Palác Potala ve Lhase, sídlo tibetských dalajlamů, je pod neustálou kontrolou čínských vojáků

Palác Potala ve Lhase, sídlo tibetských dalajlamů, je pod neustálou kontrolou čínských vojáků | foto: ESO travel

Guvernér Tibetu podal demisi. Jiné vedení situaci v oblasti zřejmě nezmění

  • 1
Guvernér Tibetské autonomní oblasti a předseda tibetského parlamentu podali demisi. Činitelé, kteří působili na svých postech i v době rozsáhlých demonstrací v březnu 2008, by měli oficiálně odstoupit na zasedání tibetského parlamentu nejpozději tento týden. Důvod jejich rezignace čínská média neuvedla. Podle agentury AP změna ve vedení nebude mít zásadní dopady na politiku v oblasti.

Odchod 62letého předsedy Tibetské autonomní oblasti Čhampy Phüncchoga a 65 let starého předsedy Shromáždění lidových zástupců Legqoga je dle agentury AP spíš dán jejich věkem, než že by souvisel s nepokoji před dvěma lety. V Číně se do důchodu nastupuje obvykle v 65 letech.

Oba činitelé byli nicméně na svých postech na jaře 2008, kdy tibetští buddhističtí mniši uspořádali protičínské demonstrace s požadavkem větších náboženských a občanských svobod. Nepokoje se změnily v krveprolití s desítkami mrtvých a Peking z jejich podnícení obvinil tibetského exilového duchovního vůdce dalajlamu.

Legqog patřil k představitelům, kteří iniciovali tvrdý policejní zákrok proti demonstrantům. "Stále se čekalo na to, jestli nějaký činitel zaplatí za politická selhání z jara 2008," konstatoval ke zprávě o rezignaci Robbie Barnett, odborník na Tibet na Columbijské univerzitě v New Yorku.

Oznámení demise Čhampy a Legqoga přichází v okamžiku, kdy Peking svolal velkou politickou konferenci o Tibetu, na níž zdůraznil nutnost dalšího průmyslového rozvoje oblasti a čínských investic, jakož i pokračujícího dohledu nad tibetskými náboženskými institucemi.

Agentura AP soudí, že změna ve vedení Tibetu nebude mít žádné výraznější dopady na politiku v oblasti, o níž rozhoduje převážně čínská centrální vláda prezidenta Chu Ťin-tchaa. Nejvyšším představitelem Tibetské autonomní oblasti je šéf komunistické strany v Tibetu, etnický Číňan Čang Čching-li.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video