Hadův hřích?

Farmaceutické firmy se dveřmi i oknem snaží vsoukat do ordinací, aby lékaři předepisovali zrovna jejich lék. Dávají za to dárky, školí lékaře, platí bohulibé statky. Chovají se proto nemravně? Slyšíme názory, že ano. Ale kdo tu vlastně víc natrhává etice kabát? Hřešil v ráji had-pokušitel, anebo Eva? Farmaceutické firmy jsou podniky a jejich byznysem je výroba a prodej léčiv. Konkurence je nesmírná. Každý touží, aby právě jeho pilule, co nejvíc pilulí, byly hrazeny ze zdravotní pokladny.

Ale reklamu dělat nesmějí. Jak jinak než útokem na ordinace a pojišťovny mohou na sebe upozornit, napojit se na studnu veřejných peněz? Neeticky se chová především ten, kdo jejich reklamním fintám podlehne. Ten, kdo povolí či předepíše lék X proto, že naplní fond pro služební cesty, dá se "přesvědčit" darovaným rentgenem.

Ataky soukromého byznysu se neodehrávají pouze v medicíně. Jistý penzijní fond třeba získával klienty přes děti ve školách. Učitelé mu pomáhali - za příslib peněz pro školu.

Připadá nám tohle všechno nevkusné? Možná. Zakážeme tedy pro klid duše získávání a ovlivňování klientů v ordinacích, ve školách? Seznam zákazů by byl nekonečný. Etický míč je na druhé straně. Na straně lékařů, aby se nenechali svést odměnami, i kdyby vypadaly sebenevinněji. Na straně škol, aby dealery poslaly pryč.

Etické kodexy nechť si vypracují a hlídají asociace firem, lékařské komory, školy... Stát to neumí. Umí jen prostinké "zakázat - povolit". Příliš hrubý nástroj na pavučinku morálky.

Přesto by bylo naivní spoléhat se výhradně na svědomí, kulturní zvyklosti či odpovědnost jedinců a spolků. Najmě ve zdravotnictví, kde peníze jsou všech a zájem léčit co nejúsporněji není v systému zakódován. I proto si platíme kontrolory.
Říká se jim zdravotní pojišťovny.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video