Vědomí, že budete moci odejít dříve do důchodu, nebo třeba dětské přídavky?

To ne. Cítila jsem, že dítě chci, tak jsem ho měla. I když pak, když se člověk do té situace dostane, zjistí, že rodičovský příspěvek nepokryje náklady ani na pleny. To dítě stojí mnohem víc.

To s vámi souhlasím...


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video