Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Gynekologie | foto: Profimedia.cz

Gynekologové si přilepšují. Kromě 30 korun chtějí i tisícikorunový poplatek

  • 730
Pacientky přijímáme, ale ročně nám zaplatíte 1 000 korun. Takovou větu slyší ženy v ordinacích některých pražských gynekologů a gynekoložek. Část lékařů si v metropoli kromě regulačních poplatků začalo účtovat i další peníze. A to buď jedenkrát ročně, nebo při každé návštěvě ordinace. iDNES.cz zmapoval několik případů.

Podle právníka, pojišťovny i ministerstva zdravotnictví mohou takovým jednáním za určitých podmínek lékaři porušovat zákon.

Platbu avizuje v ceníku na svých webových stránkách například jeden z lékařů z Prahy 6. "Balíček služeb nehrazených zdravotními pojišťovnami - roční poplatek 1 000 Kč," stojí v ceníku.

"Máme roční poplatek. Jsou v tom ultrazvuky, přednostní objednání, objednání na čas a jednorázová gynekologická zrcadla," dostane se vysvětlení ženě, která se v ordinaci telefonicky zeptá, proč by měla tisícikorunu platit. Personál také v telefonu potenciální pacientku poučí, že částku bude platit každý rok.

Například ultrazvuk a vyšetření pomocí zrcadel jsou součástí preventivní prohlídky. Pokud je žena pojištěná a lékař má s pojišťovnou smlouvu, vyšetření proplácí zdravotní pojišťovna. "Máte to hrazené pojišťovnou, ale my máme více než pět tisíc klientů, takže každý, kdo k nám chce, musí zaplatit tento poplatek," odvětí personál ordinace na dotaz potenciální pacientky, zda ultrazvuk a "zrcadla" nehradí pojišťovna.

počty gynekologů

ČR (rok 2009)
- počet žen: 5 349 616
- počet gynekologů:
1 211,26 (ambulatní péče, přepočet na plný úvazek)

Praha (rok 2009)
- počet žen: 637 935
- počet gynekologů: 200,43 (ambulatní péče, přepočet na plný úvazek)

Zdroj: ÚZIS ČR

Podle ministerstva zdravotnictví by lékaři kromě regulačních poplatků (tedy 30 korun za vyšetření) peníze požadovat neměli. "Mohou žádat přímou úhradu po pacientovi pouze v případě, že nemá uzavřenou smlouvu se zdravotní pojišťovnou a nejedná se o nutnou a neodkladnou péči," řekl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršen.

V případě, že by si nechal lékař zaplatit například za preventivní prohlídku, může jít podle osloveného právníka o trestný čin. "Pokud lékař vědomě požaduje po pojištěnci přímou platbu za hrazenou péči, jedná protiprávně a vystavuje se široké škále sankcí. Takové jednání totiž naplňuje znaky trestného činu podvodu," domnívá se Ondřej Dostál ze sdružení Platforma zdravotních pojištěnců ČR.

Výjimkou jsou podle právníka ordinace, které výběr peněz podmiňují nadstandardní službou. To je případ jedné z ordinací v Praze 4, kde rovněž od pacientek jedenkrát ročně inkasují 1 000 korun. "Poplatek je za to, že posíláme recepty domů pacientkám, objednáváme i ve večerních hodinách, pro těhotné máme 3D ultrazvuk, upozorňujeme formou SMS na prevenci, posíláme SMS výsledky prevence, komunikujeme s pacientkami SMS i emailem," vysvětlí po telefonu pracovnice ordinace.

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek podobné praktiky zaznamenal v ordinacích gynekologů i zubařů. "Domnívám se, že v současnosti se netýkají většího množství ordinací," řekl iDNES.cz s tím, že podobných plateb bude v budoucnu zřejmě přibývat. "Je to důkazem toho, že lékařů máme nedostatek a zdravotní pojišťovny platí úkony neadekvátně. Je potřeba si uvědomit, že doba levného a kvalitního zdravotnictví skončila. Buď bude zdravotnictví špičkové a pak si pacienti zaplatí, nebo nebude kvalitní a bude bez přímých úhrad pacientů," dodal.

Pacientky si nestěžují

Předseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák, který ordinuje v Brně, se zatím s podobným přístupem gynekologů nesetkal. "V našich ordinacích nepodmiňujeme převzetí do péče zaplacením žádné částky. Nikdy jsem se nesetkal se stížností od pacientky, že není spokojená s péčí, protože ji podmiňují zaplacením poplatku," řekl iDNES.cz Dvořák.

Pacientky si nestěžovaly ani ministerstvu zdravotnictví, České lékařské komoře, sdružení zdravotních pojištěnců nebo Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP), která pojišťuje více než polovinu obyvatel ČR.

O poplatku se ale diskutuje na několika internetových diskuzích. "Roční poplatek 1 000,- je sice dost, když tam jdete jednou za čas, ale vím, že když budu potřebovat objednat se ze dne na den nebo cokoli jiného, tak mi vyhoví," píše například o gynekologické ordinaci v Praze-Uhříněvsi jedna z diskutujících na fóru znamylekar.cz.

Žádná z institucí se proto chováním některých pražských gynekologů nezabývala. "Registrační poplatky lékař nemá právo vybírat, stejně jako by neměl vymáhat na pacientovi ´sponzorský dar´. Jestliže však pacient dar uhradí, není v možnostech pojišťovny lékaře za to postihnout, protože situace se jeví jako souhlasný krok pacienta," uvedl mluvčí VZP Jiří Rod.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video