H-Systém: Soud našel vady

  • 5
Jen co se případ zkrachovalého H-Systému, v němž přes tisíc lidí utopilo své životní úspory, dostal po několika letech vyšetřování k soudu, objevily se vážné překážky, které ohrožují samotný proces. U soudu má čelit obžalobě šest představitelů H-Systému včetně autora projektu "dostupného bydlení" Petra Smetky. Nejenže soudci Kamilu Kydalkovi zabere studování statisícistránkového spisu zhruba rok, ale už nyní je zřejmé, že pak případ nejspíš vrátí vyšetřovateli k "dopracování".

Ukázalo se například, že z některých soudem nařízených odposlechů obviněných osob ne- existují zvukové záznamy. Část odposlechů, byť alespoň v písemném přepise, navíc ve spise chybí úplně. Kromě toho jeden ze znalců, kteří připravovali důležitý posudek z oboru účetnictví, zemřel.

Hrozí proto, že soud bude požadovat posudek nový a právě kvůli tomu celý případ vrátí zpátky vyšetřovateli. Komplikace přiznává i soudce Kydalka: "Na posudku se podílelo osm znalců. Je otázka, které části zpracovával právě ten mrtvý znalec. Z posudku to není zřejmé. Požádal jsem tu znaleckou firmu, aby mi to sdělila, a pak se rozhodnu."

Znalec přitom zemřel ještě předtím, než vyšetřovatel případ H-Systém uzavřel a poslal k soudu. "Nevím, proč to nevyřešili dřív," podotkl Kydalka. Smetkovi advokáti už nyní dávají najevo, že budou trvat na tom, aby autoři posudku vypovídali před soudem. "Nevím ale, jak to udělají," řekl advokát Jiří Slavík.

O co jde v případu krachu H-Systému?

• Projekt H-Systému se rozjel v roce 1994, sliboval lidem byty a domky na okraji Prahy za polovinu běžné ceny.

• Nízké ceny měl zajistit princip hry Letadlo: prvním klientům přispějí na domek ti, kdo vstoupili do projektu později.

• V roce 1997 bydlela pouhá čtyřicítka z tisíce klientů. H-Systém se topil v dluzích a jeho pozemky byly zastaveny u bank.

• V roce 1999 policie obvinila šéfa projektu Petra Smetku z podvodu, zpronevěry a poškození věřitele.

• Později bylo obviněno dalších pět lidí z vedení H-Systému, ve vazbě je však jen Smetka.

• Vyšetřování ukázalo, že H-Systém připravil klienty o miliardu korun.

• Firmy napojené na impérium Petra Smetky odčerpaly jen od Komerční banky další miliardu korun.

• Letos v květnu dosud neznámý atentátník rozeslal lidem z vedení H-Systému bomby v dopisech. Jedna z výbušnin zranila syna bývalého člena představenstva firmy.

Bezprostředně po obvinění prvních čtyř představitelů H-Systému v prosinci 1999 policie začala odposlouchávat jejich devět telefonních linek. Zvukové záznamy rozhovorů však už neexistují a podle soudce Kamila Kydalky je ve spise dokonce písemný přepis z odposlechů jen jediného telefonu.

"Nerozumím tomu. Ve spise je pouze soudní rozhodnutí, kterým se povoluje odposlech na devět linek, ale přepis je jen z jedné. Kde jsou ty ostatní, to už ve spise není. Není nikde uvedeno, co se s nimi stalo," řekl soudce Kydalka, který bude žádat od policie vysvětlení.

Státní zástupce Boris Havel, který dohlížel na vyšetřování H-Systému, tvrdí, že z odposlechů policie nezískala žádný důkaz o trestné činnosti. S jedinou výjimkou: když loni v červnu policie zatkla bývalého šéfa H-Systému Petra Smetku, poslal SMS zprávu s textem "ÚKLID".

Policie se domnívala, že dával pokyn ke skartaci dokumentů. Jestli se to Smetkovi povedlo, dodnes nikdo neví. Adresáta zprávy policie nevypátrala. "Víme sice, že telefon patřil jisté dámě, ale zda byla zpráva určena pro ni, už nevíme.
Odmítla vypovídat," uvedl zdroj seznámený s vyšetřováním.

A kde jsou tedy ostatní odposlechy? Státní zástupce Havel na to říká: "Vyšetřovatel letos v únoru požádal pracovníky Služby kriminální policie, kteří odposlechy vyhodnocovali, o informaci, kde jsou audiokazety k přepisům odposlechu, a bylo mu řečeno, že žádné kazety již nejsou, neboť jejich vyhodnocením nebyly zjištěny důkazy o trestné činnosti."

Žalobce tak potvrdil, že o "ceně" odposlechu nerozhodoval vyšetřovatel případu. Ani to se soudci Kydalkovi nelíbí. "Vidím v tom problém." Mohlo se totiž stát, že na nahrávce byly informace, které člověk bez detailní znalosti případu nepovažoval za důležité, ale přitom důležité být mohly.

Vyšetřovatel Gejza Rakaš se omezil na strohé konstatování: "Všechno důležité ve spise je." Když koncem srpna dostal soudce Kydalka případ H-Systém na stůl, oznámil, že jen prostudování spisu mu bude trvat rok.

Denně by tak musel přečíst 270 stránek. Kydalka má však kromě této kauzy dvanáct dalších případů, které od něj podle loňské vyhlášky ministerstva spravedlnosti nemůže žádný z kolegů převzít. "Jediné, co může soudce Kydalka udělat, je požádat předsedu soudu, aby mu zatím nedával další případy," uvedla mluvčí ministerstva Iva Chaloupková.

Soudce nedokáže říci, kdy bude rozhodovat o tom, jestli má být Smetka nadále ve vazbě. Tříletá vazební lhůta Smetkovi končí v červnu 2003. Pokud se případ bude vracet zpět vyšetřovateli, může se stát, že Smetka vyjde z vazby dřív, než začne soud.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video