Guantanámo poprvé přijalo novináře

  • 155
S figurkou koně v ruce se muž podezřelý z terorismu snaží naučit svého vyšetřovatele šachům a zubí se na něj přes mříže své cely. U jiných dveří další vězeň v oranžové kombinéze upíjí čaj z termosky, pojídá tyčinku Snickers, šlukuje cigaretu a směje se na svou vyšetřovatelku.

Během dvoudenního pobytu na americké vojenské základně Guantánamo, který umožnila americká armáda agentuře AP, se její novinář s fotografem dostali do takové blízkosti zdejších vězňů jako dosud nikdo "zvenčí".

Viděli na padesátku lidí vyšetřovaných kvůli jejich účasti na teroristických akcích, včetně těch, kteří byli umístěni do nedávno zřízeného zařízení "s maximální ostrahou".

Novináři mohli rovněž přihlížet několika výslechům - skrze prosklená okénka a se staženým zvukem reproduktorů, používaných k doplňkové kontrole výpovědí. Při výsleších nebyli přítomni žádní ozbrojení strážci a armádní činitelé uvedli, že k výslechům nejsou ozbrojení strážci vůbec používáni.

Situace, kterých byli novináři svědky, v ničem nepřipomínaly scény týrání vězňů, které se dostaly na veřejnost z bagdádského vězení Abú Grajb, spravovaného Američany. Skutečností však je, že vyšetřovací metody pro bagdádské vězení doporučil bývalý hlavní velitel na Guantánamu Geoffrey Miller, a mnozí spekulují, že podobné zacházení s vězni muselo být praktikováno i zde.

"Toto je zcela odlišné prostředí," tvrdí Jay Hood, který nahradil v čele guantánamské základny Millera. "Tady na nás nikdo denně nestřílí," dodává. První ze zdejších zajatců dorazili na základnu před dvěma a půl lety - svázaní a s páskou přes oči.

Většina z nich byla dopadena v Afghánistánu a obviněna z napomáhání svrženému afghánskému hnutí Taliban či teroristické síti Al-Kajda. Američtí činitelé se domnívali, že tato základna mimo americké území udrží zadržované z dosahu amerických ústavních práv.

Nejvyšší soud USA však minulý týden rozhodl, že lidé zadržovaní v rámci americké protiteroristické kampaně bez obžaloby na Guantánamu i jinde mají právo domáhat se u amerických soudů změny svého postavení. Nyní podle listu Los Angeles Times americké úřady zvažují přesun všech zajatců z Guantánama do nějakého konzervativního soudního okrsku ve Spojených státech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video