Hádku o Kolumba rozlouskne test DNA

Španělské město Sevilla a Santo Domingo v Dominikánské republice se už léta hádají o to, kdo z nich má ostatky slavného mořeplavce Kryštofa Kolumba. Dva španělští učitelé se nyní rozhodli, že se pokusí zjistit, kdo doopravdy objevitelovy kosti uchovává. Podle listu New York Times jim k tomu pomohou genetické testy.

"Dnes máme na výběr dva, možná dokonce tři Kolumby," říká vedoucí projektu, učitel dějepisu Marcial Castro. Tvrdí, že srovnávacím základem by mohl být genetický materiál Kolumbova nemanželského syna Hernanda, který se narodil z jeho milostného vztahu s Andalusankou z Cordóby.

Právě Hernando, který byl pohřben v Granadě, má "posloužit" k tomu, aby se uskutečnila pozdní zkouška otcovství. Castro totiž už požádal granadskou genetickou identifikační laboratoř, aby z jeho kostí vyextrahovala genetický materiál.

Exhumace zatím nebyla nepovolena
Svůj projekt by Marcial Castro a Sergio Algarrada chtěli dokončit v roce 2006, přesně k pětistému výročí Kolumbova úmrtí.

Otevřenou ale dosud zůstává otázka, zda exhumaci Hernandových ostatků povolí katolická církev a zda španělské a dominikánské úřady dají souhlas ke srovnávacímu genetickému testu jimi uchovávaných tělesných pozůstatků.

Není ani jasné, zda bude možné v kostech ještě najít dostatek nedotčeného genetického materiálu.

Kolumbus putoval i po smrti
Kryštof Kolumbus zemřel 20. května 1506 ve španělském Valladolidu. Podle svého přání měl být pohřben v Americe, tam ale v té době údajně ještě nebyl žádný kostel odpovídající velikosti.

Proto byl napřed uložen ve františkánském klášteře v Valladolidu. O tři roky později pak nastoupil svou první posmrtnou cestu do rodinné kaple na ostrově La Cartuja v Seville.

V roce 1537 získala Kolumbova snacha María de Rojas y Toledo královské povolení k převozu ostatků svého tchána a také svého manžela Diega Colona do Santo Dominga. Tam je chtěla uložit v nově postavené katedrále.

V roce 1795 ale Španělé nechtěli cenné ostatky přenechat Francouzům, a tak je nechali - otázkou ovšem je jaké - převézt do Havany. Tam zůstaly až do španělsko-americké války v roce 1898, kdy se Španělé rozhodli pro jejich repatriaci do Sevilly.

Už v té době propukl spor
Už v té době ale propukl spor o "pravé" ostatky: při vykopávkách v katedrále v Santo Domingu totiž byla v roce 1877 objevena olověná skříňka s nápisem "Don Cristobal Colon" - což bylo španělské jméno Kryštofa Kolumba. Skříňka obsahovala 13 velkých a 28 malých kousků kostí - a olověnou kulku pocházející údajně ze střelného zranění.

Ostatky byly uloženy v památníku Faro de Colon v Dominikánské republice. Dominikánské úřady usoudily, že Španělé omylem odvezli do Havany a nakonec do Sevilly jiné než Kolumbovy pozůstatky. Kolumbus podle nich tedy leží v souladu se svým posledním přáním v americké zemi.

Aby se celá záležitost ještě více zkomplikovala, byly v roce 1950 nalezeny kosti také v kapli na ostrově La Cartuja, Kolumbově druhém pohřebišti. Kde tedy slavný objevitel skutečně nalezl místo svého posledního odpočinku, se zatím přesně neví. Odpověď teď budou hledat místo historiků genetici.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video