Gibraltar, britské zámořské území na jihu Pyrenejského poloostrova

Gibraltar, britské zámořské území na jihu Pyrenejského poloostrova | foto: Profimedia.cz

Hádka o útes. Španělsko má nárok na kontroly, zní z Bruselu

  • 8
Brusel se přiklonil na stranu Španělska ve sporu o rybolovné oblasti kolem Gibraltaru. Podle Evropské komise Madrid neporušil unijní pravidla, když v létě zavedl přísné kontroly na hranicích tohoto britského území na jižním cípu Pyrenejského poloostrova. Pře v posledních měsících znovu vyhrotila vztahy mezi Madridem a Londýnem.

Výkonný orgán Evropské unie oznámil, že nenašel žádný důkaz o tom, že by Madrid zavedením kontrol osob a zboží na španělsko-gibraltarské hranici porušil unijní právo.

Letitý spor

Hádka o kontroly a o útes je vyhrocením letité pře o území. Španělsko bylo nuceno Gibraltar postoupit Británii v roce 1713 na základě Utrechtské smlouvy, která ukončila války o španělské dědictví. Madrid tvrdí, že vydalo pouze známou skálu s městem na jejím úpatí, ne však okolní teritoriální vody a vzdušný prostor. Gibraltar si ale dělá nárok na vody v okruhu tří námořních mil, tedy skoro šesti kilometrů.

V září Evropská komise na Gibraltar vyslala tým inspektorů, aby situaci posoudil. Británie a Gibraltar si totiž stěžovaly na údajně přehnaně přísné hraniční kontroly, které způsobily dlouhé fronty na hranicích.

Unijní odborníci se zabývali jen otázkou hraničních a celních kontrol mezi enklávou a vnitrozemím, nikoli problematiku životního prostředí a rybaření. Roztržka mezi Londýnem a Madridem kvůli Gibraltaru vypukla kvůli gibraltarské stavbě umělého útesu zasahujícího do prostoru, kde loví španělští rybáři.

50 eur za překročení hranice

Španělská vláda tvrdí, že útes bude bránit v navigaci španělských plavidel. Situaci vyhrotila zavedením hraničních kontrol a také úvahami o poplatku za překročení hranice s Gibraltarem ve výši 50 eur (téměř 1 300 korun) a také o možnosti uzavřít vzdušný prostor nad kolonií pro britské letouny využívající gibraltarské letiště.

Britské ministerstvo zahraničí v reakci na rozhodnutí Evropské komise vyjádřilo přesvědčení, že Madrid zavedením "politicky motivovaných" kontrol unijní legislativu porušil. "Nadále jsme přesvědčeni, že španělská vláda postupovala - a nadále postupuje - nezákonně tím, že zavedla nepřiměřené a politicky motivované kontroly," uvedlo britské ministerstvo. Londýn dále tvrdí, že před zraky expertů vyslaných Evropskou komisí se Španělsko snažilo, aby byl provoz na hranici hladší než jindy.

Evropská komise rovněž Británii a Španělsku zaslala doporučení, jak se napříště vyvarovat zdržením na hranicích. Země mají těsněji spolupracovat v boji proti pašování cigaret a přeshraničnímu zločinu, což jsou problémy, jimiž Madrid oficiálně zdůvodňoval zpřísnění ostrahy hranic.

Gibraltar má v EU zvláštní postavení. Na rozdíl od mateřské země se však na něj nevztahují čtyři součástí evropské politiky, tedy celní unie, společná obchodní politika, společná zemědělská politika a pravidla společného rybolovu. Gibraltar není ani součástí schengenského prostoru, který zajišťuje volný pohyb osob. Proto mohou Španělé na jeho hranicích provádět kontroly lidí i zboží. Ty by však měly plně respektovat právo EU a dodržovat určité proporce.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video