Část vězňů z Guantánama se v příštích měsících ocitne před vojenským tribunálem.

Část vězňů z Guantánama se v příštích měsících ocitne před vojenským tribunálem. | foto: Profimedia.cz

Guantánamo: pět let boje s teroristy i kritiky vězení

  • 41
Před pěti lety přivezli Američané na kubánskou základnu Guantánamo první vězně podezřelé z terorismu. Od té doby tu bez soudu a obvinění zadržovali celkem 775 lidí. Guantánamo je černá díra v právním systému, říkají ochránci práv. Bush zase tvrdí: jde o důležitý nástroj v boji proti terorismu.

Musíme si uvědomit, že zde nebojujeme proti nějakým pobertům či podvodníčkům, ale proti nebezpečným lidem, kteří chtějí zabíjet naše občany. Právě takhle obhajoval loni v září americký republikánský senátor Mitch McConnell návrh nového protiteroristického zákona.

Povedlo se, norma koncem měsíce prošla Kongresem. Oproti dřívějšku přinesla jisté zprůhlednění a zmírnění "guantánamské politiky". - více zde

Zatímco do té doby byli podezřelí lidé na základně zadržování bez obvinění, na dobu neurčitou a hlavně bez nároku na soud, nový zákon zavedl speciální vojenské tribunály.

Jenže na druhou stranu neučinil přítrž krutým výslechovým metodám, které se na Guantánamu používají. Zakázal sice mučení a nelidské a ponižující zacházení, ale podle ochránců lidských práv nadále umožnil užívání technik, které s mučením hraničí. Patří mezi ně například zákaz spánku či vyvolávání podchlazení.

V době schválení nového zákona zbývalo Američanům jen něco přes měsíc do kongresových voleb. Administrativa prezidenta Bushe se tehdy snažila z boje proti terorismu udělat volební téma číslo jedna. Leč neúspěšně. Rozhodujícím faktorem se nakonec ukázalo být irácké tažení. Američané se za něj na prezidenta zlobí, a tak nechali ve volbách vyhrát demokraty. - více zde

Čtrnáct klíčových mužů
Od roku 2002 zadržovali Američané na Guantánamu celkem 775 lidí. Teď je ve zdejších celách 395 podezřelých. Jen asi 75 z nich ale poputuje před zmíněné vojenské tribunály. Pro ostatní se nic nezmění.

Mezi těmi, kteří stanou před soudem, má být i čtrnáct vězňů "velkého významu". Ty nechal Bush na Kubu převézt z tajných věznic CIA nacházejících se "mimo území USA". V této čtrnáctičlenné skupině je i Chálid šajch Muhammad, zřejmě muž číslo tři v Al-Kajdě a člověk, kterého Bush považuje za organizátora útoků na New York a Washington z 11. září 2001.

Soudy by měly začít během března či dubna. Kritika Guantánama tím ale neutichne. Základna bude dál zatínat klín mezi prezidentský úřad a americkou justici. Humanitární organizace a dokonce i někteří blízcí američtí spojenci - například Velká Británie - budou dál volat po jejím úplném uzavření.

Fakta o Guantánamu


• ze 775 vězňů, kteří prošli Guantánamem, je jich tu nyní drženo 395, většinou z Afghánistánu či Pákistánu.

prvního vězně Američané z Guantánama propustili 26. října 2002, do konce roku 2006 opustilo základnu podle dostupných údajů okolo 380 zadržených. Tři vězni spáchali v červnu 2006 sebevraždu.

• mezi zadrženými byli i chlapci ve věku 13 až 16 let, a také dva starci ve věku 88 a 98 let.

• USA vězňům nepřiznávají statut válečných zajatců podle ženevské konvence, ale označují je za "nepřátelské bojovníky", což umožňuje zadržovat je neomezeně dlouho bez soudu a bez přístupu k právníkům.

• zadržení jsou většinou podezřelí z příslušnosti k Al-Kajdě nebo Talibanu. Deset z nich bylo zatím ze spiknutí s Al-Kajdou obviněno, americký nejvyšší soud ale v červnu 2006 obvinění zrušil.

• v červnu 2005 americké ministerstvo obrany připustilo špatné či ponižující zacházení s některými vězni na Guantánamu. Vyšlo též najevo, že američtí strážci znesvěcovali korán a nejméně jeden jeho výtisk spláchli do záchodu.

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video