Obyvatel nelegální osady křičí na členy izraelské policie, kteří osadu zbourali. (21. května 2009)

Obyvatel nelegální osady křičí na členy izraelské policie, kteří osadu zbourali. (21. května 2009) | foto: Reuters

Haarec: Izrael vyklidí během jediného dne všechny ilegální osady

  • 47
Izrael hodlá během jediného dne zrušit všech 23 ilegálních osad na Západním břehu Jordánu, napsal izraelský deník Haarec. Kdy se tak stane, zatím není jasné, nicméně armáda židovského státu minulý týden nacvičovala evakuaci nelegálních osadníků. Židovský stát se zároveň nechce vzdát výstavby nových "legálních" sídlišť.

S plánem podle listu přišly bezpečnostní složky země a je s ním prý seznámený i předseda vlády. Mluvčí izraelského premiéra Benjamina Netanjahua i armáda ale odmítli zprávu komentovat.

Agentura Reuters připomněla, že s informací přišel stejný redaktor levicového deníku, který před lety dostal od někdejšího premiéra Ariela Šarona informace o plánech stáhnout osadníky i vojáky z pásma Gazy. Židovský stát z tohoto palestinského území v roce 2005 nakonec opravdu odešel.

Úřady očekávají, že se armáda při evakuaci osad setká s odporem osadníků, kterých žije v nelegálně vybudovaných sídlištích na osm tisíc. Naposledy zbourali policisté nelegální osadu v květnu, den po Netanjahuově návratu z Bílého domu. Evakuace asi čtyř desítek osadníků se tehdy obešla bez násilí. - přečtěte si Izraelské osadníky nechali dočíst z Tóry. Pak jim buldozery zbouraly dům

Na Západním břehu je přes sto osad, jejichž vybudování posvětila izraelská vláda. Nelegálních je zmíněných 23 sídlišť. Z hlediska mezinárodního práva jsou ale nelegální všechny.

Izrael je už několik měsíců pod silným tlakem USA, které žádají, aby židovský stát zastavil budování nových osad na Západním břehu. Včera "přitlačila" i Evropská unie. Švédské předsednictví Izrael vyzvalo, aby se zdržel "jakéhokoli provokativního postupu" ve východním Jeruzalémě. Podobně se vyslovily i Francie a Rusko. Izrael výzvy odmítl.

Zakládání izraelských osad na okupovaném palestinském území je jednou z největších překážek smíru na Blízkém východě a Izrael nyní plánuje výstavbu dalších obydlí ve východním Jeruzalémě, o který vede spor s Palestinci už přes čtyřicet let.

Izraelci anektovali východní Jeruzalém během války v roce 1967 a vyhlásili celé město za svou nedělitelnou metropoli. Palestinci ale ve východní části města (arabsky nazývaného Al-Kuds) spatřují metropoli svého budoucího státu.

Izraelské osady

Izrael začal stavět osady po Šestidenní válce v roce 1967 na zabraných územích - Západním břehu Jordánu, v pásmu Gazy (ale také na Sinajském poloostrově, tam je ale brzy zrušil). Před pár lety nechala izraelská vláda evakuovat také osady v pásmu Gazy.

Na Západním břehu zůstává přes sto legálních osad, v nichž žije na půl milionu lidí. Nelegálních sídlišť je asi dvacet. Izraelské vlády už několik z nich zbouraly, nicméně osadníci je v mnoha případech znovu postavili. Z hlediska mezinárodního práva jsou nelegální všechny osady.

Kromě praktických důvodů - osady poskytují izraelské vládě lepší kontrolu nad územím, hrály v jejich budování roli i náboženské motivy. Někteří osadníci hájí právo Židů na biblickou zemi, území svěřené jim bohem. Je to zhruba historická Judea a Samaří, což přibližně odpovídá dnešnímu Západnímu břehu.

Palestinci žádají zrušení všech osad. Předchozí izraelská vláda nabídla zatím nedojednaný kompromis. Podle něj se zachová několik největších židovských sídlišť, hlavně těch, která přiléhají k izraelské hranici. Jako kompenzaci za to tehdejší premiér Ehud Olmert Palestincům nabídl odpovídající území na jihu Izraele, poblíž pásma Gazy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video