Server WikiLeaks (Ilustrační foto)

Server WikiLeaks (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Hackeři už dvakrát napadli WikiLeaks. Může ho vyšachovat kyberútok USA?

  • 123
Server WikiLeaks vychrlil od neděle stovky depeší diplomatů USA, které mohou otřást základy mezinárodního společenství. Kybernetický atentát mnozí přezdívají nové 11. září. Proč tedy nejmocnější armáda planety nepodnikne zničující protiútok? Zastavit WikiLeaks totiž není tak snadné jako vybombardovat vesnici.

Přesto se o to hackeři od neděle pokusili už nejméně dvakrát. Vždy použili stejný způsob - web zahltili vlnou dotazů a tím ho na chvíli vyřadili z provozu. První takový útok stránka zaznamenala už v neděli večer, jen pár hodin před zveřejněním prvních depeší.

ÚNIK DEPEŠÍ NA WIKILEAKS

Smršť dotazů na stránku údajně vyslal americký hacker, který si říká Jester. Podle britského listu The Independent nelze jeho tvrzení ověřit, ale pravdou zůstává, že Jester WikiLeaks obviňuje z ohrožení amerických vojáků a podobné útoky podnikl už dříve na islamistické stránky.

Druhý, daleko silnější útok, vyřadil stránku z provozu v úterý. I tentokrát to ale byl jen nicotný výpadek. WikiLeaks i tak začal přesouvat svá data na záložní servery Amazonu mimo Irsko a Spojené státy. Proti internetovému protiútoku se ale web, na který má teď spadeno celá americká zahraniční politika, pojistil i jinak.

Sprška citlivých depeší je nezastavitelná

Experti předpokládají, že má v záloze připravenou úplně stejnou stránku, která může začít fungovat okamžitě, jakmile ta současná padne v kyberbitvě. Tím, že WikiLeaks dal data v předstihu médiím, učinil spršku depeší amerických diplomatů téměř nezastavitelnou.

Největší výhodou serveru a zároveň důvodem, proč si na něj nepřijdou ani pěšáci americké kyberarmády, je však struktura stránky. Síť WikiLeaks je složená z anonymních dobrovolníků, které spojuje jen web a přesvědčení, že veřejnost má znát všechny informace.

ASSANGE JE PRÝ VE VELKÉ BRITÁNII

Švédský nejvyšší soud potvrdil platnost zatýkacího rozkazu, který vydala švédská justice předminulý týden na Juliana Assangeho kvůli podezření ze sexuálních deliktů. Švédské úřady však chtějí vydat zpřesněný zatykač. Podle britského tisku se devětatřicetiletý Australan, jehož stíhá i Interpol, nachází ve Velké Británii a tamní policie prý na něj má kontakt.

Ještě předtím, než se WikiLeaks začal přesouvat na různé servery v zahraničí, využíval servisu švédského providera PRQ, jenž je oblíbený mezi různými aktivisty, disidenty a uprchlíky, kteří ve svých zemích internetové stránky provozovat nemohou. Poskytuje totiž ochranu i před sofistikovanými ataky hackerů.

WikiLeaks chrání několik států

WikiLeaks svým způsobem chrání několik zemí, protože útok na server v daném státě může být považován za útok na celou zemi a Washington by musel vždy příslušnou vládu žádat o svolení k akci proti WikiLeaks. V opačném případě by mohlo dojít k nepříjemnému diplomatickému faux pas.

A pak je tu ještě jedna pojistka. Zakladatel WikiLeaks Julian Assange vyzval své příznivce, aby si stáhli a uložili tajemné "zálohové soubory" pro případ, že by se jemu nebo webu něco nenadálého přihodilo. Pak se vypařil a nikdo netuší, kde se ukrývá.

FAKTA O WIKILEAKS

Mediální organizace WikiLeaks umožňuje anonymní publikaci tajných materiálů pocházejících z prostředí firem, státních institucí a dalších organizací. Je provozována neziskovou organizací Sunshine Press.

- Webová stránka WikiLeaks byla založena na konci roku 2006 několika lidmi. Jejich identita není známa. Ví se pouze, že mezi nimi byl Julian Assange a několik uprchlíků z Číny. Oficiálně začal server WikiLeaks fungovat v roce 2007.

Julian Assange v Ženevě (4. listopadu 2010)- Server tvrdí, že už uveřejnil víc tajných dokumentů výzvědných služeb, než všechna ostatní média světa dohromady. Zároveň se mu prý vždy podařilo utajit zdroj informací a vyhrát všechny soudní spory. Podle provozovatelů WikiLeaks je důvěryhodnost každé informace před zveřejněním prověřována.

- Začátkem roku Assange prozradil, že o chod WikiLeaks se neustále stará asi pět lidí. Dalších zhruba 800 lidí jsou občasní spolupracovníci.

- Server je financován z darů soukromých lidí. Odmítá přijímat peníze od firem a vlád.

Stránka WikiLeaks, kde byly zveřejněny tajné depeše americké diplomacie (29. listopadu 2010)- Letos vyvolal server WikiLeaks několikrát celosvětový rozruch. V červenci zveřejnil 77 tisíc tajných zpráv z války v Afghánistánu a v říjnu statisíce utajovaných amerických dokumentů o válce v Iráku. Na konci listopadu pak dal veřejnosti k dispozici diplomatické depeše, které obsahovaly nelichotivé úsudky amerických diplomatů o osobnostech světové politiky.

- Server obdržel již několik ocenění, mimo jiné od organizace Amnesty International či britského magazínu The Economist. Letos v květnu jej americký deník New York Daily News zařadil mezi pět webových stránek, které mohou zcela změnit zpravodajství.

autor: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue