Obyvatelé města Churchill musí každý rok chránit své děti před vpádem ledních

Obyvatelé města Churchill musí každý rok chránit své děti před vpádem ledních medvědů. | foto: Profimedia.cz

Děti ze severu Kanady ohrožují o Halloweenu lední medvědi. Ti opravdoví

  • 18
Světová metropole ledních medvědů, severokanadské město Churchill, spouští jednou do roka velkou bezpečnostní akci. Jejím cílem je chránit koledující děti před spáry desítek medvědů, kteří tudy v této době migrují. Nad hlavami obyvatel tak hučí vrtulníky a město obklopí policejní automobily i hasičské vozy.

Jako mnoho rodičů o tomto Halloweenu bude i Kanaďanka Echo Finlayová strašit své děti příběhy o děsivých stvůrách a krvežíznivých potvorách, které je chtějí sežrat. Ale v případě rodiny paní Finlayové, která žije v kanadském arktickém městě Churchill ve státě Manitoba, budou tyhle příběhy pravdivé, napsal zpravodajský server The Wall Street Journal.

Úřady rozmístí velké pasti s tulením masem a začnou se plnit klece městského "vězení pro lední medvědy". A děti jsou vybaveny vším možným, co jim pomůže, aby se nestaly tím, čemu místní říkají "návnada na medvědy".

"Jiní rodiče se bojí, že jim dítě někdo unese nebo že odejde s cizím člověkem," řekla Finlayová. "Tady všechny svoje podivíny známe. Ale máme tu jiné problémy."

Každý rok v srpnu začnou lední medvědi migrovat z letních pářících oblastí na sever do Hudsonské zátoky, kde se začíná tvořit led, na kterém loví tuleně. V případě Churchillu, který leží na břehu zátoky, tato migrace vrcholí právě v období kolem Halloweenu. V městě a jeho okolí je pak k vidění až 20 medvědů denně.

"V Torontu nejsou žádní medvědi???"

Čtyřletý syn paní Finlayové Cameron byl překvapený, když se dozvěděl, že medvědi nejsou součástí Halloweenu všech dětí. "Žádní medvědi?" ptal se, když ho vzali na koledu do Toronta. Letos bude oblečený jako kříženec bojovníka nindža a středověkého rytíře, a ledních medvědů, kteří mohou být až tři metry velcí a vážit až 700 kilogramů, se prý nebojí. "Prostě vytáhnu meč a budu bojovat," říká a ukazuje samurajský meč z umělé hmoty.

Naštěstí bezpečnost Churchillu není ponechána v rukou dětí. Bude ji chránit tým mužů, jejichž úkolem je udržet medvědy mimo město. Jedním z nich je i Brett Wlock, který je v přední medvědí linii. Hlášení o spatření medvěda podávají místní obyvatelé na speciální linku, a ihned poté Wlock s kolegou Bobem Windsorem skáčou do auta a vyrážejí.

Jejich úkolem je medvěda zahnat, ale pokud možno mu neublížit. Když k zastrašení nepomůže houkání klaksonu auta, pak používají střelbu, ale ne ostré náboje.

Odpalují malé petardy, které medvědovi vybouchnou před čenichem. Pokud ani to nezabírá, je možné uchýlit se k uspání medvěda. Pouze v případě, že ohrožuje lidské životy, mohou zvíře zabít.

Kolem města jsou rozmístěny medvědí pasti, které vypadají jako velké plechovky, jež se za medvědem zaklapnou, jakmile do nich vleze za tulení návnadou. Chycení medvědi, stejně jako ti uspaní, pak jsou posíláni do bývalého vojenského skladiště na předměstí Churchillu, které bylo přeměněno na vazební středisko pro lední medvědy. Tady je 28 klimatizovaných "cel", z nichž dvě jsou speciálně upravené pro samice s mláďaty.

Třicetidenní medvědí vězení

"Budou tady drženi až 30 dní a možná i déle podle toho, jaké škody medvěd napáchal," řekl Wlock, zatímco jeden jeho vězeň bušil tlapami do mříží zevnitř. "Pokud je to medvěd, který ohrozil bezpečnost veřejnosti nebo poškodil majetek, anebo pokud ho tu máme opakovaně, pak si tu pobude déle," dodal.

Program nazvaný Polar Bear Alert začal v 70. letech minulého století po sérii útoků medvědů v Churchillu a po zabití člověka v roce 1968. Od té doby byl zaznamenán smrtelný útok jen v roce 1983 a medvědům se zatím nepodařilo prolomit halloweenský bezpečnostní kordon.

Město Churchill na severu kanadské provincie Manitoba.

Město Churchill na severu kanadské provincie Manitoba.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video