Volby ve státě Illinois. Ilustrační snímek

Volby ve státě Illinois. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Hackeři napadli volební systém, hlásí tajné služby USA. Z útoku viní Rusko

  • 112
Databáze voličů ve dvou státech USA se staly terčem hackerského útoku. Vyšetřovatelé z FBI ho připisují ruské tajné službě. Útočníci se dostali k osobním údajům voličů z Illinois, úřady v Arizoně musely celý systém odstavit. Pokud se hackerům podaří do seznamů zasáhnout, ohrozí to prezidentské volby.

Zprávu o kybernetickém útoku přinesla v pondělí televize NBC News. Hackeři podle ní získali přístup do seznamu registrovaných voličů ve státě Illinois a stáhli si osobní údaje o 200 tisících lidí. Státní volební komise uvedla, že útočníci žádná data nevymazali ani nepozměnili. Pokud by se jim to časem podařilo, mohli by však uvrhnout do nejistoty listopadovou volbu prezidenta.

Útočníci také na jaře napadli počítač jednoho z členů volební komise v Arizoně. Dostal se do něj škodlivý software, s jehož pomocí hackeři získali úředníkovo uživatelské jméno a heslo.

Voličské seznamy

Neoprávněný přístup do registru voličů může v USA způsobit vážné problémy.

Finální rozhodnutí, koho chce Američan poslat do Kongresu nebo Bílého domu, je sice tajné, ale voliči do registrů uvádějí, zda podporují Demokratickou nebo Republikánskou stranu.

Registrovaný podporovatel pak může hlasovat třeba ve stranických primárkách.

Pokud by se hackeři naučili zasahovat do údajů v databázi, mohou vyškrtnout voliče podporující některou ze stran. Ti by pak k volbám nemohli.

Následkem by zřejmě nebylo přímé zvrácení výsledku, ale zpochybnění voleb. Ti, kterým hlasování nebylo umožněno, by se oprávněně bránili, takže by volbu bylo třeba opakovat. Výběr nového prezidenta USA by to uvrhlo do nejistoty.

Arizonská státní tajemnice Michele Reaganová listu Washington Post řekla, že hrozba narušení voleb byla „věrohodná a významná - osmička na stupnici od 1 do 10“. Jakmile se o útoku dozvěděla, nechala Reaganová celý registr voličů na týden odstavit.

Stopy vedou k ruské vládě

Když federální vyšetřovatelé z FBI porovnávali záznamy o provozu volebního systému v obou napadených státech, všimli si v obou případech stejné IP adresy. Ta je podle médií dovedla až do Ruska. Úřady oficiálně neoznámily, jestli z útoku podezírají „obyčejné“ kriminálníky nebo zaměstnance vlády.

Důstojníci kontrarozvědky však novinářům pod podmínkou anonymity potvrdili, že FBI z prolomení ochrany voličských seznamů podezírá tajné služby Kremlu. „Pokud jde o provázání ruské vlády s nedávnými hackerskými útoky, ještě nikdy jsme nedošli tak daleko,“ cituje jednoho z nich NBC.

Hackeři s vazbami na Rusko jsou podezřelí i z útoku na servery Demokratické strany, o nichž FBI informovala v červenci. Podle agentury Reuters jejich počínání kontrarozvědka sledovala celý rok, kvůli vysokému stupni utajení se však o útoku nedozvěděla ani většina kongresmanů (psali jsme zde).

Zaměstnanci FBI oslovení americkými médií potvrzují, že úřady mají z případného zájmu Rusů o prezidentské volby „vážné obavy“.

Volební systémy přitom nepatří mezi „kriticky důležitou infrastrukturu“ pod federálním dohledem, o zabezpečení serverů se starají volební komise na úrovni jednotlivých států. Ministerstvo národní bezpečnosti jejich šéfy v létě požádalo, aby případným podobným útokům věnovalo maximální pozornost.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue