Haiti žádá svět o zásah proti rebelům

  • 9
Haitští rebelové usilující o svržení prezidenta Aristida dobyli už desítku měst. Aristide požádal o mezinárodní pomoc při řešení situace v zemi. Na výzvu reagovala Francie, která uvažuje vyslat na ostrov mezinárodní mírové síly.

Naposledy povstalci úspěšně zaútočili na město Hinche. Krize na Haiti začala 5. února útokem protivládních rebelů v Goinaves. Nepokoje si doposud vyžádaly minimálně 56 lidských životů.

Haitský prezident Jean-Bertrand Aristide požádal o mezinárodní pomoc při řešení situace v zemi. K výzvě se připojila i sousední Dominikánská republika.

"Budeme přemýšlet o tom, co lze naléhavě učinit a zda je možno rozmístit mírové síly," reagoval v rozhlasovém rozhovoru francouzský ministr zahraničí Dominique de Villepin.

Podle Aristida by měly bezpečnostní síly vyslané OSN posílit místní policejní jednotky . Civilní policie představuje na Haiti po rozpuštění armády v roce 1994 klíčový prvek při zajišťování bezpečnosti.

"Jsme v kontaktu se všemi našimi partnery ve Spojených národech, které by mohly vyslat humanitární misi. Právě to lze učinit," komentoval návrh de Villepin, podle něhož v Paříži vznikla kvůli Haiti "krizová buňka".

Blíží se humanitární krize
Povstalci usilující o změnu režimu doposud převzali kontrolu už nad nejméně jedenácti městy. Kontrolují většinu cest vedoucích do bohaté zemědělské oblasti u řeky Artibonite, kde žije téměř milion - neboli jedna osmina - obyvatel.

Úřad vysokého komisaře OSN varoval před možným exodem Haiťanů a požádal okolní země, aby se jich v případě potřeby ujaly. Výzva směřuje i na Kubu, která na rozdíl od většiny karibských států v roce 1951 nepodepsala dohodu o pomoci uprchlíkům.

Rebelové na výzvu humanitárních organizací přestali blokovat konvoj Mezinárodního výboru Červeného kříže s 1,6 tunou pomoci a doprovodili ho do cíle ve městě Gonaives, kde také mezinárodní nevládní organizace CARE začala rozdávat potraviny asi 50 tisícům strádajících lidí.

Vypálená policejní stanice
Vzbouřenci se naposledy v pondělí úspěšně zaměřili na dobytí města Hinche. Důležité padesátitisícové středisko leží ve střední části země zhruba sedmdesát kilometrů severozápadně od metropole Port-au-Prince.

Hlavním terčem pondělního ataku byla policejní stanice. Při operaci zahynuli nejméně tři lidé včetně šéfa policie. Jeho podřízené povstalci vyhnali. Pak osvobodili vězně a stanici zapálili.

Podle svědků vedl útok nechvalně známý Louis-Jodel Chamblain. Bývalý vůdce krutých polovojenských jednotek z doby vlády junty v letech 1991-1994 má na svědomí množství mrtvých a zmrzačených lidí. Dosud se ukrýval v Dominikánské republice.

Haitský rebel stráží barikádu na silnici do Gonaives. (17. února 2004)

Chlapec prochází kolem spáleného auta ve městě Gonaives na Haiti, kde povstali rebelové. (17. února 2004)

Rebel gestikuluje u barikády na silnici vedoucí do města Gonaives. (17. února 2004)

Haitský prezident Jean-Bertrand Aristide před schůzkou se zástupci OSN a Mezinárodního červeného kříže v Port-au-Prince. Aristide, který čelí v posledních dnech násilné kampani vzbouřenců usilujících o jeho svržení , požádal o mezinárodní pomoc při řešení situace v zemi. (17. února 2004)

Haitský rebel nese transparent s karikaturou současného prezidenta Jean-Bertrand Aristida. (17. února 2004)

Haitská policie zatýká studenta, který na policii házel kamení. (17. února 2004)

Haitský policista se chrání ve vchodu domu, před kterým došlo k protestům. (17. února 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video