Haldy za rakovinu nemohou

Kladno - Drahoslav Suchánek žije ve Vinařicích na Kladensku už třicet let. To, že má padesát metrů od domku odval bývalého dolu Barré mu až donedávna přišlo normální. Pracoval na šachtě i v uranových příbramských dolech, takže mu pohled na opuštěnou, občas doutnající haldu nevadil. Dokud neonemocněl rakovinou.

"V létě roku 2000 jsem vyrazil na sraz spolužáků, po kterém mě začalo bolet v krku. Když se mi na jazyku udělaly afty a antibiotika nezabrala, poslal mne doktor do nemocnice. Zjistili, že mám rakovinu jazyka," vypráví o počátcích nemoci pětapadesátiletý muž.

Mluví se mu špatně. Nejen proto, že podobná nemoc zaskočí každého. Lékaři, aby ho zachránili, mu polovinu jazyka odebrali. Stále chodí na kontroly a doufá, že se nemoc podařilo zastavit.

Drahoslav Suchánek však není sám, kdo v okolí vinařické haldy v posledních dvou letech onemocněl. Z osmnácti lidí, kteří tu žijí, rakovina zasáhla sedm. Tři z nich zemřeli.

To přece není normální, řekli si místní obyvatelé a začali pátrat po důvodech. Jejich pozornost se upřela na haldu. Obavy, že právě ona může s náhlým výskytem zhoubné nemoci souviset, se každým dnem prohlubovaly.

Na konci roku proto požádali okresní úředníky, aby souvislost mezi odvalem a haldou prověřili.

Odborníci po tříměsíční práci ve středu řekli: Halda za rakovinu nemůže.

"Už několik let tu měříme koncentrace emisních škodlivin. V současné době jsou hluboce podlimitní," dokladovala na grafech Magdalena Wantochová z kladenské hygienické stanice. Škodit lidem nemůže ani radon. "V obytných místnostech domů kolem haldy je tak nízká koncentrace radonu, že s onemocněním nemůže souviset," doplnil měření Ladislav Moučka ze Státního ústavu radiační ochrany.

Geofyzik Evžen Andres, který šetření na haldě a v jejím okolí prováděl samostatně na vlastní pěst, sice naměřil ve sklepích domů koncentrace radonu vyšší, přesto i on tvrdí: Halda za rakovinu nemůže. Na vině je však podle něho poddolované území. "Celou touto oblastí procházejí tektonické poruchy. To je jeden z rozhodujících faktorů, který má na zdraví lidí vliv. To je důvod, proč tu lidé na rakovinu umírají v tak vysokém počtu," prohlásil.

Jeho slova, která vinařičtí obyvatelé podporují, však u všech ostatních odborníků vzbudila vlnu nesouhlasu. "To je naprosto nezodpovědné, ničím nedoložené tvrzení. V České republice umírá na rakovinu každý čtvrtý člověk. Nikdo nikdy neprokázal, že s touto nemocí tektonické poruchy souvisejí. To je strašení lidí," nesnažil se zakrýt své rozhořčení Moučka.

Co za onemocněním lidí podle většiny odborníků stojí? Kladenská hygienička Vilma Pavlíková je přesvědčená, že kouření. "Ze zdravotní dokumentace lidí, kterou nám poskytli sami nebo jejich příbuzní vyplynulo, že ze šesti osob nemocných rakovinou bylo pět silných kuřáků nebo žili ve společné domácnosti s těmito lidmi, kteří kouřili třicet až čtyřicet cigaret denně. Vzhledem k tomu, že všichni pili i alkohol, účinek kouření tak ještě znásobili. Souvislost s lokalitou, kde žijí, se nám prokázat nepodařilo," řekla hygienička.

Drahoslav Suchánek připouští, že byl silným kuřákem. Připouští také, že vliv na jeho onemocnění mohla mít i jeho práce v dolech. "To beru. Pořád ale nemohu přijmout to, že nás v tak krátké době onemocnělo tolik," podivuje se.

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video