Dosud neznámá malba od francouzského malíře Marca Chagalla.

Dosud neznámá malba od francouzského malíře Marca Chagalla. | foto: Reuters

Gurlitt se dobrovolně vzdá části děl ze své obří sbírky obrazů

  • 1
Německý sběratel umění Cornelius Gurlitt poprvé prohlásil, že se dobrovolně vzdá některých děl ze své obří kolekce zahrnující obrazy zabavené za války Židům. Podle jeho právníka půjde o díla, u nichž je nepochybné, že byla zabavena právoplatným vlastníkům, uvedla agentura AP.

Sám Gurlitt, v jehož domech v Mnichově a Salcburku se našlo přes 1500 historických artefaktů, nedávno uvedl, že to je okolo tří procent jeho sbírky. Nově objevená salcburská část kolekce zahrnuje 238 děl.

"Chystáme se vrátit dílo ze schwabingské (mnichovské) části sbírky, které je oprávněně považováno za zkonfiskované," řekl AP právník Christoph Edel, kterého jednaosmdesátiletému sběrateli přidělil soud. "Jednání s dalšími lidmi činícími si nároky na obrazy byla rovněž konstruktivní, proto očekáváme, že další díla vrátíme v následujících týdnech."

Další Gurlittův právník Stephan Holzinger dnes řekl, že jako první by měl být brzy předán rodině původního majitele obraz Sedící žena od Henriho Matisse. Bude vrácen dědicům pařížského sběratele Paula Rosenberga. Jednou z dědiček je přitom novinářka Anne Sinclairová, bývalá žena exředitele Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominiquea Strausse-Kahna.

Podle Edela dal Gurlitt právníkům pokyn, aby všechna díla, u nichž bude nepochybné, že je nacisté zabavili Židům, vrátili původním majitelům či jejich dědicům.

Německé úřady předloni zabavily přibližně 1280 děl z překvapivého nálezu, který učinily v mnichovském Gurlittově domě při prohlídce kvůli podezření z daňových podvodů. Případ se dostal na veřejnost loni v listopadu a okamžitě vzbudil velký zájem. Díla nabytá legálně chce Německo Gurlittovi vrátit, úřady však prověřují kvůli nejasnému původu více než čtyři stovky obrazů. Podle sběratele je sporných pouze zhruba 40 děl.

Gurlittův mluvčí ve středu uvedl, že již v únoru avizované prohledávání sběratelovy nemovitosti v rakouském Salcburku vedlo k objevení 238 děl. Podle rakouské televize ORF je mezi nimi i obraz francouzského malíře Clauda Moneta v odhadované hodnotě deset milionů eur (přibližně 275 milionů korun) nebo díla Pabla Picassa, Augusta Rodina či Edouarda Maneta.

Celková hodnota mnichovské části sbírky je odhadována podle časopisu Focus na miliardu eur (asi 27,5 miliardy korun). Zahrnovala malby, kresby a grafiky od Canaletta, Eugena Delacroixe, Henriho Matisse, Marka Chagalla a dalších slavných umělců.

Hodnota salcburské části sbírky je možná stejně vysoká jako té mnichovské, řekl dnes agentuře AP Holzinger. Zdůraznil ale, že odhad magazínu Focus je "naprosto přehnaný".

"V tuto chvíli nelze říct, která část sbírky je hodnotnější," řekl Holzinger. Na rozdíl od mnichovské části sbírky díla objevená v Salcburku úřady nezabavily.

Edel nedávno prohlásil, že úřady k jeho sbírce přistupují mnohem přísněji než k jiným německým veřejným i soukromým sbírkám, u nichž je prý podíl možného neoprávněně zkonfiskovaného majetku mnohem vyšší.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video