Kybernetické útoky už řeší BIS i policie.

Kybernetické útoky už řeší BIS i policie. | foto: Profimedia.cz

Hackerské útoky už řeší policie i BIS, pachatelům hrozí až osm let

  • 45
Policie ve spolupráci s Bezpečnostní informační službou začala prověřovat aktuální útoky hackerů na velké servery na českém internetu. A to kvůli podezření z trestného činu neoprávněného přístupu k počítačovému systému. Policie uvedla, že útoky byly vůbec největšími od zavedení internetu v Česku. Najít pachatele však bude těžké, připouští policisté.

Policie v současné době zjišťuje, zda je mezi jednotlivými útoky nějaká souvislost. "Nyní zjišťujeme, jestli spolu útoky souvisí. Samozřejmě je tu ten předpoklad, ale musíme to důkazně potvrdit," uvedl šéf odboru informační kriminality policejního prezidia Karel Kuchařík. Zda má policie konkrétní podezřelé, nechtěl komentovat.

Příčiny útoku policie v současné době vyšetřuje. Speciální vyšetřovací tým zatím zřídit neplánují. "Nicméně je tady součinnost se zahraničím a do jisté míry jsme odkázáni na pomoc zahraničních kolegů," dodal Kuchařík.

Kyberútoky už řeší také Bezpečnostní informační služba (BIS). "Ano, útoky hackerů se zabýváme ve spolupráci s policií a Národním centrem kybernetické bezpečnosti. Podnikáme určité kroky, které by v budoucnu umožnily podobným činům předcházet. Identifikace pachatelů je však v podobných případech  extrémně složitá," řekl iDNES.cz mluvčí BIS Jan Šubert.

Česká republika je už čtvrtý den svědkem ojediněle intenzivních útoků. Vše svědčí pro to, že jde o pokračování útoků z minulých dní. V pondělí zatím neznámý útočník vyřadil z provozu přední české zpravodajské servery (čtěte zde), v úterý nejstarší a největší český vyhledávač Seznam.cz (více zde) a ve středu se útoky zaměřily na banky (čtěte zde).

Hackerům hrozí až osm let vězení

Advokáti specializující se na internetové zločiny se shodují, že iniciátorům útoku mohou hrozit vysoké tresty. "Viníci útoků riskují trestněprávní postih například za trestný čin neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací, ale také vznik povinnosti náhrady škody, která může být značná," uvedl advokát Martin Strnad z advokátní kanceláře Havel, Holásek and Partners.

Trestní sazba se liší v závislosti na výši způsobené škody. V případě škody velkého rozsahu, tedy nejméně pěti milionů korun, hrozí pachatelům tři až osm let vězení.

Způsobená škoda může podle Strnada spočívat zejména v přímých nákladech na boj s útoky v podobě platů specialistů, dodatečné služby a hardware. Nezanedbatelný je pak také možný vznik škody kvůli nedostupnosti služeb, čímž napadené společnosti přicházejí o zisk. "Trestněprávní postih není nijak omezen místem pobytu pachatele a v případě náhrady škody dokonce ani věkem. S nezletilým odpovídá společně a nerozdílně jeho zákonný zástupce," dodal Strnad.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue