Klára Slámová

Klára Slámová - Praha (17. června 2009) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Hajlující extremisty by měli zavřít, říká obhájkyně „nácků“ Slámová

  • 100
Mohli jste ji potkat na koncertě neonacistů, na 1. máje se objevila na akci Dělnické strany. Dlouhovlasé blondýně, kterou nepřehlédnete, říkají obhájkyně nácků. Advokátka Klára Slámová přitom tvrdí, že jejich ideologie je scestná. A proč je zastupuje? "Je to prostě byznys."

Snaží se obnovit proces s doživotně odsouzeným Jiřím Kajínkem, hájila Jiřího Pasovského, který zavraždil nigerijského konzula, či organizátora CzechTeku 2005, kde zasahovala policie.

Klára Slámová

Teď se Klára Slámová připravuje na další obhajobu. Minulé úterý policisté zadrželi deset pravicových extremistů, kteří od loňského dubna do letošního února uspořádali jedenáct koncertů.

Obhájkyně nacistů, není to pro advokáta špatná nálepka? Nepoškozuje vás to?
Ne. Lidi na ulici mi nenadávají, klienty to neodrazuje. Spíš ze strany policie teď cítím nátlak, abych tyto klienty, údajné pravicové extremisty, neobhajovala. Pozvali mě k podání vysvětlení. Jakmile budu svědek, nemohu totiž klienta zastupovat.

Kolik z obžalovaných je vašich klientů?
Jeden. Je ve vazbě, zastupovala jsem ho už dřív. A můj kolega Kolja Kubíček obhajuje další čtyři.

"Ďáblova advokátka"

Klára Slámová (31) maturovala na pražské Státní konzervatoři, obor housle, vystudovala práva. Je svobodná, bezdětná. Známá je zejména díky těmto kontroverzním kauzám:
Jiří Kajínek
Odsouzen na doživotí. "U soudu ve Štrasburku je podaná stížnost. Připravuji další návrh na obnovení řízení, jen potřebuji získat ještě jeden důkaz," říká Slámová.
Zdeněk Vocásek
Za dvojnásobnou vraždu odsouzen k trestu smrti, po jeho zrušení na doživotí. Po 20 letech žádal o propuštění, ale soud mu nevyhověl. Podle své advokátky se opravdu změnil a polepšil.
John Pacovský
S otcem byl obviněn z trojnásobné vraždy v jihočeských Litvínovicích. Odsouzen na 13 let, po odvolání na 11. "Na to, že tehdy střílel i John, neexistují dodnes důkazy."
Jiří Pasovský
Investoval miliony do ropného průmyslu v Nigérii, o peníze přišel. Na nigerijském velvyslanectví v Praze pak zastřelil konzula. Těžce nemocný důchodce dostal pět let nepodmíněně, od výkonu bylo upuštěno.
Milouš Jakeš a Jozef Lenárt
Podílela se na jejich obhajobě. Měli se v srpnu 1968 snažit zlegalizovat vstup armád Varšavské smlouvy. Obvinění z vlastizrady je zbavil až vrchní soud.
Václav Šroub
Organizátor CzechTeku byl v roce 2005 obviněn z toho, že na pozemcích vznikla škoda skoro 300 000. Stíhání bylo zastaveno. "Tu škodu nezpůsobil. Nemohl nést odpovědnost za jiné lidi."

Vy jste na několika neonacistických koncertech byla, stejně jako na akci Dělnické strany...
(vskočí do řeči) Takových koncertů a demonstrací jsem se nezúčastnila. Jsem tam vždy jen pracovně. Do Brna jsem přijela až poté, co mi volali klienti, že je policie lustruje a potřebují právní pomoc. Nešla jsem v průvodu, ale stranou spolu se zástupci úřadů.

I na těch koncertech se držíte stranou, nebo jste přímo v sále?
Kde jsem, k tomu se nebudu vyjadřovat. Jednala jsem tam s policisty za své klienty. A nechodím tam jen já. Právníků tam bývá někdy víc.

Ale na fotkách s pravicovými extremisty jste vidět jen vy.
Protože jsem známá, ti ostatní novináře nezajímají.

Také je na snímcích vidět, jak příznivci nacismu hajlují. A víme, že kapely hrají písničky s xenofobními texty...
Netvrdím, že to tak občas nebylo. Ale u těchto 11 koncertů byla policie v sále, organizátoři s ní spolupracovali. Po skončení se policejní mluvčí, média i občanská sdružení shodovali, že se tam nedělo nic nezákonného. A kdyby tam někdo hajloval, měla policie akci rozpustit, dotyčného zajistit a předat soudu.

Jak jste se o zásahu dozvěděla?
Asi od pěti ráno mi zvonil telefon, že probíhají domovní prohlídky, zda bych nepřijela. Odmítala jsem to. Ten den mě čekalo několik závažných kauz, soudy, potřebovala jsem se vyspat. Pak ale došlo na zatýkání. K té akci přitom nebyl důvod. Obvinění zní, že ti lidé organizovali koncerty, kde mělo docházet k nezákonným projevům. Klade se jim vina za někoho jiného. Jeden z obviněných měl třeba zajistit sál. Když to přeženu, tak příště můžeme zavřít vedení ostravského Baníku, protože pořádá fotbalové zápasy, při nichž někteří fanoušci porušují zákon.

Když podle vás policie neměla důvod extremisty zatknout, proč to udělala?
Je to politická objednávka. Proč stát nestíhá ty extremisty, kteří někoho napadají, vykřikují xenofobní hesla, hajlují? Tihle lidé jsou skutečně nebezpeční a věci, které dělají, jsou neodpustitelné. To oni by se měli zavírat a taky by měli dostávat tvrdé tresty.

Zastupovala jste i Davida Dukea, zakladatele frakce Ku-klux-klanu, kterého na jaře v Praze zatkla policie.
Ze začátku jsem ani nevěděla, kdo to je. Volali mi nějací lidé, že potřebují pomoc. Sdělila jsem jim své podmínky, které byly tvrdé, protože to bylo večer. Souhlasili a já ten případ vzala.

Přemýšlíte nad názory, které pravicoví extremisté propagují?
Ty myšlenky jsou úplně scestné, to víme snad všichni. Historická zkušenost je jednoznačná. Ovšem jako advokát nehájím něčí myšlenky, ale pouze danou osobu v okamžiku, kdy má právní problém. Je to prostě byznys.

Jenže když vás lidé vidí na fotkách s neonacisty, mohou mít za to, že s nimi sympatizujete.
To je nesmysl. Je to moje práce. Pravicové extremisty zastupuji léta, zajímavé je, že ti levicoví tolik pozornosti nevzbuzují. Ale nezajímá mě mínění jiných, pouze můj klient. Když ho nebudu hájit já, najde si někoho jiného. Ročně jsou za podobné činy stíhány stovky lidí, naše kancelář zastupuje sotva deset. Ale mluví se jen o mně.
(smích) Po letech, kdy spolu právník a klient prožívají dobré i zlé, někdy vztah přeroste v přátelství.

Klára Slámová

Možná i proto, že jste obhájkyně nejznámějšího českého vězně Jiřího Kajínka. Sama jste v médiích řekla, že už jste přátelé. Není riskantní překračovat profesionální meze?

Zdá se, že si vybíráte mediálně poutavé kauzy. Je to záměr?
Klienty si nevybírám. Ty případy jsou nepatrné procento z toho, co dělám. Řeším dluhy, vymáhání pohledávek, rozvody... Z valné části jsou to občanské spory. Jen jednou jsem si případ vybrala sama - viděla jsem reportáž o postižené paní a zavolala si do televize o kontakt.

Vystupovala jste v televizní talk show Suďte je! Máte ráda pozornost?
Možná ze začátku to bylo fajn. Teď už mi to vadí. Když jdu nakoupit, lidé pozorují, co mám v nákupním košíku. Určitá míra exhibicionismu v mojí profesi pomáhá. Ale jako dobrý právník musíte hlavně umět přesvědčit, okamžitě reagovat, být psycholog a hodně si pamatovat. U soudu nemůžete listovat v zákonech. Mám fotografickou paměť, v tom je moje plus.

Občas pak vyhrajete i případy, kdy se obviněný opravdu provinil. Cítíte spokojenost?
Když má radost klient, mám ji taky.

I kdyby to byl vrah?
Nestalo se mi, že by soud zprostil obžaloby z vraždy někoho, kdo opravdu zabil. Ale i kdyby byl vinný a vyhráli jsme, mám radost.

Advokátka ve filmu

Ve středu začalo natáčení filmu Kajínek. Advokátku hraje Tatiana Vilhelmová (na snímku s představitelem Kajínka Konstantinem Lavroněnkem). "Jsem ráda, je to výborná herečka," říká Slámová. Jak se těší, až se uvidí na filmovém plátně? "Ta postava bude jiná než já, jsem jen předloha." S herečkou už se setkala: "Chtěla se na mě přijít podívat k soudu, ale to jsem zakázala. Znervózňovalo by mě to, tam se musím soustředít na klienta."

Jak na vás reagují pozůstalí? Pomůžete na svobodu někomu, koho mají za vraha.
To byl třeba případ Martina Koryčánka, odsouzeného na doživotí za dvojnásobnou vraždu v plzeňském zlatnictví. Převzala jsem ho na odvolání a vrchní soud ho zprostil viny. Pozůstalí podali stížnost na advokátní komoru, že za zproštění můžu já. Přitom on ten čin skutečně nespáchal.

Odmítla jste někoho zastupovat?
Člověka, který spáchal sexuální zločin na dítěti, a ukázalo se, že se v těch věcech vyžívá. Skončila jsem to. Z pedofilů, lidí, kteří týrají děti, zvířata nebo ubližují starým lidem, se mi dělá špatně. V takových případech nejsem schopná hledat cokoliv v jejich prospěch.

A co když jsou ty případy výjimečné? Zastupovala byste obžalované v kauze Kuřim?
V životě ne. Je to naprostá zvrácenost. Navíc při procesu selhala role státního zastupitelství. Všichni aktéři měli hned skončit ve vazbě a jejich činy měly být posuzovány podle jiného, tvrdšího paragrafu. Tresty byly nízké a za mříže mělo jít víc lidí. Stála jsem o to, zastupovat ty malé kluky. Ale to nevyšlo.

Cítíte se někdy sama ohrožená?
Zrovna v současnosti ano.

Proč?
Je to už starší případ, ale nemůžu říct jaký. Někdo nechce, aby se o čemsi mluvilo, a vyhrožuje mi. Ty obavy začínají být oprávněné. Ještě jsem to oficiálně neoznámila na policii, ale vážně o tom uvažuji.

Už se vám to někdy stalo?
Před lety v souvislosti s Jiřím Kajínkem. S kolegou nás kdosi vylákal na schůzku, od začátku to bylo divné, místo srazu opuštěné a zvláštní. Hned jsme odjeli pryč. Tehdy jsem strach neměla, teď mám.

Jste věřící?
Katolička.

Co když někdo vykoná smrtelný hřích a unikne spravedlnosti?
Před tou nejvyšší spravedlností neunikne. A tak to má být.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video