Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Gynekolog si nechal platit 200 korun za prohlídku, VZP mu zruší smlouvu

  • 223
Všeobecná zdravotní pojišťovna zveřejnila jeden z případů, kdy lékař od pacientů vybíral peníze, ačkoliv za ošetření dostával zaplaceno i ze zdravotního pojištění. Týká se gynekologa z Velkého Meziříčí. Pojišťovna mu vypoví smlouvu. Lékař se brání, že peníze od žen vybírat musí, protože platby od pojišťovny mu nepokryjí náklady na vyšetření a chod ordinace.

„VZP získala od klientek informace, že gynekolog ze Žďárska vybírá v hotovosti platbu 200 korun za preventivní prohlídku. Obdobně postupoval i u těhotných žen, od kterých vyžadoval ještě vyšší částky. Vždy šlo přitom o služby, za které neměly ženy platit nic, protože jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění,“ uvedl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Oldřich Tichý.

Pacientky si ale na lékaře pojišťovně stěžovaly. A nezůstalo jen u toho. VZP poslaly i doklady, které chování lékaře podle pojišťovny potvrzovaly. VZP proto chce lékaři vypovědět smlouvu.

Lékař vybírá peníze jen od klientek VZP. MF DNES s ním hovořila. Tvrdil, že tak činí, protože platby od pojišťovny mu nepokryjí náklady na provoz jeho ordinace, ani na samotná vyšetření. Pojišťovnu na to, že nehradí skutečné náklady, upozorňoval, ale jeho připomínky neakceptovala. Rozhodl se proto s ní jít do otevřeného střetu. Na dveřích ordinace vyvěsil, že pacientky mu zaplatí dvě stovky. Podle lékaře je to jistina, kterou může ženám vrátit.

VZP je nemorální

Rozhovor s lékařem, který vybírá peníze

„Pacientkám ji vrátím, až mi VZP doplatí, co mi zaplatit má. Od 1. ledna 2009 došlo k navýšení u preventivní roční gynekologické prohlídky o 19 bodů, od loňského 1. ledna pak skokově o dalších 169 bodů. Ale VZP už nenavýšila to, čemu se říká úhradové limity. A tak zatímco jiné pojišťovny nemají problém nám všechno v průběhu roku zaplatit, VZP ten problém má. Už jsem ji na to upozorňovali loni od konce září, že pokud nebudou platit v plné výši, dáme to lidem k úhradě,“ uvedl gynekolog Stanislav Zeman.

Nápis na dveřích gynekologa, kterému chce VZP vypovědět smlouvu (13. února 2015)

Česká gynekologická a porodnická společnost o případu ví. „Závazné stanovisko v této věci vydáme až po jednání naší společnosti 27. února tohoto roku,“ upozornil její předseda Jaroslav Feyereisl.

„Pokud je skutečně pravdou, že zmíněný kolega vyžaduje od klientek některé zdravotní pojišťovny platbu v hotovosti za provedení preventivní prohlídky, považujeme jeho jednání za činnost v rozporu s platnou legislativou, porušující smlouvu, kterou má lékař uzavřenu s plátcem zdravotní péče, jde o chování krajně neetické,“ uvedl Vladimír Dvořák, místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti a předseda Sdružení soukromých gynekologů ČR.

 „Nemáme informace o tom, že by podobně postupovali jiní kolegové. Výbor odborné společnosti se bude případem zabývat na svém únorovém jednání. Jsem přesvědčen, že zaujme stejný postoj jako profesní organizace,“ dodal Dvořák.

Lékař přijde o smlouvu s pojišťovnou

„VZP gynekologa opakovaně upozornila, že postupuje v rozporu se zákonem, poškozuje klientky pojišťovny a zároveň i její dobré jméno. Lékař však pokračoval v protiprávním jednání, které je navíc i v rozporu se smlouvou mezi ním a pojišťovnou. Ředitel brněnské pobočky VZP proto na základě doložených důkazů zahájí právní kroky vedoucí k ukončení smluvního vztahu s uvedeným gynekologem,“ dodal Tichý.

Co dělat, když chce lékař platbu

Pokud lékař chce peníze, měl by pokaždé pacientovi vystavit pokladní doklad. Pokud by jej lékař nevydal automaticky, měl by o něj pacient požádat. Z dokladu musí být patrná nejen výše částky, ale především důvod, proč byla hotovost požadována.

Pokud je pacient přesvědčený, že si lékař bere peníze za to, co má ve skutečnosti hrazeno ze zdravotního pojištění, měl by se obrátit na svoji zdravotní pojišťovnu. Pro prokázání neoprávněnosti, či naopak oprávněnosti platby pak mimo jiné může pojišťovně posloužit zmiňovaný pokladní doklad.

Pokud pojišťovna smlouvu lékaři zruší, bude to pro něj nejspíš znamenat, že přijde o část pacientek. Klientky VZP by si totiž po zrušení smlouvy musely vyšetření u tohoto lékaře zcela hradit. Pokud by chtěly mít vyšetření hrazeny pojišťovnou, musely by si najít jiného lékaře se smlouvu s VZP.

Lékaři si nechávají platit i v jiných případech

Praxe, kdy lékaři od pacientů chtějí různé platby, přitom není zcela ojedinělá. Podobnou částku jako žďárský gynekolog v minulosti vybírala například jedna z gynekoložek z Prahy. Argumentovala tím, že při vyšetření dochází k opotřebování přístrojového vybavení ordinace. Oproti platbě automaticky nevystavovala doklad o jejím zaplacení. Ve chvíli, kdy se pacientky proti takové praxi ozvaly, lékařka peníze vybírat přestala.

Peníze od pacientů chtějí často také zubaři (více čtěte zde), z nichž někteří vysloveně odmítají pacientům provést amalgámovou plombu na pojišťovnu a nabízí jen variantu hrazeného amalgámu (více čtěte zde).

„VZP věří, že drtivá většina lékařů je poctivá. Nemůžeme ale vyloučit ojedinělé excesy. V takových případech mohu slíbit, že VZP nebude tolerovat, aby její klienti byli nuceni platit za péči, která je hrazena z veřejného zdravotního pojištění,“ řekl ředitel největší zdravotní pojišťovny v zemi Zdeněk Kabátek.

Ne každá platba od pacienta ovšem znamená, že lékař dělá něco špatně. Podle mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hany Kadečkové lékař chybuje, pokud si nechá zaplatit za to, co mu hradí zdravotní pojišťovny. Chce-li pacient například lepší nitrooční čočky kvůli šedému zákalu, tak si je celé zaplatí a lékař nejedná proti pravidlům. Řekne-li si pacient navíc o zákrok lepším laserem, kromě čočky zaplatí i zákrok, protože už nepatří do hrazeného standardu.

Pokud by ale lékař od letošního ledna vybírat od pacientů 30 korun například s tím, že je to kompenzace za  regulační poplatek, chyboval by a pacient může po své zdravotní pojišťovně chtít sjednat nápravu. „Žádnou takovou platbu lékař nemůže chtít, protože regulační poplatky byly definitivně zrušeny,“ upozornila Kadečková. Navíc ministerstvo zdravotnictví i pojišťovny už dříve uvedly, že zdravotnická zařízení za zrušené poplatky dostanou kompenzaci v podobě navýšených plateb.

Otázkou zůstává, jak je to v případech, kdy gynekolog chce například peníze za vypsání receptu na hormonální antikoncepci, jak tomu je například u jednoho lékaře v Praze. Pilule pojišťovny nehradí, antikoncepci ovšem není možné bez receptu v lékárně získat.

„Zodpovídáme za to, co je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a hlídáme, aby peníze nebyly vynakládány neúčelně. Pokud jde o poplatek za takový recept, tak toto jde nejspíš mimo pojišťovnu a jde spíše o vztah lékaře a pacienta. Pokud by s platbami nesouhlasil, má právo najít si jiného lékaře, který si vypsání receptu nenaúčtuje,“ dodala Kadečková.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video