Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Haiti půl roku po ničivých otřesech: přibyly stany, pach mrtvých těl zůstal

  9:55aktualizováno  9:55
Na ulicích a v kempech stále žije 1,6 milionu lidí bez skutečného domova. Situace se výrazně nezlepšila ani půl roku po ničivém zemětřesení, při němž zahynulo podle odhadů vlády až 300 tisíc Haiťanů. Jak Haiti pomáhají Češi?

Provizorní přístřešky vznikají všude, v tomto případě mezi silničními pruhy na okraji Port-au-Prince. | foto: Lucie Suchá, MF DNES

Jsou modré, černé, vzorované. Jsou šedé, modré. Jsou z plachet, plechů, ze dřeva, jsou z listů banánovníku. Jsou celtové. Jsou z hadrů. Jsou z lepenkových krabic. Jsou z koberců. Jsou z kusů oblečení. Jsou z igelitů. Jsou ze všeho a jsou všude.

Na silnicích, na chodnících, bývalých loukách, na zahradách, uprostřed polí i přímo před troskami prezidentského paláce. Stany, kterým zdejší lidé říkají domov. Lépe řečeno stany, které pro 1,6 milionu zdejších lidí domovem být musí.

Zemětřesení

Otřesy o síle 7 stupňů Richterovy škály přišly 12. ledna v 16:53 místního času. Zemřelo při nich podle různých odhadů 230 až 300 tisíc lidí. Dodnes žije 1,6 milionu lidí v provizorních přístřešcích a stanech. Někdejší americký prezident Bill Clinton, který je v čele výboru pro rekonstrukci Haiti včera v rozhovoru pro AP uvedl, že země, které se zavázaly poslat pomoc v celkové hodnotě 5,3 bilionu dolarů, zatím dostály svým závazkům jen z deseti procent. Týká se to i USA, které poskytly zatím 30 milionů místo slíbeného 1,15 bilionu. Tuto částku musí uvolnit Kongres (vše o zemětřesení na Haiti čtěte zde).

Pokud domovem můžete nazvat pár metrů čtverečních s matrací, na níž se v noci musí směstnat třeba i deset lidí. Tak vypadá Haiti půl roku po zemětřesení.

Haiti překvapilo a stále překvapuje. I odborníky. Přes miliardy dolarů, které sem proudí, přes statisíce lidí, kteří sem přijíždějí pomáhat, se tento stát jaksi zasekl ve fázi, kdy stále potřebuje akutní pomoc na zajištění základních potřeb.

Třeba na vodu nebo na stany. Tato fáze obyčejně přejde do tří měsíců. Jenže tohle je Haiti. Každý pokrok tu stojí tak nějak více peněz i času než v jiných zemích, které byly v minulosti stiženy katastrofou.

Proč? Protože Haiti je prostě jiné. Téměř 53 procent obyvatel starších patnácti let neumí číst a psát. Průměrný věk tu kvůli nemocem a pohromám dosahuje pouhých 20,5 roku (jen pro srovnání, v Česku je to 40,4 roku). Osmdesát procent obyvatel tu žije pod hranicí chudoby. Země nemá infrastrukturu. Stát dnes neplatí ani učitele či lékaře.

Haiti nyní zachraňují peníze z ciziny, mezi nimi i ty české. Ve sbírkách po katastrofě našetřili Češi téměř 130 milionů korun, celkem i s příspěvky magistrátů putovalo na Haiti necelých 160 milionů korun. V Americe v souvislosti s haitskou katastrofou zažily svou premiéru dárcovské SMS. - čtěte Amerika poslala Haiti přes SMS už tři miliony dolarů

Z českých peněz se zde staví klinika, ošetřují se nemocní, vznikla tu centra pro děti, platí se třeba i projekt Peníze za práci. V něm dostávají místní lidé pět dolarů za den za odklízení trosek či třeba za kopání příkopů u cest.

Ženy a děti přicházejí pro vodu na mytí, praní i pití k jedinému, byť znečištěnému zdroji. Nádrž nyní čeká za české peníze oprava. Během měsíce by měla být voda nezávadná.

Ženy a děti přicházejí pro vodu na mytí, praní i pití k jedinému, byť znečištěnému zdroji. Nádrž nyní čeká za české peníze oprava. Během měsíce by měla být voda nezávadná.

Češi tu mají dobré jméno. Obracejí se na ně i místní organizace s žádostmi o pomoc. I když by to mělo být logicky spíše naopak. Ti, kdo se spíše vyznají, by měli být místní. Tak například Marek Soos z české Adry hledal uprostřed noci umístění v sirotčinci pro dítě, které se objevilo ve městě Petit Goave a nevědělo, odkud je a kde má rodiče. Valérie Svobodová z Člověka v tísni zase pomáhala zajistit ošetření znásilněné holčičky.

Česká pomoc se většinou soustředí mimo hlavní město, kde působí nejvíce organizací z celého světa. A také na projekty, které by měly Haiťanům pomoci vyřešit nejen současnou situaci, ale pomoci i v budoucnu.

Ženy a děti přicházejí pro vodu na mytí, praní i pití k jedinému, byť znečištěnému zdroji. Nádrž nyní čeká za české peníze oprava. Během měsíce by měla být voda nezávadná.

Ženy a děti přicházejí pro vodu na mytí, praní i pití k jedinému, byť znečištěnému zdroji. Nádrž nyní čeká za české peníze oprava. Během měsíce by měla být voda nezávadná.

Třeba Robertě Berthideové. Z vesničky Pika přišla zrovna k trubce, z níž vytéká voda do blátivého koryta. Ve vodě stojí ženy a děti a odchytávají na první pohled čistou tekutinu do kbelíků, aby vypraly prádlo, nebo do kanystrů, aby ji donesly domů na vaření. Z podzemní nádrže vlastně vedou trubky tři. Dvě jsou však od zemětřesení nefunkční. Nádrž je porušená a voda uniká.

"To, že jí není dost, není jediný problém. Horší je, že víme, že není čistá. Máme z ní průjmy, problémy se žaludkem. Ale pořád je to jediný zdroj," říká Roberta. Uznává také, že to, že s ostatními ženami pere a koupe se nad nádrží, může vodu pod zemí znečistit.

Chudé Haiti:

Krvaví diktátoři, převraty či přírodní katastrofy

"Testy ukázaly, že počet bakterií v jejich vodě je pětinásobně větší, než je vůbec ta nejvyšší hygienická hranice," potvrzuje Marek Soos z Adry. Právě tato organizace bude ve vesnici nádrž rekonstruovat. A nově také instalovat úpravnu vody.

Jenže i přes obrovskou pomoc směřující na Haiti z celého světa vypadají ulice zasažených měst stejně jako pár týdnů po otřesech. Při okrajích silnic leží hromady sutin, trosky domů se většina majitelů ani nesnaží odklidit. To jen ti, kteří mají peníze na jejich rekonstrukci.

Děti a ženy chodí s kanystry pro vodu i ke zdrojům vzdáleným několik kilometrů.

Děti a ženy chodí s kanystry pro vodu i ke zdrojům vzdáleným několik kilometrů.

Jeden ze sirotků v College Pape Jean Paul II. ve městě Petit Goave, který přišel o rodiče během zemětřesení na Haiti.

Jeden ze sirotků v College Pape Jean Paul II. ve městě Petit Goave, který přišel o rodiče během zemětřesení na Haiti.

U takových domů se objevuje opět světlý písek, z nějž by se správně ani nemělo stavět, ale který je levnější než ten klasický. U takových domů se objevují postavy odhazující kamení ze zničených domů. A u takových domů se občas objeví kouř.

Tak jako právě teď v části Port-au-Prince, které se říká Canape Vert. Černý dým a podivný zápach linoucí se zpoza zdí zahrad lemujících hlavní ulici znamená jediné. Haiťané právě našli tělo některého ze svých příbuzných a pálí je.

Jak pomáhají Češi

Adra
veřejná sbírka: 15,6 mil.korun + státní peníze: 6 mil. korun
číslo účtu: 4028 4028/0300 - variabilní symbol 391
Adra působí především v regionu Petit Goave. Vedle humanitárního projektu má i zemědělský projekt, v němž učí farmáře, jak ochránit pole před hurikány a zemětřeseními. Zabývá se i rekonstrukcí zdrojů pitné vody.

Arcidiecézní charita Olomouc
veřejná sbírka: 61 mil. korun + státní peníze: 6,7 mil. korun
účet: 35-1868350237/0100 - variabilní symbol 99999 nebo DMS na číslo 877 77 ve formátu DMS HAITI Charita z každé DMS obdrží 27 Kč.
Arcidiecézní charita působí především v hlavním městě Port-au-Prince. V projektu Peníze za práci najímají místní lidi, kterým platí 5 dolarů denně za odklízení trosek. Češi pomáhají také ve škole a v sirotčinci.

Care
peníze od českých dárců: 51 000 eur (v přepočtu 1,3 mil. korun)
číslo konta: 219619502/0300 - var. symbol: 1006001234
Rakouská Care, která začíná působit i v ČR, se na Haiti zaměřuje na psychosociální pomoc dětem a rodičům zvládat psychické následky po zemětřesení.

Člověk v tísni
veřejná sbírka: 45 mil. korun + státní peníze: 5,4 mil. korun
příspěvek polské humanitární organizace 0,750 mil.
číslo konta: 4095 4095/0300
Člověk v tísni zajistil například provizorní přístřešky pro osmnáct škol, školí učitele. Provozuje dvě dětská centra, kde mohou děti, jež nemají peníze na školy nebo jsou sirotci, trávit den.

Hand for Help
veřejná sbírka: 1,8 mil. korun + státní peníze: 6,6 mil. korun
slevy a dodaný materiál 9 mil.
číslo konta: 233 948 441/0300
Liberecká organizace staví na Haiti kliniku za 30 milionů korun.

Lékaři bez hranic
veřejná sbírka: 3,68 mil. korun + státní peníze: 4 mil. korun
číslo účtu: 210 10 50 700/2700 - var. symbol pro Haiti je 111
Peníze byly použity na Haiti hned po katastrofě na hrazení mezinárodních týmů lékařů, kteří ošetřovali raněné. Nyní se soustředí na psychologickou podporu i pomoc obětem sexuálního násilí. Lékaři bez hranic také zřídili jediné oddělení na léčbu těžkých popálenin v zemi. V zemi působí ve 20 zdravotnických zařízeních a skrze 4 mobilní kliniky. Celkem zde provedli 7 677 operací a ošetřili 136 918 pacientů.

zdroj: humanitární a rozvojové organizace

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Stíhač Vernon R. Richards ve stroji P-51D Mustang doprovází letku bombardérů...
Mustangy na modrém nebi. Britové vydali vzácné barevné fotky z války

Britské Imperiální válečné muzeum vydalo publikaci se vzácnými barevnými fotografiemi z druhé světové války. Většina snímků pořízených v té době byla přitom...  celý článek

Dcera oligarchy závodila v ulicích Charkova, zabila pět lidí
VIDEO: Dcera byznysmena závodila v ulicích Charkova, zabila pět lidí

Ukrajinou otřásla nehoda v Charkově, kde dvacetiletá řidička ve středu večer vjela luxusním terénním vozem do davu. Na místě zemřelo pět lidí, řidičce hrozí...  celý článek

Milán, hlavní město Lombardie
V katalánských stopách. Benátsko a Lombardii čeká plebiscit o autonomii

V Lombardii a Benátsku se v neděli konají referenda o posílení autonomie. Jsou sice právně nezávazná, lze je však také vnímat jako součást odstředivých...  celý článek

Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?
Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?

Vyšumění přátelství nemusí být jen vaše vina.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.